Przy urodzeniu ważył 7 kg, teraz nikt w to nie wierzy. Tak dziś wygląda "gigantyczny noworodek"

2023-02-17 13:37

Był największym dzieckiem na oddziale noworodkowym. Gdy się urodził, ważył prawie 7 kg. Dziś jest normalnym chłopcem, o którym można nawet powiedzieć - drobny. Zobacz, jak dziś wygląda chłopiec, który przy narodzinach ważył 2 razy więcej niż przeciętny noworodek.

Aly z mamą
Autor: kadr/YT@CBS News Przy urodzeniu ważył prawie 7 kg. Teraz nikt w to nie wierzy. Zobacz, jak wygląda gigantyczny noworodek po 5 latach

Gdy urodził się, ważył 6,8 kg, dzięki czemu stał się największym noworodkiem, jaki przyszedł na świat w teksaskim szpitalu w Arlington. Szczęśliwe narodziny miały miejsce w 2018 roku i stały się nie tylko lokalną sensacją. Media rozpisywały się o gigantycznym noworodku, który przyszedł na świat ważąc dwa razy tyle, co przeciętny noworodek.

Szpitalny rekord wagi noworodka

Ali był dla rodziców drugim dzieckiem i podobnie jak starsza siostra urodził się po długim leczeniu niepłodności u jego mamy. Jennifer Medlock była pewna, że nie będzie mogła mieć dzieci z powodu zespołu policystycznych jajników. Ale terapia, której się poddała, sprawiła, że kobieta zaszła w ciążę i urodziła córeczkę. Annabelle ważyła około 4,4 kg i wydawała się rodzicom bardzo dużym dzieckiem.

Gdy dwa lata później przyszedł na świat Ali, pobił rekord nie tylko rodzinny, ale i szpitalny. Ważył prawie 7 kg i dlatego poród odbył się drogą cesarskiego cięcia. Chłopiec od razu trafił na OIOM, gdzie pierwszy tydzień życia. Miał bardzo niski poziomu cukru we krwi i liczbę płytek krwi.

Czytaj również: 27-latka z Brazylii urodziła gigantycznego noworodka. Waży prawie tyle, co roczne dziecko

Makrosomia - kiedy waga noworodka jest zbyt duża

To nie wina cukrzycy

Duża waga noworodka jest zwykle skutkiem cukrzycy ciążowej, którą przechodzi matka w okresie oczekiwania na dziecko. W przypadku Jennifer tak nie było. Kobieta jest bardzo otyła, ale nie zdiagnozowano u niej w ciąży problemów z poziomem cukru. 

„Nie ma znaczenia, jak duży jest, jestem tak błogosławiony, że go mam” – powiedziała Jennifer dziennikarzom CBS.

Duży noworodek to nie duży kilkulatek

Gdy urodził się Ali, rodzina i znajomi zastanawiali sie, jaki będzie, gdy dorośnie. Żartowali, że jest przeznaczony do czegoś wielkiego i pewnie będzie uprawiał sport, wymagający wagi i siły. Prawie 5 lat potem na zdjęciach, które publikują rodzice chłopca widać dość wysokiego jak na swój wiek chłopca o normalnej posturze, wręcz szczupłego. 

Badania pokazują, że ryzyko otyłości u dzieci wzrasta wraz ze wzrostem masy urodzeniowej. Rośnie też ogólny trend otyłości wśród dzieci. W latach 2020-2021 w USA aż 17,0% młodzieży w wieku od 10 do 17 lat cierpiało na otyłość. Jak podaje WHO  29% dzieci w wieku 7–9 lat w Europie ma nadwagę – w tym otyłość.