Picie kawy w ciąży ma swoje konsekwencje. Chodzi o wzrost dziecka w przyszłości

2022-11-02 11:02

Większość badań pokazuje, że umiarkowane ilości kawy wypijanej w ciąży nie wywołują poronienia ani porodu przedwczesnego. A co ze wzrostem dziecka? Nowe testy wykazały, że kobiety, które codziennie wypijają nawet niewielką ilość kawy, będą miały niższe dzieci niż te przyszłe mamy, które od niej stronią.

mama mierząca wzrost dziecka przy ścianie
Autor: Getty images Picie kawy w ciąży ma swoje konsekwencje. Chodzi o wzrost dziecka w przyszłości

Picie kawy w czasie oczekiwania na dziecko od zawsze budzi emocje. Teraz badacze przyjrzeli się związkom między kawą a wzrostem dzieci w przyszłości. Twierdzą, że nawet niewielkie ilości kofeiny spożywanej w ciąży, wpływa negatywnie na wzrost dziecka w przyszłości.

Spis treści

  1. Kofeina w ciąży - zdrowa czy zakazana?
  2. Kofeina wpływa na wzrost dzieci w przyszłości
  3. Zmierzono dzieci matek, które piły kawę w ciąży
Kawa w ciąży. Zakazana czy nie?

Kofeina w ciąży - zdrowa czy zakazana?

Kilka miesięcy temu pojawiły się badania specjalistów z Uniwersytetu w Queensland, którzy na podstawie testów genetycznych udowodnili bezpieczeństwo picia kawy w ciąży – ich zdaniem kofeina wypijana w rozsądnych ilościach (1-2 filiżanki kawy lub 200 mg kofeiny dziennie) nie zagraża życiu płodu, czyli nie powoduje poronienia ani też nie sprzyja przedwczesnym porodom. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Jednak w tle rozważań na temat picia kawy przez ciężarne kobiety zawsze pojawiał się jednak jeszcze jeden wątek, dotyczący hipotrofii, czyli wielkości płodu. Te teorie nie zostały odrzucone – norweskie badania wyraźnie wykazały korelacje między spożywaniem kofeiny w okresie oczekiwania na dziecko a niską masą urodzeniową noworodka.

Odsetek dzieci ważących mniej niż 2,5 kg przy urodzeniu był wyższy po spożyciu kofeiny, głównie ze względu na skrócenie długości ciąży i mniejszą masę tkanki beztłuszczowej.

Inne badania wykazały, że dzieci matek pijących kawę, szybciej przybierają na wadze po narodzinach - częściej cierpiały w dzieciństwie na otyłość. 

Czytaj również: "Nie pij kawy, bo nie urośniesz"? Oto dlaczego nie powinnaś częstować dziecka kawą

Zielona kawa. Czy niepaloną kawę można pić w ciąży?

Kofeina wpływa na wzrost dzieci w przyszłości

Kobiety, które spożywają kofeinę, nawet w niewielkich ilościach, mogą mieć niższe dzieci - twierdzi Jessica Gleason z Narodowego Instytutu Zdrowia Dzieci w Marylan. Jej badania pokazują, że spożywanie nawet jednej czwartej zalecaneg spożycia kofeiny , czyli ok. 50 mg dziennie wystarczyło, aby wpłynąć na wzrost dziecka. Dlaczego?

Metabolizm u matki ulega spowolnieniu w czasie ciąży, dlatego kofeina i produkty jej przemiany przenikają przez łożysko. Płód nie potrafi metabolizować kofeiny, dlatego magazynuje ją w organizmie. W badaniach przeprowadzonych na na zwierzętach taki mechanizm wpływał na wzorzec wzrostu.

Zbyt dużo kofeiny może również prowadzić do zwiększonej wrażliwości płodu na insulinę, a to również wpływa na wzrost. Co więcej – lekarze popodkreślają, że nie chodzi tylko o picie kawy, ale o spożywanie innych produktów z kofeiną – napojów typu cola, czekolady, herbaty, energetyków itd.

Zmierzono dzieci matek, które piły kawę w ciąży

Naukowcy przeanalizowali stężenia kofeiny i jej produktu rozpadu - paraksantyny, w próbkach krwi ponad 2400 kobiet w ciąży. Następnie mierzyli ich dzieci przez 8 lat. Dzieci kobiet, które spożywały kofeinę w czasie ciąży były niższe niż ich rówieśnicy urodzeni przez kobiety, które jej nie spożywały. Badanie wykazało, że różnice w wysokości powiększyły się między 4 a 8 rokiem życia i wynosiły średnio ok. 2 cm.

Lekarze nie wiedzą, czy dzieci nadrobiły wzrost w okresie dojrzewania, ponieważ badania zakończono w pewnym momencie ich życia. Nie mają też informacji o tym, w którym trymestrze picie kawy miało najsilniejszy wpływ na wzrost dziecka w przyszłości.

Na wszelki wypadek, rozsądnie jest ograniczyć picie kawy w ciąży do zalecanych 200 mg kofeiny dziennie - twierdzi dr Jessica Gleason - to jedna filiżanka mocnej kawy espresso, trzy filiżanki kawy rozpuszczalnej, czerty filiżanki herbaty, cztery filiżanki kakao lub cztery puszki coli.