27 czerwca skończył się rok szkolny, uczniowie rozpoczęli wakacje. Ci, którzy kończyli szkołę podstawową, czekali jeszcze na wyniki egzaminu ósmoklasisty, aby dopełnić formalności związane z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych. Niektórzy uczniowie muszą donieść nie tylko zaświadczenie o wynikach E8, ale i właściwe świadectwo ukończenia szkoły. Jak się okazuje, są absolwenci, którym zostały wydane błędne blankiety.
MEN wydało komunikat w sprawie błędnych świadectw
MEN przypomniało, że świadectwo ukończenia szkoły powinno zostać wydane na określonym wzorze. A niektórzy uczniowie dostali niewłaściwe blankiety - niezabezpieczone przed fałszerstwem i posiadające nieaktualny symbol. Chociaż to Ministerstwo Edukacji Narodowej aktualnie funkcjonuje i to skrót tego resortu, MEN, pojawia się na części świadectw, wciąż obowiązuje rozporządzenie, zgodnie z którym na świadectwie powinien się znaleźć symbol nieistniejącego już Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN).
MEN zaznacza, że w przypadku świadectwa ukończenia szkoły podstawowej obowiązują symbole MEiN-I/8/1 do MEiN-I/12-SZ/1. To dokument publiczny trzeciej kategorii, powinny się na nim znaleźć również:
- symbol nazwy producenta,
- rok produkcji
- oznaczenie indywidualne blankietu.

W sytuacji, gdy szkoła wydała świadectwo ukończenia szkoły na blankiecie niezabezpieczonym przed fałszerstwem lub - korzystając z systemów informatycznych używanych do drukowania świadectw - użyła nieaktualny wzór świadectwa, powinna niezwłocznie świadectwo wymienić
- czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie MEN. Wskazano również paragraf rozporządzenia, w którym mowa o wymianie błędnego świadectwa. Chodzi o §59 Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz.U. 2023 poz. 1120).
Resort na początku czerwca przekazał do kuratoriów pismo przypominające o zasadach wydawania świadectw. Informacja miała trafić również do szkół.
Świadectwo ukończenia szkoły z błędami to problemy z rekrutacją
Błędne świadectwo to nie tylko problem „kosmetyczny”. RMF FM poinformowało o docierających do redakcji sygnałach od rodziców uczniów, którzy otrzymali świadectwa ukończenia szkoły wydrukowane na nieobowiązującym wzorze. Absolwenci mają problem, ponieważ część liceów nie chciało przyjąć ich świadectw - właśnie ze względu na błędy. Trudności mogą się pojawić i po czasie, gdy dawno zapomnimy o tym etapie edukacji.
Świadectwo szkole jest dokumentem państwowym, którym ktoś się może legitymować, nie tylko teraz, ale i w przyszłości. Mogłyby być wątpliwości co do prawdziwości tego dokumentu
- RMF24 cytuje wiceministrę edukacji, Katarzynę Lubnauer.
Szkoły mają obowiązek wymienić błędne świadectwo, jak informuje RMF FM, placówki zobowiązały się zrobić to w ciągu tygodnia.