Ciąża pozamaciczna może rozwinąć się w bliźnie po cesarskim cięciu

2015-03-16 11:53 Anna Sierant
Ciąża ektopowa
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Ciąża ektopowa, która rozwija się w bliźnie po cesarskim cięciu, zdarza się rzadko. W ciągu ostatnich lat ta liczba zaczęła się jednak zwiększać - tego typu ciąż ektopowej jest więcej, ponieważ wykonuje się więcej cesarskich cięć.

Ciąża ektopowa, czyli ciąża pozamaciczna, najczęściej rozwija się w jajowodzie. Może być też umiejscowiona w jajniku lub jamie brzusznej. Blizna po cesarskim cięciu znajduje się na samym końcu możliwych lokalizacji ciąży ektopowej. A jednak i tak się zdarza. Jakie są jej przyczyny i jak wygląda przebieg ciąży ektopowej umiejscowionej w bliźnie po cesarskim cięciu?

Ciąża ektopowa, czyli taka, podczas której płód rozwija się poza jamą macicy, pojawia się u 1 na 100 kobiet. Najczęściej ciąża ektopowa dotyczy pań w wieku od 26 do 30 lat. Przyczyn wystąpienia ciąży pozamacicznej może być wiele. Torbiele jajników, mięśniaki macicy, przebyte choroby przenoszone drogą płciową, takie jak np. rzeżączka, stany zapalne w obrębie przydatków, zapłodnienie metodą in vitro. Wśród przyczyn zwiększających możliwość pojawienia się ciąży ektopowej jest wcześniejszy poród za pomocą cesarskiego cięcia. Bardzo rzadko zdarza się, że ciąża zacznie się rozwijać w macicy w bliźnie powstałej właśnie na skutek tego zabiegu. 

>> Istnieje coraz więcej metod, które pomagają utrzymać ciążę zagrożoną!

Ciąża ektopowa: częstotliwość występowania w bliźnie po cesarskim cięciu

Ciąża pozamaciczna w bliźnie po cesarskim cięciu jest najrzadziej występującą formą ciąży pozamacicznej. Dr n. med. Błażej Nowakowski i dr n. med. Przemysław Spychała ze Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu zauważają, że do 2007 roku w literaturze anglojęzycznej opisano zaledwie 70 przypadków wystąpienia ciąży ektopowej zlokalizowanej w bliźnie po cesarskim cięciu. Przyjmuje się, że statystycznie występuje ona u 0,15 procenta kobiet, które przebyły cesarskie cięcie.

- W ostatnich latach liczba tego typu ciąż ektopowych zaczęła jednak rosnąć. Lekarze częściej wykonują cesarskie cięcie, więc w konsekwencji częściej zdarzają się ciąże, które rozwijają się w bliźnie - zauważa w rozmowie w programie "Pytanie na śniadanie" dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog.

>> Ciąża na leżąco. Pomysły na zagospodarowanie czasu.

Objawy ciąży pozamacicznej w bliźnie po cesarskim cięciu

Ciążę ektopową, która rozwija się w bliźnie po cesarskim cięciu, diagnozuje się podczas badania USG. Nierzadko kobiecie, która taką ciążę nosi, towarzyszą obfite krwawienia, z którymi zgłasza się do lekarza. Co pozwala mu, podczas wykonywania badania ultrasonograficznego, stwierdzić, że ma do czynienia z tego rodzajem ciążą ektopową? Przede wszystkim:

  • pusta jama macicy, brak umiejscowienia w niej pęcherzyka ciążowego, który podczas prawidłowo przebiegającej ciąży powinien pojawić się po około 4 tygodniach;
  • wyraźnie widoczny pusty kanał szyjki macicy;
  • pęcherzyk ciążowy bez echa zarodka lub bez czynności serca płodu (w zależności od wieku ciąży) w przedniej części przesmyku macicy;
  • brak lub defekt tkanki mięśniowej macicy między pęchrzem moczowym a pęcherzykiem ciążowym.

Leczenie w przypadku umiejscowienia ciąży w bliźnie po cesarskim cięciu 

Warto podkreślić, że tego typu ciąża ektopowa, w przeciwieństwie do najczęściej występującej - jajowodowej - ma szansę być donoszona. 

- Część z tych ciąż, które zagnieździły się wewnątrz macicy po cięciu, może przesuwać się wewnątrz jamy macicy. Taka ciąża może być donoszona i najczęściej kończy się cesarskim cięciem. W trakcie cięcia lekarz stwierdza uszkodzenia w obrębie blizny. Niestety, mogą pojawić się nawet bardzo niebezpieczne krwotoki - dodaje dr n. med. Południewski.

Ciąża ektopowa, umiejscowiona w bliźnie po cesarskim cięciu zdarza się tak rzadko, że trudno mówić o opracowanej przez lekarzy głównej linii leczenia. Najczęściej u pacjentki wykonuje się laparoskopię, a następnie ciąża jest usuwana. Ryzyko powikłań jest bowiem ogromne. Oprócz krwotoków, możliwe jest pęknięcie macicy, co skutkuje dramatycznymi konsekwencjami dla matki i dziecka. Po wystąpieniu pęknięcia należy jak najszybciej otworzyć brzuch kobiety, wydobyć płód i - w ostateczności - usunąć macicę. Następnie należy poddać kobietę transfuzjom krwi.

>> Przebyte poronienia nie zamykają drogi do zostania mamą!

Od 2005 roku stosuje się również do leczenia ciąży ektopowej fal ultradźwiękowych o wysokiej energii (HIFU). Doprowadzają one do martwicy tkanek, które pojawiły w miejscu występowania zmian patologicznych. Terapia skutkuje zmniejszeniem do zera poziomu beta-HCG, brakiem jaja płodowego w obrazie USG oraz pozwala na uniknięcie powikłań. Warto dodać, że metodę tę już od lat z powodzeniem stosuje się w leczeniu raka prostaty. 

Większa ilość ciąż ektopowych umiejscowionych w bliźnie po cesarskim cięciu, wynikła z coraz częstszego przeprowadzania tego typu zabiegów, pozwala na udoskonalanie metod leczenia i większą kontrolę nad przebiegiem tej nietypowej ciąży pozamacicznej. 

- Dlatego pamiętajmy o tym, że nawet ciąża pozamaciczna, umiejscowiona w bliźnie po cesarskim cięciu, może przesunąć się w dobrym kierunku i funkcjonować potem jak normalna ciąża, rozwijająca się w jamie macicy - konkluduje dr n. med. Grzegorz Południewski.

TVP/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE