Płyn do prania z kasztanów to absolutny hit. Ekologiczny i lepszy niż chemiczne odpowiedniki

2023-09-22 12:20

Środki pielęgnacyjne i czyszczące do prania zawierają dużo chemii, a do tego kosztują coraz więcej. Jeżeli chcesz żyć zdrowo a przy tym nieco zaoszczędzić, wybierz się z dzieckiem na spacer i pozbierajcie wspólnie kasztany. Płyn do prania z kasztanów to prawdziwy hit.

Kasztany
Autor: Getti Images Płyn do prania z kasztanów to absolutny hit. Ekologiczny i lepszy niż chemiczne odpowiedniki

Koniec września i początek października to sezon na kasztany. Brązowe owoce kasztanowca najczęściej wykorzystujemy do zrobienia z dziećmi śmiesznych ludzików lub do innych prac plastycznych naszych pociech.

Tymczasem kasztan może stanowić również idealny środek do prania. Każdy z nas może z niego zrobić płyn do prania, który nie zawiera żadnej chemii. Jeżeli ekologia to twoje drugie imię, musisz wypróbować ten prosty przepis.

Zobacz także: Ludziki z kasztanów i żołędzi - co potrzebne do ludzików z kasztanów i jak je zrobić?

W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

Niezwykła moc kasztanów

Owoce kasztanowca zaczynają spadać na ziemię, wypadając z kolczastych zielonych łupin. Wielu rodziców widzi, jak ich dzieci z radością zaczynają je zbierać, chować do kieszeni, a później pomagają im zrobić wesołe ludziki.

Niewielu rodziców jest jednak świadomych, że kasztan ma wiele niezwykłych właściwości, które możemy w pełni wykorzystać.

Owoce kasztana pospolitego zawierają saponiny, czyli związki chemiczne o właściwościach pieniących i myjących. W wolnym tłumaczeniu z łaciny „sapo” oznacza po prostu mydło.

Dzięki kontaktowi z wodą saponiny zaczynają się pienić i dlatego rewelacyjnie sprawdzają się podczas prania. Nie jest to jednak nowe odkrycie. Saponiny cały czas są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym do produkcji mydeł i płynów do kąpieli.

Co więcej, saponiny bardzo dobrze usuwają plamy, tłuszcze i wszelkie zanieczyszczenia.

Płyn do prania z kasztanów to produkt, który możemy wykonać sami. Jest do tego w pełni ekologiczny, lokalny i sezonowy.

Płyn do prania z kasztanów – jak przygotować?

Przygotowując płyn do prania z kasztanów, należy pamiętać, że całe owoce kasztanowca wykorzystujemy do prania kolorowego. Jeżeli potrzebujemy płynu do prania białych ubrań, musimy z nich zdjął brązową skórkę.

Płyn należy przechowywać w lodówce do 3 dni. Chcąc przechowywać go dłużej, należy zebrane kasztany umyć, wysuszyć i zmielić. Tak przygotowany granulat możemy przechowywać miesiącami w suchym miejscu i na bieżąco dorabiać ekologiczny płyn do prania z kasztanów.

Do wykonania płynu do prania z kasztanów potrzebne są tylko dwa składniki:

  • około 12 sztuk dojrzałych kasztanów,
  • 300 ml gorącej wody.

Kasztany należy pokroić na małe kawałki, a następnie zmielić na drobno w blenderze. Tak powstały proszek umieszczamy w garnku i zalewamy 300 ml wody. Całość doprowadzamy o wrzenia i gotujemy przez około 10 minut.

Ugotowaną masę należy przecedzić przez sitko o małych oczkach, aby w płynie nie pozostały żadne wiórki. Ostudzony i gotowy płyn przelewamy do pojemnika i możemy wykorzystać do prania.

Czytaj także: Koniecznie je upierz przed założeniem. Nawet nie wiesz, jaką drogę przebyły

Po czym poznać, że niemowlę ma uczulenie na proszek do prania?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza