W warszawskich ściekach wykryto wirusa polio. Eksperci apelują o pilne szczepienie dzieci

2024-11-19 10:24

W próbce warszawskich ścieków ujawniono wirusa polio typu 2. Czy to znaczy, że w stolicy występują zachorowania? Eksperci wezwali do uzupełnienia szczepień, jeśli dzieci nie były szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień.

szczepienia

i

Autor: Getty Images

Jak podaje Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski, w listopadzie w próbce ścieków komunalnych ujawniono obecność wirusa polio typu 2. W takiej sytuacji, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, należy podjąć działania zapobiegawcze. 

Na czym te działania polegają? Między innymi właśnie na przypominaniu o szczepieniach profilaktycznych i informowaniu o tym, dlaczego są ważne.

Warto by wszyscy ci, którzy do tej pory nie zaszczepili dzieci, uzupełnili je. Szczepienie przeciwko polio jest bezpieczne, odczyny poszczepienne (zazwyczaj miejscowe) występują rzadko, nie są groźne ani szczególnie uciążliwe.

O czym świadczy wirus polio wykryty w ściekach?

Nie ma powodu by wpadać w panikę, bo ujawnienie wirusa w ściekach wcale nie świadczy o tym, że na terenie miasta występują jakiekolwiek zachorowania. Podobnych odkryć w ostatnim czasie dokonano również w Hiszpanii i w Wielkiej Brytanii.

Przeciwko chorobie wywoływanej przez wirusa poliomyelitis nie istnieją skuteczne leki, leczenie jest wyłącznie objawowe. To dlatego tak ważne są szczepienia ochronne.

By zapewnić pełną ochronę przed zachorowaniem konieczne są 4 dawki. Podaje się je dzieciom w określonym czasie:

  • 1. dawka: 3-4 miesiąc życia,
  • 2. dawka: 5-6 miesiąc życia,
  • 3. dawka: 16-18 miesiąc życia,
  • 4. dawka (przypominająca): 6. rok życia.

− Apelujemy do personelu medycznego oraz rodziców i opiekunów dzieci, które nie zostały zaszczepione lub nie ukończyły pełnego cyklu szczepień przeciw polyomyelitis, o uzupełnienie brakujących szczepień. Szczepienie jest nieodpłatne dla wszystkich osób do 19. roku życia. Szczepienia wykonywane są przy użyciu szczepionki inaktywowanej (IPV), która jest skuteczna i bezpieczna

- czytamy na stronie rządowej.

Czym jest polio?

Polio, Poliomyelitis, nagminne porażenie dziecięce, choroba Heinego-Medina - to nazwy tej samej wysoce zakaźnej choroby wywoływanej przez enterowirusa. Na polio zachorować może każdy, niezależnie od wieku, jednak najczęściej atakuje ona dzieci do 5. roku życia

Do zakażenia może dojść drogą pokarmową (przez żywność i wodę zanieczyszczoną ściekami) i kropelkową (przez kichanie, kaszel, a nawet mówienie). 

W Polsce ryzyko zachorowania jest bliskie zeru, jednak by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa, poziom zaszczepienia dzieci i młodzieży powinien wynosić minimum 95%. W Polsce obecnie stan wyszczepienia dzieci w 3. roku życia wynosi 86%. 

Ostatnie przypadki zachorowań na polio w Polsce miały miejsce w 1982 i 1984 roku. Europa jest wolna od zakażeń, jednak na świecie są kraje, w których polio występuje endemicznie. Przed podróżą zaleca się szczepienie na 6-8 tygodni przed wyjazdem. 

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"