Prawie umarła z powodu ciąży pozamacicznej. Dziś przestrzega inne kobiety

2022-08-25 12:13

Becca Maberly o mały włos nie straciła życia z powody krwotoku, który był skutkiem ciąży pozamacicznej. Nie wiedząc, że oczekuje dziecka, potraktowała ból brzucha jako kłopoty trawienne. Uratował ją ojciec ginekolog, z którym dziś pisze książki przestrzegając młode mamy przed nietypowymi problemami ciążowymi zagrażającymi zdrowiu.

Prawie umarła z powodu ciąży pozamacicznej. Dziś przestrzega inne kobiety
Autor: Getty images/instagram@amotherplace Prawie umarła z powodu ciąży pozamacicznej. Dziś przestrzega inne kobiety

Ta historia wydarzyła się 5 lat temu, ale jak pisze Becca Maberly, nigdy nie przestanie o niej mówić, bo wie, że w ten sposób może uratować czyjeś życie. Z powodu ciąży pozamacicznej, której nie rozpoznał lekarz rodzinny, omal nie umarła

Lekarz powiedział, że to jelita

Kobieta miała ponad 40 lat i dwójkę dzieci. Któregoś dnia poczuła dotkliwy ból brzucha, który nie przechodził przez dłuższy czas. Zgłosiła się do lekarza rodzinnego i otrzymała diagnozę: zespół jelita drażliwego. Ponieważ dolegliwości nie mijały mimo stosowania leków, Becca wróciła do lekarza po raz drugi, a potem jeszcze raz.

Po 3 tygodniach obudziła się w nocy myśląc, że umiera. "Ból był jak przy porodzie - w brzuchu i pośladkach. Leżałam na podłodze próbując oddychać, trzęsąc się, drżąc i mówiąc mojemu mężowi, aby nie wezwał karetki, ponieważ to był tylko jelita..."

Czytaj również: Ciąża bez mdłości i tycia? Czy możliwa jest ciąża objawowa?

Ciąża pozamaciczna w bliźnie po cesarskim cięciu

Ojciec kazał jej zrobić test ciążowy

Becca postanowiła jednak zadzwonić do swojego ojca, który jest lekarzem ginekologiem, ale wtedy przebywał poza miastem na urlopie. Następnego dnia wrócił i kazał córce zrobić test ciążowy. Kobieta nie pomyślała o tym wcześniej, ponieważ miała założoną spiralę i teoretycznie nie mogła być w ciąży.

Mimo to mąż Beccy pobiegł do apteki i chwilę później okazało się, że para oczekuje dziecka. Niestety, jak podejrzewał ojciec, mogła to być ciąża pozamaciczna, dlatego natychmiast pojechał z córką do szpitala.

To są objawy ciąży pozamacicznej

Tego dnia Becca trafiłem na stół operacyjny z litrem krwi w żołądku - krwawiła wewnętrznie od około 12 godzin i tylko dlatego, że jej ojciec postawił trafną diagnozę, nadal żyje. Po latach wraz z tatą napisała książkę, aby pomagać kobietom w rozpoznawaniu niepokojących objawów, mogących zagrażać ich życiu.

„Proszę, zapoznaj się z objawami, których może doświadczyć każda kobieta w wieku rozrodczym, nawet jeśli stosuje antykoncepcję!⁣ - pisze Becca i wymienia:

  • Nieregularne krwawienie⁣
  • Ból brzucha⁣
  • Ból ramion (typowy przy krwotoku wewnętrznym)
  • Ból w krzyżu i pośladkach⁣
  • Omdlenia/zawroty głowy⁣

Idź na pogotowie lub zadzwoń pod numer 999. Poproś o test ciążowy. Nawet jeśli myślisz, że nie mogłabyś zajść w ciążę. Przekaż dalej - MOŻESZ URATOWAĆ ŻYCIE".