Płyn do prania z kasztanów to absolutny hit. Ekologiczny i lepszy niż chemiczne odpowiedniki

2023-09-22 12:20

Środki pielęgnacyjne i czyszczące do prania zawierają dużo chemii, a do tego kosztują coraz więcej. Jeżeli chcesz żyć zdrowo a przy tym nieco zaoszczędzić, wybierz się z dzieckiem na spacer i pozbierajcie wspólnie kasztany. Płyn do prania z kasztanów to prawdziwy hit.

Kasztany
Autor: Getti Images Płyn do prania z kasztanów to absolutny hit. Ekologiczny i lepszy niż chemiczne odpowiedniki

Koniec września i początek października to sezon na kasztany. Brązowe owoce kasztanowca najczęściej wykorzystujemy do zrobienia z dziećmi śmiesznych ludzików lub do innych prac plastycznych naszych pociech.

Tymczasem kasztan może stanowić również idealny środek do prania. Każdy z nas może z niego zrobić płyn do prania, który nie zawiera żadnej chemii. Jeżeli ekologia to twoje drugie imię, musisz wypróbować ten prosty przepis.

Zobacz także: Ludziki z kasztanów i żołędzi - co potrzebne do ludzików z kasztanów i jak je zrobić?

W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

Niezwykła moc kasztanów

Owoce kasztanowca zaczynają spadać na ziemię, wypadając z kolczastych zielonych łupin. Wielu rodziców widzi, jak ich dzieci z radością zaczynają je zbierać, chować do kieszeni, a później pomagają im zrobić wesołe ludziki.

Niewielu rodziców jest jednak świadomych, że kasztan ma wiele niezwykłych właściwości, które możemy w pełni wykorzystać.

Owoce kasztana pospolitego zawierają saponiny, czyli związki chemiczne o właściwościach pieniących i myjących. W wolnym tłumaczeniu z łaciny „sapo” oznacza po prostu mydło.

Dzięki kontaktowi z wodą saponiny zaczynają się pienić i dlatego rewelacyjnie sprawdzają się podczas prania. Nie jest to jednak nowe odkrycie. Saponiny cały czas są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym do produkcji mydeł i płynów do kąpieli.

Co więcej, saponiny bardzo dobrze usuwają plamy, tłuszcze i wszelkie zanieczyszczenia.

Płyn do prania z kasztanów to produkt, który możemy wykonać sami. Jest do tego w pełni ekologiczny, lokalny i sezonowy.

Płyn do prania z kasztanów – jak przygotować?

Przygotowując płyn do prania z kasztanów, należy pamiętać, że całe owoce kasztanowca wykorzystujemy do prania kolorowego. Jeżeli potrzebujemy płynu do prania białych ubrań, musimy z nich zdjął brązową skórkę.

Płyn należy przechowywać w lodówce do 3 dni. Chcąc przechowywać go dłużej, należy zebrane kasztany umyć, wysuszyć i zmielić. Tak przygotowany granulat możemy przechowywać miesiącami w suchym miejscu i na bieżąco dorabiać ekologiczny płyn do prania z kasztanów.

Do wykonania płynu do prania z kasztanów potrzebne są tylko dwa składniki:

  • około 12 sztuk dojrzałych kasztanów,
  • 300 ml gorącej wody.

Kasztany należy pokroić na małe kawałki, a następnie zmielić na drobno w blenderze. Tak powstały proszek umieszczamy w garnku i zalewamy 300 ml wody. Całość doprowadzamy o wrzenia i gotujemy przez około 10 minut.

Ugotowaną masę należy przecedzić przez sitko o małych oczkach, aby w płynie nie pozostały żadne wiórki. Ostudzony i gotowy płyn przelewamy do pojemnika i możemy wykorzystać do prania.

Czytaj także: Koniecznie je upierz przed założeniem. Nawet nie wiesz, jaką drogę przebyły

Po czym poznać, że niemowlę ma uczulenie na proszek do prania?