Po wielu poronieniach zaszła w ciążę z jednym dzieckiem, a urodziła bliźnięta. Na czym polegał ten "cud"?

2022-06-01 12:26

Ta niezwykła historia "cudownych" bliźniąt wydarzyła się w Texasie. 30-letnia Cara Winhold była już mamą jednego syna, gdy wraz z mężem zaczęła starać się o kolejne dziecko. Para doświadczyła trzech poronień. Przez jedno z nich, kobieta otarła się o śmierć. W końcu doczekała się ciąży, która niespodziewanie się "namnożyła". Jak to możliwe?

Cudowne bliźnięta
Autor: Instagram/ @cara_winhold Jak to możliwe, że zaszła w ciążę będąc w ciąży?

To niezwykła historia "cudownych bliźniąt". Cara Winhold, która w 2018 roku urodziła swoje pierwsze dziecko, niedługo później zaczęła wraz z mężem starać się o rodzeństwo dla synka. Para doświadczyła trzech poronień. Jedno z nich było  nie tylko druzgocące psychicznie, ale i groźne dla zdrowia kobiety.

Jak wspomina w wywiadzie, który przytacza dziennik New York Post, w 2019 poroniła dość późną ciążę z dziewczynką, a dwie kolejne ciąże skończyły się wczesnymi poronieniami. Ostatnie z nich mogło być tragicznie w skutkach, gdyż doszło do ciąży pozamacicznej. Kobieta słabła, miała niskie ciśnienie krwi i silny krwotok.

Krwawiłam bardzo silnie, a lekarze powiedzieli, że gdybym została w domu przez jakieś 30 minut dłużej, umarłabym.

Spis treści

  1. Jeden z bliźniaków dwa tygodnie starszy...
  2. Bliźnięta to rekompensata od losu?
  3. Nadpłodnienie - jak do niego dochodzi?
Jakie badania są obowiązkowe w ciąży?
nadpłodnienie po wielu poronieniach
Autor: Instagram/ @cara_winhold nadpłodnienie po wielu poronieniach

Zobacz też: Objawy ciąży bliźniaczej: co wskazuje na to, że mogę urodzić bliźniaki?

Jeden z bliźniaków dwa tygodnie starszy...

Gdy Cara zaszła w kolejną ciążę, szybko udała się na USG, bo była to ciąża wysokiego ryzyka w związku z wcześniejszymi poronieniami. Wówczas lekarz wykrył w czasie badania jeden płód. Gdy jednak kobieta pojawiła się w gabinecie po 2. tygodniach, do pierwszego dziecka dołączył "towarzysz". Sama szczęśliwa mama tak to opisuje na swoim Instagramie:

Moje prawdziwe #cudownedzieci ! Po 3 #poronieniach zostaliśmy #pobłogosławieni #bliźniakami! To, co czyni je tak #wyjątkowymi, to fakt, że zostały poczęte w odstępie około 2 tygodni. Kiedy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, została ona uznana za #wysokieryzyko i po 5 tygodniach poszłam na wczesne #USG, gdzie widzieliśmy tylko Baby A (Colson). Straciłam poprzednie #ciąże około 6 tygodnia, więc miałam kolejny USG w 7 tygodniu, aby sprawdzić bicie serca i dziecko B (Cayden) tam było!

Bliźnięta to rekompensata od losu?

Para uznaje, że ich "cudowne" bliźnięta to próba wynagrodzenia im cierpienia, tak to tłumaczy sama Cara:

Chcę wierzyć, że był to mój sposób na odzyskanie dwójki dzieci, które straciłam. Nie przychodzi mi do głowy żadne inne wytłumaczenie posiadania bliźniąt - było to w stu procentach naturalne i nie występowało wcześniej w mojej rodzinie. To była całkowita niespodzianka.

Nadpłodnienie - jak do niego dochodzi?

Wbrew powszechnej opinii można zajść w ciążę będąc już w ciąży. Zjawisko to nazwane jest superfekundacją, czyli innymi słowy nadpłodnieniem. Polega na zapłodnieniu dwóch komórek jajowych pochodzących z tej samej owulacji, ale w wyniku dwóch różnych aktów płciowych. 

Dowiedz się: Zaszła w ciążę, będąc już w ciąży i urodziła trojaczki - jak to możliwe?

Do ponownego zapłodnienia - nadpłodnienia może dojść w przeciągu 3 do nawet 12 dni od pierwszego

Taką ciążę w medycynie nazywa się nie bliźniaczą, a dwojaczą. Nazwa ta sugerować ma dwa oddzielne zapłodnienia, co należy podkreślić, zwłaszcza, że w ciążach dwojaczych, dzieci mogą pochodzić od różnych ojców...