Pokazali wideo z USG w 10. tygodniu. Internauci nie wierzą, że płód mógł to robić

2023-08-03 14:33

Badanie USG to jedno z podstawowych badań w ciąży. W mediach społecznościowych pojawiają się przeróżne nagrania z badania USG, które pokazują, co dziecko robi w łonie matki. Tym razem internauci nie uwierzyli, że płód może zrobić coś takiego w 10. tygodniu ciąży.

USG w ciąży
Autor: Getti Images Pokazali wideo z USG w 10. tygodniu. Internauci nie wierzą, że płód mógł to robić

Badanie USG w ciąży jest wykonywane obowiązkowo minimum cztery razy. Każda kobieta ma to zagwarantowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie standardu opieki okołoporodowej.

Badanie to umożliwia ocenę stanu i anatomii płodu, a także ocenę narządów rodnych przyszłej mamy. To jednak także moment, aby podejrzeć maluszka, który rozwija się w łonie kobiety.

Na TikToku na profilu @ahau001 pojawiło się nagranie z badania USG w 10. tygodniu ciąży, w które mało kto potrafi uwierzyć. Internauci nie ukrywają, że jest ono zabawne, ale raczej mało prawdopodobne.

Zobacz także: Kiedy powinno się iść na pierwsze USG w ciąży i co pokaże to badanie?

Badania w 2. miesiącu ciąży

Kiedy wykonać badania USG w ciąży?

Pierwsze badanie ultrasonograficzne w ciąży powinno wykonać się pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Warto jednak wiedzieć, że badanie można wykonać w gabinecie ginekologicznym nawet przed 10. tygodniem ciąży. Nie są jednak one wykonywane w ramach NFZ. Decyzja należy do przyszłej mamy.

Rozwój płodu w 10. tygodniu ciąży

Od 10. tygodnia ciąży nie mówimy już o zarodku w łonie matki, ale o płodzie. Warto podkreślić, że w tym czasie ruchy płodu są jeszcze bardzo słabe i nieskoordynowane. Przyszła mama nie może ich jeszcze odczuwać.

Pod koniec tego tygodnia wykształcają się już wszystkie układy i narządy dziecka. Dziecko ma rozwinięte ramiona, można rozpoznać przegrody nosa, paluszki u dłoni i usłyszeć bicie serca. Badanie USG umożliwia dostrzeżenie także zamkniętych powiek.

Ciało maluszka w tym okresie wciąż jest w pozycji embrionalnej. Zdarza się jednak, że zaczyna wykonywać gesty kończynami. Płód ma około 5 centymetrów i waży około 5 gramów.

Czytaj także: Niesamowite wideo. Oto co się dzieje z dzieckiem w łonie, gdy matka zaczyna się śmiać

Niewiarygodne nagranie

Biorąc pod uwagę powyższe, nagranie przedstawione w mediach społecznościowych jest wprost niewiarygodne. Na ekranie monitora możemy zaobserwować, jakby dziecko biło brawo w rytm dziecięcej piosenki „Klaśnij w dłonie”. Nagranie wydaje się być zapętlone tak, by wyglądało, że płód rytmicznie klaszcze.

Internauci nie wierzą

Wielu internautów udostępniało w komentarzach serduszka i roześmiane buzie. Przyznawali, że nagranie jest niewątpliwie urocze. Dla niektórych było wręcz zabawne. Część komentujących napisało jednak wprost, że w 10. tygodniu ciąży jest to po prostu niemożliwe.

„Słyszałam, że dzieci poruszają się w 5. miesiącu. Jak to możliwe w 10. tygodniu?” – dziwiła się jedna z internautek.

„Niesamowite, ale nie w 10. tygodniu” – wyznała inna.

„Niemożliwe” – dodała krótko kolejna.

„Myślę, że to przewijanie do tyłu i do przodu, żeby wyglądało na klaskanie” – wyjaśniła następna.

A wy co myślicie?

Czytaj także: Tak reaguje dziecko w brzuchu, gdy mama płacze. "Chłonie emocje"

To robi dziecko w łonie matki, gdy ta wpada w złość. "Staraj się być zawsze szczęśliwa"