Po porodzie pisała o córce: "Będzie brzydka". Tak wygląda teraz

2023-08-01 13:33

Nie każdy noworodek przypomina bobasa z reklamy pieluch, a prawdę mówiąc większość nowo narodzonych dzieci jest po prostu nieładna. Pewna kobieta postanowiła pocieszyć inne mamy, które martwią się wyglądem swojego potomstwa i udowodniła, że geny to jedna wielka niewiadoma.

noworodek na rękach mamy
Autor: Getty images/ screen IG @brittikitty Po porodzie pisała o córce: "Będzie brzydka". Tak wygląda teraz

Dlaczego noworodki nie grzeszą urodą? Są wymęczone porodem, mają zniekształcone główki i siniaki na buzi. Ale to wszystko mija i z czasem z małego brzydala wyrasta śliczne niemowlę. To jednak nie uspokaja niektórych mam, które martwią się wyglądem maluszka i po prostu boją się, że pozostanie brzydki.

Pewna mama, która na instagramie prowadzi profil @brittikitty zamieściła film, który powinien uspokoić wszystkich rodziców. Zestawiła zdjęcie swojej córeczki Lily kilka godzin po porodzie i jej aktualną fotkę - gdy dziewczynka ma skończone 4 lata. 

Brzydkie kaczątka istnieją

Dziewczynka zaraz po urodzeniu nie była ładna - nie ma co się oszukiwać, miała podłużną główkę i szeroki nosek. Na zdjęciu zrobionym niedługo po przyjściu Lily na świat nie widać przyszłej miss Ameryka. Ale na filmie nakręconym 4 lata później widzimy uroczą, śliczną dziewczynkę, która zapowiada się na prawdziwą piękność. "Miała być brzydka" - napisała mama na zdjęciu w poście na swoim profilu.

Stres wywołany wyglądem dziecka to coś naturalnego. Wszyscy rodzice chcą, aby ich dziecko było jak najpiękniejsze i to nie wstyd ani objaw braku miłości. Będziemy kochać maluszka bez względu na jego urodę, ale chcielibyśmy, aby miało zgrabny nosek i nieodstające uszy. Obserwacje pokazują, że im mniej atrakcyjna (we własnym mniemaniu) kobieta, tym bardziej zależy jej na przyjemnym wyglądzie dziecka.

A eksperci przekonują: prawdopodobieństwo urodzenia pięknego dziecka przez dwie mniej atrakcyjne osoby jest takie samo, jak prawdopodobieństwo urodzenia brzydkiego dziecka przez dwoje pięknych ludzi. Geny są bowiem nieprzewidywalne.

Czytaj również: Nigdy nie przypuszczałaś, że to może wpłynąć na wzrost i wygląd nienarodzonego dziecka

Jakie cechy dziecko dziedziczy po ojcu, a jakie po matce?

Od czego zależy wygląd dziecka?

Od DNA. Istnieje wiele różnych możliwości kombinacji genów, które może odziedziczyć twoje dziecko, dlatego przewidywanie wyglądu dziecka nie jest łatwe, a wręcz niemożliwe. Nie wiadomo dlaczego i kiedy ujawnią się u niego geny prapradziadków, o których wyglądzie nie wiesz nic. 

Gdy geny rodziców łączą się w nowo poczętym dziecku, niektóre z nich się wzmacniają, inne słabną, jeszcze inne są całkowicie wygaszane. Dlatego - chociaż genetycznie dziecko przejmuje cechy fizyczne od obojga rodziców - nie będzie to w proporcjach pół na pół.

A tu kilka ciekawostek, na temat dziedziczenia wyglądu przez twojego malca:

  • Badania pokazują, że chłopcy dziedziczą więcej genów po matkach (chromosom X zawiera znacznie więcej genów, ponad tysiąc genów, podczas gdy chromosom Y ma znacznie mniej genów, około 100 lub 200 genów).
  • Geny ojca są bardziej dominujące, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie.
  • Noworodki, zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, bardziej przypominają swoje matki do pierwszego roku życia, a potem przypominają ojców.
Magda Gessler: Wnuczka odziedziczyła temperament po mnie!