Nie pomyl tych problemów z ząbkowaniem. Różnice są bardzo niewielkie

2023-03-30 16:34

Podczas ząbkowania dzieci bywają bardzo markotne i mają niekiedy dość intensywne objawy występujące poza obrębem jamy ustnej. Warto jednak wiedzieć, co jest normą, którą możemy przypisać ząbkowaniu, a jakie objawy powinny skłonić nas do dalszych badań. Niekiedy też w samej jamie ustnej występują u dziecka stany, które możemy pomylić z ząbkowaniem.

ząbkowanie
Autor: Getty Images Nie pomyl tych problemów w jamie ustnej z ząbkowaniem.

Maluszek ma wysypkę? Bo ząbkuje. Stany podgorączkowe? Zaraz wyjdzie ząbek. A może robi luźne kupy? To też może być ząbkowanie. Wszystkie te teorie są prawdziwe, ale pewnym objawom warto się przyjrzeć, bo w dużym natężeniu, mogą oznaczać poważniejsze dolegliwości. 

Zdarza się też, że doszukujemy się markotności niemowlaka, czy jego problemów ze snem, właśnie w wyrzynaniu zębów, a swoje przypuszczenia potwierdzamy wyglądem jamy ustnej. Nie wszystko jednak, co wydawać się może objawem ząbkowania w rzeczywistości nim jest. 

Dowiedz się: Kalendarz ząbkowania: kiedy pojawiają się pierwsze zęby u dziecka

Webinar z lek. dent. Karoliną Łukaszkiewicz-Buczek: Ząbkowanie i higiena jamy ustnej u najmłodszych

Przeczytaj też: Kiedy wychodzą zęby mleczne i czy mleczaki trzeba leczyć?

Gorączka 

Wysoka gorączka u niemowlęcia zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, by wykluczyć poważniejsze przyczyny. Ząbkowanie może powodować nieznaczny wzrost temperatury ciała, ale nie powinno powodować prawdziwej gorączki powyżej 38 stopni.

Problemy ze snem, drażliwość

Problemy z zasypianiem i drażliwość to dość powszechne i naturalne objawy ząbkowania. Mogą być jednak związane także ze skokami rozwojowymi, regresem snu, czy innymi dolegliwościami maluszka, takimi jak kolki.

Biegunka

W trakcie ząbkowania wielu dzieciom zdarzają się luźne stolce. Gdy jednak niemowlę ma biegunkę, czyli luźna kupa występuje 3-4 razy na dobę, nie jest to normalny objaw ząbkowania i warto zgłosić się do lekarza. 

Branie rączek do buzi

Jest to typowy objaw ząbkowania, ale warto wiedzieć też, że wiele dzieci ssie paluszki, bo to ich sposób na ukojenie. Wkładanie rąk do buzi jest też niekiedy oznaką głodu.

Wysypka

Gdy maluszek ząbkuje, wysypka jest dość częsta. Gdy jednak jest to wysypka od ząbkowania, pojawia się jedynie na buzi. Wysypka wokół ust czy też podbródka jest zjawiskiem normalnym spowodowanym ślinotokiem występującym podczas ząbkowania. Gdy jednak wysypka niemowlaka pojawia się na ciele, może być czymś poważniejszym.

Ciągnięcie za uszy

Rodzicom ciągnięcie za uszy kojarzy się dość źle. Boimy się, że dziecko złapało infekcję ucha. Taki objaw warto skonsultować z lekarzem, choć u niektórych niemowląt łapanie za uszy jest właśnie objawem ząbkowania. 

Ząbkowanie, a perły zębowe

Wielu rodziców myli z ząbkowaniem tzw. perły zębowe występujące dość często u najmłodszych niemowląt. Są to w rzeczywistości torbiele występujące na dziąsłach, choć rodzice często mylą je z pierwszymi mleczakami martwiąc się, że noworodek już ząbkuje. 

Jeśli zaobserwujemy perły zębowe w buzi nieco starszego dziecka - w okresie niemowlęcym, skonsultujmy się z lekarzem. Perły łatwo bowiem pomylić z pleśniawkami, grzybiczym zapaleniem jamy ustnej i rzadko występującymi zębami płodowymi, które wyglądają bardzo podobnie. Te pierwsze mogą powodować u dziecka duży dyskomfort, a ostatnie mogą drażnić malucha i pierś mamy podczas ssania.