Pierwsza taka terapia na Mazowszu! Szpital wprowadza muzykę do leczenia noworodków

2022-11-07 12:52

Muzykoterapia będzie od dziś jednym z elementów leczenia wcześniaków i chorych noworodków w Szpitalu Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Warszawie. Pierwsze sesje przy dźwiękach harfy już się odbyły. Mamy i dzieci są zachwycone.

Pierwsza taka terapia na Mazowszu! Szpital wprowadza muzykę do leczenia wcześniaków i chorych noworodków
Autor: materiały prasowe Pierwsza taka terapia na Mazowszu! Szpital wprowadza muzykę do leczenia wcześniaków i chorych noworodków

Muzykoterapią będą leczone wcześniaki i chore noworodki w szpitalu Świętej Rodziny przy Madalińskiego w Warszawie. Brzmi dziwnie? Raczej pięknie, bo pierwsze sesje muzykoterapii dla wcześniaków odbyły się przy delikatnych dźwiękach harfy. Lekarze od lat są przekonani o zbawiennym wpływie muzyki na chorych pacjentów. Teraz będą wypróbowywali tę metodę leczenia na najmłodszych pacjentach i ich rodzicach.

Spis treści

  1. Muzyka dla noworodków i wcześniaków 
  2. Uspokaja, wspomaga rozwój, reguluje oddech
  3. Muzykoterapia pomaga w trudnym okresie

Muzyka dla noworodków i wcześniaków 

To pierwsza palcówka na Mazowszu, w której wprowadzono muzykoterapię w ramach stałej wielospecjalistycznej opieki. Podobne zajęcia prowadzi jeszcze tylko Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej. Sesje terapeutyczne odbywać się będą na Pododdziale Wcześniaków i Intensywnej Terapii Oddziału Neonatologii i będą kierowane do wcześniaków urodzonych po 32. tygodniu ciąży i noworodków wytypowanych przez neonatologa oraz psychologa opiekującego się matką.

Sesje prowadzone będą raz w tygodniu przez muzykoterapeutkę – Agatę Fandri. Spotkania będą prowadzone indywidualnie i obejmować będą - oprócz słuchania muzyki - również naukę prostych kołysanek, które mamy będą mogły śpiewać dzieciom w czasie usypiania czy innych czynności pielęgnacyjnych. Jak czytamy w informacji prasowej szpitala, śpiew, muzyka oraz dotyk mają działanie uspokajające i regulujące oddech dziecka.

Uspokaja, wspomaga rozwój, reguluje oddech

"Muzyka, podczas sesji, dostosowywana jest do nastroju noworodka. Stale obserwowany jest jego stan behawioralny, monitorowana jest saturacja, częstotliwość oddechów, tętno. Głos mamy i głos taty są niezbędnymi elementami do budowania unikatowej więzi i relacji z dzieckiem oraz zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa. Rodzicielskie dźwięki stanowią niezwykły zasób wspierający harmonijny rozwój dziecka urodzonego przedwcześnie" - czytamy w informacji.

- Obserwacje specjalistów od dawna udowadniają, że muzyka ma zbawienny wpływ zarówno na chore dzieci jak i ich opiekunów. Taka terapia w przypadku dzieci urodzonych przed 32. tygodniem życia wpływa pozytywnie na ich parametry życiowe, przyrost masy ciała dziecka, rozwój, odruch ssania, stymulację zmysłu słuchu oraz rozwój sensomotoryczny i psychoruchowy. Redukuje też rodzicielski stres i lęk.

Czytaj również: Mozart dla dzieci: na czym polega efekt Mozarta?

Jak wcześniak dogania rówieśników? Rozmowa z neonatologiem

Muzykoterapia pomaga w trudnym okresie

- Opieka nad wcześniakiem czy noworodkiem chorym to praca zespołowa. Zespół neonatologiczny to w naszym szpitalu lekarz neonatolog, pielęgniarka, położna, doradca laktacyjny, psycholog, fizjoterapeuta, neurologopeda - mówi dr. n. med. Beata Pawlus, lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny, Konsultant Województwa Mazowieckiego w dziedzinie Neonatologii. - Marzyliśmy, żeby dołączył do nas muzykoterapeuta – to było ostatnie brakujące ogniwo. W neonatologii używamy zwykle pojęcia „pacjent rozszerzony”.

- Naszym pacjentem jest bowiem nie tylko noworodek, ale także jego rodzice. Bez ich obecności, zaufania i zaangażowania jest nam nieco trudniej. Muzykoterapia dedykowana noworodkom urodzonym przedwcześnie pomoże z pewnością przejść przez trudny okres także ich rodzicom. Chciałabym bardzo, żeby ta forma terapii stała się powszechna w każdym szpitalu leczącym najbardziej niedojrzałe i chore noworodki na Mazowszu. Jestem przekonana, że to możliwe.” 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza