Nie mów, zanim się nie urodzi. 5 powodów, dla których warto zachować imię dziecka w tajemnicy

2022-09-01 9:43

Wielu rodziców długo zastanawia się nad wyborem imienia dla dziecka. A jeśli już wreszcie podejmą decyzję, ujawniają ją całemu światu. I robią błąd! Doświadczenie kilku mam pokazuje, że nie warto chwalić się imieniem, zanim malec się nie urodzi. Zobacz, dlaczego.

Nie mów, zanim się nie urodzi
Autor: Getty images 7 powodów, dla których warto zachować imię dziecka w tajemnicy

Wybór imienia dla dziecka to ważna sprawa. Po pierwsze imię musi się podobać i tobie, i partnerowi, po drugie – malec będzie nosił je przez całe życie, więc decyzja musi być przemyślana.

Gdy w końcu zapadnie, naturalne jest, że chcesz się podzielić swoim wyborem z całym światem, a to już nie jest dobry pomysł. Dlaczego?

Spis treści

  1. Imię dziecka to wasza decyzja
  2. Dlaczego warto zachować imię dziecka w tajemnicy
  3. Jak sobie radzić, gdy ktoś męczy cię o imię?
M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom

Imię dziecka to wasza decyzja

Nie ma absolutnie nic złego w tym, że nie chcesz wyjawiać imienia dziecka zanim się nie urodzi. To twoja sprawa i nikomu nic do tego. Wielu rodziców nie ujawnia płci, albo nie mówi, że oczekują bliźniąt, więc ty nie musisz dzielić się pomysłami na imię.

Oczywiście istnieją argumenty za tym, aby nie robić z tego tajemnicy – babcia zamówi ręczniczki z monogramem, a kuzynce, która rodzi zaraz po tobie, nie będzie wypadało nazwać jej dziecka tak samo, więc można powiedzieć, że "zaklepujesz" sobie Jasia czy Marysię.

Ale jeszcze więcej argumentów jest przeciw ujawnianiu imienia. Przede wszystkim taki, że często w twój wybór chcą ingerować rodzina i znajomi. To najgorsze, co może się wydarzyć – imię dla twojego synka lub córeczki jest twoim wyborem i zdanie innych osób nie powinno mieć tu żadnego znaczenia. Pamiętaj, ważne jest to, aby imię podobało się tobie i tacie dziecka. Nikt inny nie ma tu nic do powiedzenia.

To główny powód, dla którego wielu rodziców woli zachować imię dziecka w tajemnicy aż do dnia porodu. Ale nie jedyny. Kilka mam wyjawiło nam, dlaczego wyjawienie imienia dziecka rodzinie i znajomym było ich zdaniem błędem.

Czytaj również: Uważnie wybierz imię dla dziecka, bo może ono wpłynąć na jego wygląd. Jak?

Serio? tak nazwali dziecko? Oto najdziwniejsze imiona nadane w ostatnich latach

Dlaczego warto zachować imię dziecka w tajemnicy

  1. Niektórzy członkowie rodziny poczują się obrażeni. "Postanowiliśmy dać naszemu synkowi imię Artur. Gdy tylko powiedzieliśmy o tym moim rodzicom, usłyszeliśmy, że liczyli na to, że synek dostanie imię po dziadku… Nie odzywali się do nas przez miesiąc". Ujawnienie imienia spowoduje, że zawsze ktoś poczuje się urażony - jak dasz córce imię po swojej mamie, to teściowa będzie mieć pretensje, jak dasz imię po dziadku, to obrazi się wujek … i tak w kółko.
  2. Unikniesz słuchania historii o imiennikach dziecka. Ludzie zawsze mają skojarzenia z danym imieniem. "Chciałam nazwać córeczkę Ewa, ale moja mama powiedziała: Miałam koleżankę w klasie, która miała na imię Ewa. Kradła dzieciom kredki z piórnika... Znienawidziłam to imię, bo od tamtej pory Ewa zawsze kojarzyła mi się z małą złodziejką".Jeśli podoba ci się imię, które wybrałeś, na pewno nie chcesz słuchać opowieści o innych ludziach, którzy byli tacy czy inni. Gdy dziecko się urodzi, jego imię będzie już tylko jego, a wszystkie mrożące krew w żyłach historie o jego imiennikach zostaną zapomniane.
  3. Będziesz mieć fajną tajemnicę. Zwłaszcza jeśli informujesz rodzinę o tym, jakiej płci będzie dziecko, warto zatrzymać w sekrecie imię, które wybraliście. Taka aura tajemniczości wzmacnia oczekiwanie na narodziny maleństwa. "Po dziewięciu miesiącach cała rodzina umierała z niecierpliwości, aby dowiedzieć, jakie imię wybraliśmy”.
  4. Unikniesz niemiłych komentarzy. Gdy tylko podasz imię swojego dziecka na pewno od kogoś usłyszysz: Co?! „Wymyśliłam synowi imię Borys. Cała rodzina popadła w rozpacz: Skąd ci to przyszło do głowy? Nie było nic ładniejszego? A może Pawełek, to takie ładne imię… Borys? Czy to rosyjskie imię? Miałam dość..."Aby uniknąć niemiłych komentarzy na temat twojego gustu, lepiej milcz. I tak nie zadowolisz wszystkich.
  5. Nikt nie będzie podejrzewał cię o inspirację, których nie było. Zachowując w tajemnicy imię dziecka uniknie pytań, sugerujących, że "ściągnęłaś" imię po kimś sławnym lub po bohaterze książki czy filmu. „Uwielbiam imię Szymon i tak postanowiłam nazwać synka. Chyba z pięć razy usłyszałam: To po Hołowni? Będziesz na niego głosować? Nie, to nie jest imię po Hołowni ani po nikim innym. Po porostu mi się podoba!".

Jak sobie radzić, gdy ktoś męczy cię o imię?

Ktoś dręczy cię, ciągle pytając o imię dziecka? Nie szanuje twojej decyzji o tym, że nie chcesz ujawniać go przed czasem? Wymyśl jakieś wyjątkowo dziwne imię i z poważna miną powiedz mu: "Mój syn będzie miał na imię Pegaz/Wulkan". Zdziwiona mina pytającego? Bezcenna....