Ostro ćwiczyła aż do 38. tygodnia ciąży. Internauci przerażeni: "To nie jest bezpieczne"

2023-01-27 14:54

Ciąża to wyjątkowy okres dla kobiety i każda przechodzi ją inaczej. Nie wszystkie decydują się na regularne ćwiczenia, ale dla innych są one zbawienne. Aisha w drugiej ciąży ćwiczyła aż do 38 tygodnia. To co jednak robiła, aby utrzymać formę, zaskakuje i przeraża.

Kobieta
Autor: Screen/Instagram/@aishazaza Ostro ćwiczyła aż do 38. tygodnia ciąży. Internauci przerażeni: "To nie jest bezpieczne"

Ćwiczenia w ciąży są bardzo ważne, ponieważ przygotowują ciało do porodu. Dzięki odpowiedniej aktywności fizycznej w ciąży przyszła mama może wzmocnić swoją kondycję. Specjaliści zalecają, aby dbać o formę przed zajściem w ciążę, a od czwartego miesiąca ciąży wdrążyć proste ćwiczenia dla ciężarnych.

Bardzo istotne jest, aby w ciąży się nie forsować, a trening powinien obejmować ćwiczenia przygotowujące do porodu.

Aisha Zaza Sams jest mamą  kilkuletniej dziewczynki i niespełna 2. miesięcznego chłopczyka. Jej synek przyszedł na świat 2 grudnia 2022 roku, ale zanim się urodził, kobieta dość aktywnie ćwiczyła do 38 tygodnia ciąży.

Na swoim profilu na Instagramie @aishazaza pokazała, co to były za ćwiczenia. Wielu Internautów nie mogło wprost uwierzyć, że można to robić będąc w ciąży, a inni byli zdania, że jest to bardzo niebezpieczne.

Zobacz także: Ćwiczenia zakazane w ciąży. Znane trenerki radzą, z których ćwiczeń trzeba zrezygnować

M jak mama: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży?

Zalety aktywności fizycznej w ciąży

Odpowiednie ćwiczenia w ciąży mogą bardzo korzystnie wpłynąć na ciało kobiety. Należy tu wymienić choćby takie zalety ćwiczeń jak: ograniczenie przyrostu masy ciała, zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego i cukrzycy ciążowej, korzystny wpływ na układ oddechowy i układ krążenia, a także lepsze przygotowanie do samego porodu.

Wśród zalet aktywności fizycznej w ciąży warto zwrócić uwagę na fakt, że kobieta może odczuwać mniejszy ból podczas skurczów partych i poród może być szybszy.

Ćwiczenia w ciąży niosą również pewne korzyści dla samego płodu. Dziecko jest lepiej dotlenione, bo przepływ krwi przez macicę i łożysko jest znacznie lepszy.

Należy jednak pamiętać, że kobieta ciężarna nie może wykonywać wszystkich rodzajów ćwiczeń i powinna unikać wysiłku szczególnie w pierwszym trymestrze.

Dźwiganie w ciąży

Wiele przyszłych mam obawia się podnoszenia ciężkich rzeczy w trakcie ciąży. Nic dziwnego. Dźwiganie w ciąży obciąża kręgosłup i może przyczynić się do poważnych urazów. We wczesnej ciąży może przyczynić się nawet do poronienia, a w późniejszej do przedwczesnego porodu.

Nie jest powiedziane, ile kilogramów może podnosić ciężarna. Zdarza się, że spodziewając się dziecka ma już jedno w domu, które wciąż chciałoby być noszone na rękach. Warto jednak zachować tu zdrowy rozsądek i przede wszystkim dbać o swoje zdrowie, aby nie doprowadzić do żadnych poważnych powikłań.

Jak się jednak okazuje, niektóre przyszłe mamy, mają odmienne zdanie na ten temat.

Podnosiła ciężary

Aisha zaprezentowała na nagraniu, jak zmieniało się jej ciało przez te 38 tygodni ciąży, gdy ona ćwiczyła podnoszenie ciężarów. Widać,  jak jej brzuch stopniowo się powiększał, a mięśnie napinały.

Pod postem napisała, że w ciąży nie zamierzała przekraczać swoich granic. Trening robiła, gdy czuła, że jest w formie i był to czas niezwykle dla niej zbawienny.

Ćwiczyła trzy razy w tygodniu i czuła się wtedy wyśmienicie, a jej nastrój znacznie się poprawiał. Jak jednak przyznała bywały tygodnie, gdy nie ćwiczyła w ogóle, bo była po prostu zmęczona.

Starała się jednak utrzymać formę i podnosiła ciężary do 38 tygodnia ciąży. Dwa tygodnie przed porodem dała sobie pełne prawo do odpoczynku i przygotowania się na urodzenie drugiego dziecka.

Była przygotowana na krytykę

W jednym ze swoich postów Aisha przyznała, że wciąż jest zaskoczona, że istnieje osąd i kontrowersje dotyczące podnoszenia w ciąży. Wyznała, że ćwiczyła bezpiecznie i dostosowywała swój poziom do możliwości w tym okresie. Co więcej, podnoszenie ciężaru miało ogromne korzyści dla jej psychiki i ciała. Chciała także utrzymać to, co już wyćwiczyła przed ciążą.

Zdawała sobie sprawę, że wiele kobiet będzie się w ogóle zastanawiało, jak ona może ćwiczyć, skoro one ledwo mogą wstać z łóżka z powodu mdłości. Podkreśliła jednak, że każda z nas reaguje inaczej na ciążę. Jedne kobiety są zmęczone i nie mają na nic siły, ale są i takie, których energia rozpiera.

"To nie jest bezpieczne dla kobiet w ciąży"

Nie wszyscy Internauci byli przekonani, że jest to odpowiedni sport dla kobiety w ciąży. Oglądając filmik, gdzie Aisha podnosi ciężary przez niemal całą ciążę, byli w szoku. Niektórzy uznali, że może to przynieść więcej szkód, niż korzyści.

"Lekarze twierdzą, że nie powinno się podnosić ciężarów w czasie ciąży" — skomentowała jedna z Internautek.

"To może być dobre dla Ciebie, ale dla wielu kobiet nie. Nigdy nie należy próbować podnosić ciężarów lub wdrążać nowych ćwiczeń i ciężkiego treningu w ciąży" — ostrzegała kolejna.

"Podnoszenie nad głowę jest niebezpieczne dla pleców i może doprowadzić do rozejścia się mięśni prostych brzucha w ciąży".

"To nie jest bezpieczne dla kobiet w ciąży".

"Musisz być ostrożna. Takie podnoszenie może przyczynić się do rozejścia mięśni i doprowadzić do przepukliny, gdzie twój żołądek wybrzusza się podczas ciąży" — przyznała inna.

Na szczęście Aisha urodziła zdrowego i silnego chłopca. Nie doszło do żadnych powikłań. Warto jednak podkreślić, że profesjonalnie ćwiczyła również przed ciążą.

Zalecamy, aby przed spróbowaniem bardziej wymagających ćwiczeń, skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Czytaj także: Ćwiczenia na biust w ciąży — zobacz jak dbać o piersi w ciąży

Co zrobić, żeby poród był łatwy? Ćwiczenia w ciąży, które przygotują cię do rodzenia!

Ćwiczenia na bóle pleców, karku, szyi i miednicy w 3 trymestrze ciąży. Propozycje ćwiczeń