Oto alarmujące objawy PIMS-TS u dziecka, które świadczą o tym, że przeszło COVID-19

2022-02-15 12:18

Liczba dzieci z objawami PIMS-TS, czyli wieloukładowego zespołu zapalnego u dzieci związanego z COVID-19, stale rośnie. Nawet, jeśli u dziecka nie potwierdzono zakażenia koronawirusem pozytywnym wynikiem testu, nie mamy pewności, że nie przeszło COVID-19 bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

Objawy PIMS-TS u dzieci
Autor: Getty images Objawy PIMS-TS u dzieci

Objawów zakażenia koronawirusem z podziałem na poszczególne warianty jest tak wiele, że rodzice zwykle niemal wszystkie symptomy infekcji zwykli przypisywać COVID-19. Większość dzieci chorobę przechodzi dosyć łagodnie, dlatego czujność wielu rodziców jest uśpiona. Kaszel, gorączka, ból gardła, katar - to w końcu objawy infekcji z którymi dziecko mierzy się często przez cały sezon przeziębień, czyli od jesieni do wiosny.

Jednak nawet bezobjawowe czy skąpoobjawowe przejście COVID-19 nie oznacza, że problemy zdrowotne nie pojawią się później. O czym mowa? O PIMS-TS, czyli wieloukładowym zespole zapalnym u dzieci. 

Spis treści

 1. Czym jest PIMS-TS - objawy choroby
 2. Objawy PIMS-TS widoczne w jamie ustnej dziecka
 3. PIMS-TS u dzieci - statystyki

Czym jest PIMS-TS - objawy choroby

PIMS-TS czyli wieloukładowy zespół zapalny u dzieci związany z COVID-19 po raz pierwszy w Polsce zdiagnozowany został w maju 2020 roku. Może wystąpić zarówno u młodszych, jak i starszych dzieci, około 2-4 tygodnie po przebyciu choroby. Także wtedy, gdy choroba nie dawała wyraźnych objawów.

Zespół pocovidowy może prowadzić do groźnych powikłań, włącznie z tymi zagrażającymi życiu:

 • bezmocz lub skąpomocz świadczący o poważnym uszkodzeniu nerek,
 • zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, niedociśnienie,
 • silne bóle głowy, apatia, nadmierna drażliwość, drgawki,
 • ból w klatce piersiowej, duszność, kaszel,
 • niepokojąca wysypka, zapalenie spojówek, obrzęk dłoni i stóp, czerwone, suche wargi,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi.

By móc podejrzewać PIMS-TS, konieczne jest wystąpienie gorączki, która utrzymuje się co najmniej przez 3 dni (może trwać dłużej).

Czytaj też: Czy dziecko z katarem powinno iść do przedszkola?

Badania kontrolne po COVID-19 – jakie wykonać?

Objawy PIMS-TS widoczne w jamie ustnej dziecka

Niektóre objawy pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego są widoczne gołym okiem w jamie ustnej dziecka. Badania opublikowane na łamach Advances in Oral and Maxillofacial Surgery (oparte na danych z amerykańskich szpitali) sugerują, że do typowych symptomów PIMS należą też charakterystyczne zmiany w jamie ustnej.

Są nimi:

 • silne zaczerwienienie ust,
 • spierzchnięcie i spękanie warg,
 • obrzęk ust, 
 • łagodne zapalenie języka objawiające się ciemniejszymi, wędrującymi plamami z jasną obwódka (ztw. język geograficzny),
 • pęknięty język lub tzw. truskawkowy język (typowy dla choroby Kawasaki),
 • owrzodzenia jamy ustnej,
 • zapalenie dziąseł,
 • kandydoza (u 2% chorujących dzieci).

Objawy takie jak opuchnięty język notuje się u 4,7%, natomiast objawy zapalenia warg występują u nawet 32%.

Czytaj też: Zielone mleko? Tak wygląda pokarm kobiety z COVID-19

"Badania, jakie stale napływają m.in. ze Stanów Zjednoczonych, wskazują na obszary w jamie ustnej, w których najczęściej pojawiają się zmiany mogące świadczyć o rozwijającym się PIMS-TS. Jak wynika z analiz, bardzo często obejmują one wargi i język, ale także pojawiają się w innych miejscach błony śluzową wewnątrz jamy ustnej" – wylicza lek. dent. Magdalena Kabat, pedodontka z Medicover Stomatologia Rzeczpospolitej w Warszawie.

PIMS-TS u dzieci - statystyki

Jak wynika z danych zgromadzonych w serwisie pimsudzieci.pl, tylko w Polsce zachorowało już pół tysiąca dzieci. Najczęściej PIMS pojawia się u dzieci od 5. do 12. roku życia. Częściej dotyka chłopców (stanowią oni 63% chorych dzieci).

Schorzenie często ma podobny przebieg - dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wymioty, biegunka, ból brzucha), utrzymująca się średnio przez 5 dni gorączka. Może pojawić się również wysypka, której pochodzenie trudno wytłumaczyć oraz zapalenie spojówek. U części dzieci schorzenie może mieć ostry przebieg, wówczas konieczne jest leczenie szpitalne.

Sonda
Czy szczepienia na Covid powinny być obowiązkowe?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza