Przy urodzeniu ważył 7 kg, teraz nikt w to nie wierzy. Tak dziś wygląda "gigantyczny noworodek"

2023-02-17 13:37

Był największym dzieckiem na oddziale noworodkowym. Gdy się urodził, ważył prawie 7 kg. Dziś jest normalnym chłopcem, o którym można nawet powiedzieć - drobny. Zobacz, jak dziś wygląda chłopiec, który przy narodzinach ważył 2 razy więcej niż przeciętny noworodek.

Aly z mamą
Autor: kadr/YT@CBS News Przy urodzeniu ważył prawie 7 kg. Teraz nikt w to nie wierzy. Zobacz, jak wygląda gigantyczny noworodek po 5 latach

Gdy urodził się, ważył 6,8 kg, dzięki czemu stał się największym noworodkiem, jaki przyszedł na świat w teksaskim szpitalu w Arlington. Szczęśliwe narodziny miały miejsce w 2018 roku i stały się nie tylko lokalną sensacją. Media rozpisywały się o gigantycznym noworodku, który przyszedł na świat ważąc dwa razy tyle, co przeciętny noworodek.

Szpitalny rekord wagi noworodka

Ali był dla rodziców drugim dzieckiem i podobnie jak starsza siostra urodził się po długim leczeniu niepłodności u jego mamy. Jennifer Medlock była pewna, że nie będzie mogła mieć dzieci z powodu zespołu policystycznych jajników. Ale terapia, której się poddała, sprawiła, że kobieta zaszła w ciążę i urodziła córeczkę. Annabelle ważyła około 4,4 kg i wydawała się rodzicom bardzo dużym dzieckiem.

Gdy dwa lata później przyszedł na świat Ali, pobił rekord nie tylko rodzinny, ale i szpitalny. Ważył prawie 7 kg i dlatego poród odbył się drogą cesarskiego cięcia. Chłopiec od razu trafił na OIOM, gdzie pierwszy tydzień życia. Miał bardzo niski poziomu cukru we krwi i liczbę płytek krwi.

Czytaj również: 27-latka z Brazylii urodziła gigantycznego noworodka. Waży prawie tyle, co roczne dziecko

Makrosomia - kiedy waga noworodka jest zbyt duża

To nie wina cukrzycy

Duża waga noworodka jest zwykle skutkiem cukrzycy ciążowej, którą przechodzi matka w okresie oczekiwania na dziecko. W przypadku Jennifer tak nie było. Kobieta jest bardzo otyła, ale nie zdiagnozowano u niej w ciąży problemów z poziomem cukru. 

„Nie ma znaczenia, jak duży jest, jestem tak błogosławiony, że go mam” – powiedziała Jennifer dziennikarzom CBS.

Duży noworodek to nie duży kilkulatek

Gdy urodził się Ali, rodzina i znajomi zastanawiali sie, jaki będzie, gdy dorośnie. Żartowali, że jest przeznaczony do czegoś wielkiego i pewnie będzie uprawiał sport, wymagający wagi i siły. Prawie 5 lat potem na zdjęciach, które publikują rodzice chłopca widać dość wysokiego jak na swój wiek chłopca o normalnej posturze, wręcz szczupłego. 

Badania pokazują, że ryzyko otyłości u dzieci wzrasta wraz ze wzrostem masy urodzeniowej. Rośnie też ogólny trend otyłości wśród dzieci. W latach 2020-2021 w USA aż 17,0% młodzieży w wieku od 10 do 17 lat cierpiało na otyłość. Jak podaje WHO  29% dzieci w wieku 7–9 lat w Europie ma nadwagę – w tym otyłość.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza