Za spokojne, a może zbyt ruchliwe? 10 informacji o prawidłowych ruchach dziecka w brzuchu

2022-09-30 11:52

Ruchy dziecka to dla mamy bardzo przyjemne doznanie, ale też powód do niepokoju. Aktywność dziecka w brzuchu lub jej brak może być wskazówką co do prawidłowego przebiegu ciąży. Czy ruchy dziecka nie są za słabe? Jak je liczyć? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

ruchy dziecka
Autor: Getty Images Czy dziecko w brzuchu porusza się prawidłowo?

Na pierwsze ruchy dziecka wyczekuje niecierpliwie każda mam, nawet ta doświadczona. Wśród pierworódek mogą się one jednak pojawić później niż u kobiet, które już rodziły - około 20. tygodnia ciąży. Mamy więcej niż jednego dziecka mogą się ich spodziewać w okolicy 14. - 18. tygodnia ciąży. Co jeszcze warto wiedzieć o ruchach dziecka w łonie mamy?

Spis treści

  1. Ruchy dziecka - co czujesz?
  2. Ruchy dziecka: 10 wskazówek dla przyszłych mam
  3. Ruchy widoczne gołym okiem - zobacz naszą galerię!
Jak liczyć ruchy płodu?

Ruchy dziecka i ich odczuwanie jest ogromnie ważne dla przyszłej mamy. Dostarcza jej to wielu wzruszeń, wzmacnia więź z nienarodzonym dzieckiem i pozwala poczuć się mamą jeszcze przed porodem. Choć czasami rosnąca w brzuchu istotka nieźle dokazuje, co może być bolesne, np. gdy malec trafi nóżką w żołądek. Co powinnaś wiedzieć o ruchach dziecka w brzuchu?

Ruchy dziecka - co czujesz?

Ruchy dziecka są na początku bardzo delikatne. Możesz odczuwać je jako pulsowanie, bulgotanie czy coś jakby puknięcia z wewnątrz brzucha. Ruchy dziecka stają się bardziej wyczuwalne około 5. miesiąca ciąży. I z dnia na dzień stają się mocniejsze i bardziej regularne.

Pod koniec drugiego trymestru będziesz już wyraźnie czuła, jak dziecko swobodnie się porusza: kopie, przeciąga się, obraca, a nawet fika koziołki. Ruchy dziecka to taka codzienna gimnastyka, bardzo ważna dla jego rozwoju. Pomagają w kształtowaniu się mięśni, stawów, kości i narządów wewnętrznych maluszka.

W miarę upływu ciąży ruchy dziecka stają się coraz łagodniejsze, ponieważ ma ono coraz mniej miejsca w brzuchu. Malec nie fika już koziołków, raczej wierci się, przeciąga, próbuje rozprostować nóżki i rączki, wypycha kolanka, wypina pupkę...

Brzuch wtedy faluje, pojawiają się na nim większe i mniejsze wypukłości. Ruchy dziecka to znak, że dziecko dobrze się rozwija. Zazwyczaj kobieta odczuwa je kilkadziesiąt razy dziennie, trudno jednak dokładnie powiedzieć, ile ich powinno być.

Czytaj: Bolesne kopnięcia dziecka w brzuchu - jak sobie pomóc?

Ruchy płodu: kiedy powinny cię zaniepokoić?

Ruchy dziecka: 10 wskazówek dla przyszłych mam

1. Koniecznie zgłoś się do lekarza, bez względu na to, w której ciąży jesteś, gdy minął 22. tydzień ciąży, a twoja pociecha jeszcze się nie uaktywniła i nie czujesz żadnych ruchów dziecka.

2. Jeśli masz nadwagę, możesz odczuwać ruchy dziecka mniej wyraźnie niż kobiety szczupłe. Podobnie jest, jeśli łożysko umiejscowione jest na przedniej ścianie macicy. Tworzy wtedy bowiem jakby poduszkę, która amortyzuje ruchy dziecka. Warto dodać, że to nic niepokojącego, niemającego również nic wspólnego z łożyskiem przodującym.

3. Ruchy dziecka nie powinny być dla mamy bardzo bolesne. Choć czasem dziecko mocno dokazuje i gdy np. trafi nóżką w twój żołądek, może to być nieprzyjemne odczucie.

4. Kiedy twój brzuch jest już duży, dziecko ma w nim niewiele miejsca, dlatego jego ruchy są łagodniejsze. Dziecko raczej wierci się, przeciąga, wypina pupę. Brzuch wtedy faluje, pojawiają się na nim większe i mniejsze wypukłości.

5. Na początku ruchy dziecka są bardzo delikatne – możesz odczuwać je jako puknięcia dochodzące z wnętrza brzucha. Dopiero około 5. miesiąca ciąży staną się mocniejsze i bardziej regularne. Pod koniec II trymestru wyraźnie poczujesz, jak twoje dziecko kopie, przemieszcza się, a nawet robi fikołki.

Warto wiedzieć

Co wpływa na ruchy dziecka?

Każdy maluszek ma swój rytm, bo dzieci, tak jak dorośli, mają różne temperamenty. Jedne są spokojniejsze, a inne bardziej aktywne. Warto też pamiętać, że dziecko ma również okresy snu czy czuwania, kiedy nie rusza się wcale.

Mamom na ogół wydaje się, że dziecko najaktywniejsze jest wieczorem. To złudzenie, wieczorem po prostu więcej odpoczywają, co pomaga skupić się na odczuwaniu ruchów.

Jeśli przebieg twojej ciąży jest nieprawidłowy, masz cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub kiedy upłynął termin porodu, ginekolog zaleci ci monitorowanie ruchów dziecka (w niektórych przychodniach można otrzymać specjalne formularze do tego celu).

6. Jeśli twoja ciąża przebiega nieprawidłowo, masz cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub kiedy minął termin porodu, powinnaś nadzorować ruchy dziecka 2–3 razy dziennie. Zapisuj je na kartce. Jak liczyć ruchy dziecka, dowiesz się w punkcie nr 9 - to naprawdę nic trudnego!

7. Niepokoić może sytuacja, gdy aktywność dziecka zmniejszyła się z dnia na dzień, jego ruchy są znacznie słabsze, a także, gdy nagle dziecko stało się bardzo gwałtowne. Sygnał alarmowy to mniej niż 4 ruchy na godzinę i zupełny ich brak. Konieczna jest wtedy kontrola zapisu czynności serca dziecka (KTG), a czasem również USG.

8. Trudno dokładnie powiedzieć, jak często powinnaś odczuwać ruchy dziecka. Zwykle ciężarne mówią, że dzieje się to kilkadziesiąt razy dziennie, ale warto pamiętać, że każde dziecko ma swój rytm. Jedno jest spokojne, drugie bardziej aktywne. Poza tym dziecko w brzuchu ma też okresy snu i czuwania, kiedy nie rusza się wcale.

9. Jeśli masz wrażenie, że twoje dziecko długo nie daje żadnych znaków, warto policzyć jego ruchy. Połóż się na lewym boku i przez godzinę notuj wszystkie ruchy: i słabe, i mocne. W czasie okołoporodowym powinno być ich przynajmniej 10. Jeśli jest ich mniej, zjedz lekki posiłek. Ruchy powinny się nasilić, bo po jedzeniu podnosi się poziom glukozy. Następnie połóż się i licz jeszcze raz.

10. Czy mama może skłonić dziecko do większego ruchu? Każda ciąża przebiega inaczej, jednak obserwuje się, że płód szczególnie często ma ochotę dokazywać, gdy jego mama akurat odpoczywa: śpi, leży w stałej pozycji, siedzi przez dłuższy czas bez ruchu. Na zwiększenie ruchów dziecka w łonie matki ma wpływ również podwyższony poziom glukozy we krwi oraz silnie przeżywane przez mamę emocje. Jeśli więc bardzo się cieszysz, smucisz, denerwujesz - twoje dziecko na pewno da o sobie znać!

Ruchy widoczne gołym okiem - zobacz naszą galerię!

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza