Porody domowe coraz popularniejsze z powodu COVID. Położne są rozchwytywane!

Porody domowe coraz popularniejsze z powodu COVID. Położne są rozchwytywane!
Autor: Getty images

Wzrasta liczba porodów domowych w Polsce. Obostrzenia związane z COVID-19 sprawiły, że kobiety nie chcą rodzić w szpitalach. Zakaz porodów rodzinnych, zakaz wstępu rodziny na oddział - to powody, dla których przyszłe mamy wolą rodzić w domu. Niestety, położne zajmujące się porodami domowymi nie mają już wolnych terminów w grafikach.

Pandemia koronawirusa zamknęła szpitale dla rodzin pacjentek, w większości porodówek wstrzymano również porody rodzinne. To wszystko sprawia, że coraz więcej kobiet zastanawia się nad tym, czy zamiast w szpitalu, nie urodzić dziecka w domu.

Wzrasta liczba porodów domowych z powodu COVID

Porodu domowe są coraz popularniejsze - jeszcze przed pandemią decydowało się na nie wiele kobiet, chcących rodzić w domowej przyjaznej atmosferze, w otoczeniu rodziny i zaufanej położnej.

Obecnie trend ten nasila się, a położne zajmujące się domowymi porodami nie mają już wolnych miejsc w grafikach. Wszystko dlatego, że położne są teraz rozchwytywane. Więcej kobiet decyduje się na wykupienie prywatnej opieki położnej w obliczu tego, ze mają być na sali same, bez partnera, wzrosła również liczba porodów domowych, które obsługują położne mające do tego uprawnienia.

- Otrzymujemy coraz więcej wiadomości od zaniepokojonych kobiet, które szukają alternatywy dla porodu w szpitalu - mówi położna Magdalena Hul ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni. - Obecna sytuacja wydaje się napawać kobiety ciężarne niepokojem - wiele z nich nie wie, czy będą mogły rodzić w wybranym miejscu ze względu na możliwość wylądowania na kwarantannie lub czasowego zamknięcia oddziału ze względu na kwarantannę personelu.

Dlaczego kobiety wybierają porody domowe?

- Kobiety nie chcą rodzić same, a niestety polskie standardy w większości miejsc nie uwzględniają tej jakże ważnej potrzeby - dodaje położna Magdalena Hul. - Istnieją też (uzasadnione niestety) obawy dotyczące bycia zmuszanym do cięcia cesarskiego, jeśli byłoby się choćby podejrzanym o zakażenie koronawirusem (nawet bezobjawowe - co jest niezgodne z aktualnymi międzynarodowymi zaleceniami np. WHO).

Przyszłe mamy boją się też, że zostaną poddane testom na COIVD i będą rozdzielane ze swoimi nowo narodzonymi dziećmi. Argumentem przemawiającym za porodem w domu jest też dla części osób kwestia narażenia na infekcje podczas pobytu w szpitalu.

Ile kosztuje poród z położną?

Taka sytuacja wywoła wzrost cen za usługi położnych. Jedna z naszych forumowiczek, które rodzi za kilka tygodni, otrzymała telefon od wybranej przez siebie położnej z informacją, że cena za opiekę przy porodzie wzrasta o 1000 zł (cena warszawskie porodu z prywatną położną w szpitalu to ok. 2 tys., teraz ok. 3 tys. zł.). Cena porodu domowego waha się - w zależności od rejonu Polski - od 1,5 do 3 tys. zł.

Warto jednak wiedzieć, że na poród w domu może pozwolić sobie tylko kobieta, której ciąża przebiega bez powikłań.

- Jako położne przyjmujące porody domowe rozumiemy ogromnie trudna sytuacje rodzących w obecnym czasie kobiet i jesteśmy gotowe pomagać - tłumaczy nasza ekspertka Magdalena Hul ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni. - Podkreślamy jednak, że wybór porodu w domu powinien się opierać przede wszystkim na przekonaniu kobiety, że dom jest miejscem, w którym czuje się ona bezpiecznie (w kontekście rodzenia) i gotowości rodziców do wzięcia na siebie większej niż w szpitalu porcji odpowiedzialności za swój poród. Ponadto, dla bezpieczeństwa porodu domowego, prowadzimy oczywiście nadal kwalifikację medyczną do takiego porodu.

Czytaj również:

Ciąża prowadzona przez położną - czy położna może zastąpić lekarza?

7 pytań do położnej – te pytania warto zadać przed porodem

COVID-19 u noworodka - czy koronawirus jest wskazaniem do cięcia cesarskiego?

Zero separacji mamy i wcześniaka! Międzynarodowa akcja w czasie pandemii

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE