Czy dziecko z katarem powinno iść do przedszkola?

2022-01-27 13:05

Mówi się, że katar to nie choroba, dlatego czasem rodzice, którzy nie mają z kim zostawić przeziębionego dziecka, zawożą je, jak co dzień, do przedszkola. Czy to dobre i dopuszczalne rozwiązanie? I czy katar faktycznie nie jest szkodliwy dla innych dzieci?

Czy dziecko z katarem powinno iść do przedszkola?
Autor: Getty images Czy dziecko z katarem powinno iść do przedszkola?

Czy dziecko z katarem może pójść do przedszkola? To ważne pytanie, bo problem jest bardzo częsty: wstajesz jak co dzień rano, szykujesz się szybko do pracy, budzisz dziecko do przedszkola i... Stało się, zauważasz katar u dziecka. To czarny scenariusz, którego w okresie jesienno - zimowym, obawia się chyba każdy rodzic.

Nie masz z kim zostawić swojej pociechy, nie możesz też wziąć wolnego dnia w pracy, decydujesz więc, że pójdzie do przedszkola tak jak zwykle. Jeśli nie ma gorączki i czuje się ogólnie nie najgorzej, jest szansa, że stan malucha nie pogorszy się i nie zarazi on innych dzieci... Ale czy na pewno? Odpowiadamy, czy dziecko z katarem może pójść do przedszkola i czy nie zarazi nim innych dzieci?

Spis treści

  1. Słaba zabawa z katarem w przedszkolu
  2. Katarem można zarazić inne dzieci w przedszkolu
  3. Jak leczyć rozpoczynający się katar?

Słaba zabawa z katarem w przedszkolu

Nie zawsze przebieg kataru u dziecka jest na tyle ciężki, żeby utrudniał normalne funkcjonowanie. Często jednak dziecko, które ma katar, czuje się ogólnie kiepsko: boli je głowa, nie ma apetytu, jest osłabione, a czasem dodatkowo może też odczuwać ból gardła.

Zastanawiając się, czy dziecko z katarem powinno iść do przedszkola, warto pomyśleć również o tym, że nie każdy maluch potrafi sam wydmuchać nos w chusteczkę. Cieknąca z nosa wydzielina utrudnia mu oddychanie.

W przedszkolu może się więc czuć mało komfortowo, być marudny, płaczliwy i nie chcieć jeść. Ciągłe wycieranie nosa utrudnia też swobodną zabawę, a jeśli wydzielina zabrudzi zabawki, inne dzieci będą z nią miały bezpośredni kontakt.

Katarem można zarazić inne dzieci w przedszkolu

Pójście do przedszkola z katarem nie jest najlepszym rozwiązaniem nie tylko ze względu na samopoczucie chorego dziecka, ale też ze względu na możliwość zarażenia innych dzieci. Katar, fachowo nazywany nieżytem nosa, wywoływany jest przez wirusy, a więc może przenosić się drogą kropelkową.

Faktem jest też, że maluchy nie zawsze pamiętają, by po wysmarkaniu noska umyć ręce - w ten sposób, dotykając brudnymi rękami wspólnych zabawek, także mogą zarazić kolegów i koleżanki.

Czytaj również: Czy katar jest zaraźliwy? Sprawdź, jak uniknąć zarażenia się katarem

Krople do nosa na katar u niemowląt - czy i jak aplikować krople do nosa?

Warto wiedzieć

Kiedy dziecko jest chore i wymaga pozostania w domu, rodzic może wziąć zwolnienie z pracy, by się nim opiekować (o ile w danym gospodarstwie domowym nie ma innych dorosłych osób, które mogłyby to zrobić).

Do ukończenia przez dziecko 14 lat, rodzic może wziąć maksymalnie 60 takich dni wolnych w każdym roku kalendarzowym. Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent podstawy wymiaru zasiłku, czyli średniego wynagrodzenia.

Jak leczyć rozpoczynający się katar?

Mówi się, że leczony katar trwa siedem dni, a nieleczony tydzień, jednak to powiedzenie nie jest do końca prawdziwe. Nieleczony katar, zarówno u osoby dorosłej, jak i u dziecka, którego organizm jest słabszy, może trwać znacznie dłużej. Jak więc wspomagać organizm podczas kataru, aby szybko się z nim uporać?

Jedni rodzice, gdy tylko u ich dziecka pojawi się katar, od razu podają mu apteczne specyfiki i zapisują malucha na najbliższą wizytę u lekarza, inni nie robią zupełnie nic, dopóki nie pojawi się wysoka gorączka. Najlepiej w takiej sytuacji znaleźć złoty środek - zacząć od sprawdzonych, domowych sposobów na katar, a dopiero, gdy te nie pomogą, sięgnąć po mocniejsze leki.

Jednym z podstawowych kroków, które można podjąć w walce z katarem, jest wypoczynek, dlatego właśnie dziecko powinno zostać w domu, gdy zaczyna się infekcja. Katar można z powodzeniem leczyć także za pomocą ziół.

Przeczytaj również:  10 najskuteczniejszych ziół w walce z katarem.

Zielony katar lub żółty katar u dziecka - co oznacza zielony, a co żółty katar?

Czy można wychodzić na dwór z chorym dzieckiem?

Zalecenia na czas pandemii

Z powodu pandemii koronawirusa przedszkola i żłobki, ale również szkoły odmawiają przyjmowania chorych dzieci. Przy wejściu malec ma mierzoną temperaturę, więc dzieci ze stanem podgorączkowym są natychmiast odsyłane do domu.

"Oszukiwanie" placówki przez podanie rano dziecku leku na gorączkę nie ma sensu: jeśli w ciągu dnia wychowawca zauważy, że jego podopieczny źle się czuje, posyła dziecko do izolatki, gdzie czeka ono na jak najszybszy przyjazd rodziców.

Takie procedury są konieczne i zalecane przez GIS w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się COVID-19.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza