Po porodzie Tymuś ważył zaledwie 770 gramów. Nowe wieści o najmniejszym czworaczku z Twardej

2023-05-11 12:19

Dwie dziewczynki i dwóch chłopców przyszło na świat pod koniec stycznia, w 30. tygodniu ciąży, a w ich porodzie uczestniczyło 20 specjalistów. Czworaczki były maleńkie i wymagały wsparcia w oddychaniu. Na szczęście szybko dochodziły do siebie i wracały do domu. Ostatni - Tymek - dołączył do rodzeństwa wczoraj.

Tymek - ostatni z czworaczków
Autor: Getty images/screen fb @Instytut CZMP Ostatni z czworaczków opuścił szpital. Przy urodzeniu ważył zaledwie 770 gramów

Michalina, Olek, Dominika i Tymoteusz - to czworaczki, które przyszły na świat pod koniec stycznia w rodzinie Igi i Dominika Żubertów z Twardej. Maluszki urodziły się w 30. tygodniu ciąży i jako wcześniaki trafiły do inkubatorów. Ich poród odbył się w specjalistycznym szpitalu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, dzięki czemu dzieci od razu miały zapewnioną fachową opiekę.

Spis treści

  1. Dzieci przebywały kilka tygodni w szpitalu
  2. Tymek jako ostatni wraca do domu
  3. Szok i radość, że wszystko dobrze się skończyło
Wzruszająca historia miłości rodziców pięcioraczków. Dominika i Vincent doczekali się 12 dzieci

Dzieci przebywały kilka tygodni w szpitalu

Ciąża czworacza z reguły kończy się cesarskim cięciem i często przed terminem - tak samo było tym razem. Zwłaszcza że w trzecim trymestrze pojawiły się problemy: jeden z maluchów przestał rosnąć, a u mamy zdiagnozowano niewydolność wątroby. To wszystko przyspieszyło decyzję lekarzy o zakończeniu ciąży zabiegowo w 30. tygodniu. W porodzie uczestniczył sztab ludzi.

– Cała czwórka wymagała intensywnej terapii, co sprawiło, że potrzebowaliśmy czterokrotnie więcej obsady podczas porodu. Dzieci są pod naszą opieką od ośmiu tygodni, a od czterech tygodni trójka oddycha już samodzielnie. Jedno z dzieci nadal wymaga tlenoterapii i przebywa na intensywnej terapii – mówiła w marcu prof. Ewa Gulczyńska z Kliniki Neonatologii, Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka ICZMP, cytowana przez portal Lodz.pl.

Tymek jako ostatni wraca do domu

W momencie porodu Michalina ważyła 1120 gramów, Aleksander 1040 g, Dominika 970 g, z kolei Tymoteusz 770 g. I to właśnie on najdłużej przebywał w szpitalu. Trójka jego rodzeństwa opuszczała szpital kolejno w marcu i w kwietniu.

"Po 100 dniach w Klinice Neonatologii (Tymek) waży ponad trzy kilo. Czuje się dobrze i dopisuje mu apetyt. W domu na Tymka czekają Aleksander i Michalina, których wypisaliśmy ze szpitala pod koniec marca, oraz Dominika, która została w Matce Polce do końca kwietnia. Całemu rodzeństwu życzymy zdrowia, a rodzicom wytrwałości!!!" - napisano wczoraj na facebookowym profilu szpitala.

Czytaj również: W wieku 51-lat urodziła czworaczki. Gdy dowiedziała się, że jest w ciąży, miała już wnuczęta

Co u pięcioraczków z Horyńca? Ich mama przekazała kolejne dobre wieści

Szok i radość, że wszystko dobrze się skończyło

Iga i Dominik to młode małżeństwo, dla którego ciąża czworacza była wielkim szokiem. Jak przyznawał w mediach ojciec dzieci, radość stopniowo zastępowała zdziwienie i lęk. - Teraz, kiedy są już na świecie, nasza radość jest nie do opisania - mówił w wywiadzie dla lodz.pl. - Teraz musimy jednak stanąć na wysokości zadania, aby wychować te maluchy. Wiadomo, że nie będzie łatwo, liczymy na każdą formę pomocy.

Narodziny czworaczków zapoczątkowały w tym roku wyjątkowe narodziny wieloraczków. W lutym w Krakowie przyszły na świat pięcioraczki, w marcu w Warszawie - czworaczki. Niestety, w obu przypadkach nie udało się uratować najsłabszego noworodka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza