Nigdy nie kładź malucha spać w ten sposób. Mama przeżyła chwile grozy, teraz przestrzega innych rodziców

2022-08-04 10:00

"To jeden z najbardziej przerażających momentów, jakich kiedykolwiek doświadczyłam z całą trójką dzieci" - opisuje mama chłopca, który uległ poważnemu wypadkowi we własnym łóżeczku. Podobny błąd popełnia wielu rodziców. W ten sposób nie należy kłaść dzieci spać. O tym, dlaczego i jak zachować zasady bezpieczeństwa opowiada ratowniczka medyczna.

Niebezpieczny sposób kładzenia dziecka spać.
Autor: Getty Images/ Instagram @tinyheartseducation Niebezpieczny sposób kładzenia dziecka spać.

Wielu rodziców popełnia ten błąd. Sporo mówi się o tym, aby dzieciom, które potrafią już stawać przy meblach, wyjmować dwa, trzy szczebelki z łóżeczka, aby przypadkiem nie próbowały przechodzić górą i nie upadły na głowę. Mało kto mówi jednak o młodszych dzieciach i kołyskach, które mogą spowodować podobny wypadek. 

Przeczytaj: Czy zachłyśnięcie wodą z wanienki grozi suchym utonięciem? Ratownik uspokaja i wyjaśnia ich mechanizm

Pierwsza pomoc u niemowlaka – utrata przytomności i brak

Zobacz też: Ratownik medyczny pokazał, jak bardzo kask chroni twoje dziecko. "Na sam widok boli" [WIDEO]

Do zdarzenia, o którym ku przestrodze opowiada ratowniczka medyczna, doszło w nocy. Mama myślała, że jej synek śpi, on natomiast przebudził się i podciągnął do boku kołyski stając. Kobieta usłyszała głośny huk i pobiegła do pokoju, by znaleźć go zakopanego pod kołyską, krzyczącego i płaczącego. Po przywiezieniu na oddział ratunkowy, chłopiec był monitorowany i sklejono mu rozcięcie na nosie.

Instagram @tinyheartseducation
Autor: Instagram @tinyheartseducation Instagram @tinyheartseducation

"Czuję taką ulgę, że mój maluch nie ma żadnych trwałych uszkodzeń na zdrowiu, że nie doznał silnego wstrząśnienia mózgu. Dziś już doszedł do siebie, jest pogodny i energiczny, poza bólem noska" - opowiada mama i przestrzega, by nie dopuszczać do zaniedbań, które miały miejsce w jej przypadku. "Uczcie się na moim błędzie".

Instagram @tinyheartseducation
Autor: Instagram/ @tinyheartseducation Instagram @tinyheartseducation

Sprawdź: Ten błąd rodzice popełniają najczęściej w czasie wypadków. Ratowniczka uprzedza: możesz pogorszyć sytuację

Jak zaznacza ratowniczka medyczna z platformy e-learningowej Tiny Hearts Education, Nikki Jurcutz:

"Zaleca się, aby nie używać kołysek, gdy dziecko może przewrócić się lub podciągnąć do boku łóżeczka, co zwykle ma miejsce około 4.-6. miesiąca życia.⁠"