Nie każde dziecko otrzyma darmowe leki. Wszystko zależy, gdzie pójdzie na wizytę

2023-09-14 12:57

Program darmowych leków dla dzieci ruszył 1 września. Jednak aby otrzymać refundację, należy spełnić pewne kryteria. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z kluczowych jest gabinet, do którego udamy się na wizytę.

Nie każde dziecko otrzyma darmowe leki. Wszystko zależy, gdzie pójdzie na wizytę
Autor: Getty images Nie każde dziecko otrzyma darmowe leki. Wszystko zależy, gdzie pójdzie na wizytę

Na liście leków refundowanych dla dzieci znalazły się produkty stosowane przy leczeniu chorób układu oddechowego, chorób układu pokarmowego czy moczowego. Oprócz tego są tam również leki przeciwalergiczne, przeciwgrzybiczne, immunostymulujące, immunosupresyjne, przeciwwirusowe. Lista obejmuje także leki hormonalne oraz przeciwbólowe. Okazuje się jednak, że nie każde dziecko będzie mogło skorzystać z darmowych farmaceutyków. Wrocławska "Gazeta Wyborcza", powołując się na słowa lekarza pulmonologa, zwraca uwagę na to, że pacjent nie otrzyma recepty z refundacją na wizycie lekarskiej w prywatnym gabinecie.

Darmowe leki, ale tylko na wizycie na NFZ

- Jeśli opiekuję się Jasiem Kowalskim w szpitalu, bo ma astmę, mogę mu wypisać lek za zero złotych. Natomiast jeśli Jaś Kowalski przyjdzie do mnie - ten sam pacjent do tego samego lekarza, nawet w ten sam dzień - ale do prywatnego gabinetu, który nawet ma umowę z NFZ, to już nie spełni kryterium, by dostać bezpłatny lek - cytuje wypowiedź pulmonolożki Anny "GW".

Specjalista podkreśla, że rodzice bardzo często o tym kryterium nie wiedzą i są zdumieni, kiedy nie dostają recepty z refundacją.

- Rodzice idą z dziećmi prywatnie do lekarza, bo w pediatrii czy specjalistyce pediatrycznej o dostęp do lekarza w ramach NFZ jest trudno. Terminy są odległe, bo jest mało specjalistów w systemie publicznej opieki medycznej. Widzę natomiast po swoich pacjentach, że oczekiwania zostały bardzo rozbudzone. Musiałam w weekend interwencyjnie przyjąć dziecko i od mamy usłyszałam: "Ale nie będzie leku za darmo?". Wtedy do mnie dotarło: no tak, ludzie nie mają żadnej informacji. Na który kanał nie przełączyłam telewizora, wszędzie powtarzał się news: leki za zero złotych, cieszmy się, tyle dzieci może dostać bezpłatnie tysiące leków - podkreśla.

Jeśli więc mamy wykupiony pakiet medyczny w prywatnych przychodniach, na wizycie w takich placówkach nasze dziecko nie dostanie bezpłatnego leku. Refundowany lek może wypisać lekarz bądź upoważniona pielęgniarka, którzy działają w ramach POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) albo ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.