Przecieki maturalne. Egzaminatorzy CKE wskazują lektury, które warto powtórzyć

2023-04-20 12:53

Przecieki maturalne to fraza, która teraz króluje wśród maturzystów. Tegoroczni uczniowie kończący szkołę ponadpodstawową szukają dodatkowej pomocy, aby przygotować się do egzaminu maturalnego. Egzaminatorzy CKE mają swoje typy z języka polskiego.

Egzaminatorzy CKE
Autor: Instagram/@maturalni Przecieki maturalne. Maturzyści szukają pewniaków maturalnych – egzaminatorzy CKE mają swoje typy

Matura 2023 coraz bliżej. Już 4 maja rozpoczną się egzaminy z języka polskiego. Wracają też egzaminy ustne, a treść arkuszy jest ściśle chroniona. Tegoroczni maturzyści szukają jednak przecieków maturalnych i pewniaków, które mogą pojawić się w tym roku na maturze.

Egzaminatorka CKE Katarzyna Dammicco zdradziła swoje typy lektur na maturę 2023 dla technikum, a Nauczyciel Roku i także egzaminator CKE – Dariusz Martynowicz przewiduje lektury na test historyczno-literacki dla liceum.

Typy zostały ogłoszone w ramach przygotowania do matury prowadzonych przez popularny profil na Instagramie @maturalni.

Zobacz także: Uczniowie będę mieli dłuższe wakacje. Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 przesunięte

Matura dla uchodźców z Ukrainy

Przecieki maturalne - jakie lektury?

Maturzyści w ostatnich tygodniach przed maturą wyszukują najpopularniejszych fraz w internecie, licząc na dodatkową pomoc. Istotne są dla nich nie tylko konkretne zadania, co motywy literackie i lektury, które mogą pojawić się na tegorocznej maturze. Można powiedzieć, że ich znajomość to ostatnia deska ratunku, aby przygotować się do egzaminu w tak krótkim czasie.

Najczęściej wyszukiwane hasła z języka polskiego to Księga Rodzaju, „Skąpiec”, „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią”, „Antygona”, „Rok 1984”, „Odprawa posłów greckich”, „Lalka” Bolesława Prusa.

Nie są to żadne poufne dane znane nielicznym, lecz trendy Google, do których dostęp ma każdy.

Matura 2023 z języka polskiego dla technikum

Jak co roku na profilu maturalni.com maturzyści mogą liczyć na dodatkową pomoc w postaci typów maturalnych egzaminatorów CKE. Dla jednych jest to wróżenie z fusów, ale ostatecznie kilka z nich sprawdziło się w zeszłym roku.

Na krótkim nagraniu udostępnionym na profilu możemy dowiedzieć się, jakie lektury i motywy na tegoroczną maturę z języka polskiego dla technikum przewiduje Katarzyna Dammicco.

TOP 4 lektur według ekspertki to:

Warto tu podkreślić, że „Lalka” pojawia się w zasadzie na każdej maturze z języka polskiego, a jej obecność na egzaminie nie powinna nikogo zaskoczyć.

Według egzaminatorki w TOP 5 motywów to:

  • Przemiana.
  • Walka.
  • Wolność.
  • Bunt.
  • Złe wybory bohaterów/ Fałszywe wartości.

Matura 2023 z języka polskiego dla liceum

Nauczyciel Roku i egzaminator CKE Dariusz Martynowicz przewiduje natomiast, że wśród TOP lektur na teście historyczno-literackim, możemy spodziewać się:

Według eksperta jednym z tematów, który może pojawić się i który jest przez niego obstawiany, to „Człowiek wobec zagrożeń”. Podpowiada, że maturzyści mogą w tym przypadku odwołać się do lektury „Dżuma” A. Camus. Tłumaczy także, że można także przytoczyć temat pandemii koronowirusa, która była zagrożeniem i doskonale tu pasuje. Wykorzystać można również inny kontekst.

Możemy wykorzystać kontekst wojny na Ukrainie. To jest coś, czego my doświadczamy, co jest ewidentnie kontekstem społecznym i politycznym. Nie bójcie się szukać różnych zjawisk, które są wokół was

- podkreśla egzaminator.

Termin matur 2023

Terminy Matur 2023 z przedmiotów na poziomie podstawowych:

  • Język polski - 4 maja o godzinie 9:00.
  • Język angielski – 5 maja o godzinie 9:00 (pozostałe języki tego samego dnia o godzinie 14:00).
  • Matematyka – 8 maja o godzinie 9:00.

Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, matury ustne odbędą się w terminach od 10 do 23 maja 2023.

Czytaj także: Egzamin ósmoklasisty 2022 - zasady, terminy, harmonogram

Jak uczyć nastolatka samodzielności?

Szybka powtórka z lektur do egzaminów.

Posłuchaj podcastu ze streszczeniami:

Listen to "Dziady cz. III - Adam Mickiewicz - streszczenie i opracowanie lektury, bohaterowie" on Spreaker.