Odkryto nową chorobę, która atakuje małe dzieci. Prowadzi do zwłóknienia wątroby

2023-03-30 12:22

Naukowcy odkryli nową chorobą autoimmunologiczną u dzieci. Schorzenie wywołało uszkodzenie małych naczyń krwionośnych, które w konsekwencji doprowadziło do zwłóknienia wątroby.

Mama z niemowlęciem
Autor: Getty Images Nowa choroba autoimmunologiczna u dzieci. Powoduje zwłóknienie wątroby

Najnowsze badania przeprowadzone przez lekarzy z National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) ujawniły dotąd nieznaną chorobę u dzieci o podłożu zapalnym. Schorzenie jest spowodowane mutacjami w genie LYN, który reguluje odpowiedzi immunologiczne.

Lekarze nazwali nową chorobę LAVLI (skrót od: waskulopatia i zwłóknienie wątroby związana z kinazą Lyn). Została odkryta po raz pierwszy u pacjenta pediatrycznego dzięki badaniom genetycznym.

Zobacz także: Choroby wieku dziecięcego - wiesz, na co choruje twoje dziecko?

Poradnik Zdrowie: wady genetyczne płodu a badania prenatalne

LAVLI - nowa choroba u dzieci

Naukowcy zidentyfikowali dotąd nieznaną mutację genową u trzech niespokrewnionych ze sobą chłopców. U pierwszego z nich lekarze odkryli mutację LYN, czyli genie kodującym białko kinazy, podczas badań genetycznych. U pozostałej dwójki dzieci lekarze zauważyli dwie kolejne mutacje w tym samym genie.

Specjaliści zwrócili uwagę, że u całej trójki wkrótce po urodzeniu rozwinęły się choroby związane z mutacją genu Lyn. Zaobserwowano okołoporodowe neutrofilowe zapalenie małych naczyń. Wywołuje je duża ilość neutrofili, czyli białych krwinek układu odpornościowego, mogących uszkadzać małe naczynia krwionośne.

U dwóch chłopców w pierwszym roku życia doprowadziło to do zwłóknienia wątroby.

Wyniki badań budzą niepokój

Wyniki badania pokazały, że kinaza Lyn była przez cały czas aktywna u trzech chłopców z mutacją genu LYN. Zwiększało to migrację neutrofili, zmieniało sygnały zapalne i aktywowało komórki wątroby, które w konsekwencji prowadziły do zwłóknienia wątroby.

Według naukowców odkrycie to pokazuje, że kinaza Lyn odgrywa kluczową rolę w modulowaniu sygnałów zapalnych.

LAVLI – leczenie

Lekarzom udało się opanować stan zapalny u trójki chorych chłopców za pomocą inhibitora TNF. Odwrócono także skutki zwłóknienia wątroby, które ustąpiło po leczeniu inhibitorem Src – dazatynibem.

Odkrycie rzuca światło na to, w jaki sposób geny związane z pewnymi chorobami mogą być celem leczenia poprzez zmianę przeznaczenia istniejących leków.

Czytaj także: Wirusowe zapalenie wątroby typu A. Jakie są objawy WZW typu A?

Źródło: nih.gov

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza