Masz cukrzycę ciążową? Oto dlaczego, warto zebrać siarę dla dziecka jeszcze przed porodem

2022-08-08 13:50

Siara zebrana jeszcze przed porodem, ma wiele zastosowań dla zapewnienia komfortu mamie i dziecku w pierwszych dniach jego życia. Może być szczególnie pomocna i ważna dla zdrowia nowonarodzonego dziecka mamy, która miała cukrzycę ciążową. Oto, jak można wykorzystać zebraną jeszcze w ciąży siarę, dlaczego to temat ważny dla matek z cukrzycą i jak w praktyce ją zgromadzić.

cukrzyca ciążowa
Autor: Getty Images/ Instagram @midwifemarley Siara pobrana jeszcze przed porodem może być bardzo ważna dla noworodka.

Zbieranie ciążowej siary, to coraz częstsza praktyka, zwłaszcza na zachodzie Europy i w Stanach. O tym dlaczego warto, pisała dr Zoe Williams, brytyjska lekarka rodzinna, opisując swoją własną historię w mediach społecznościowych. Choć, jak sama twierdzi, w tym temacie nie jest ekspertem i sama uczyła sie na własnym przykładzie, to zbieranie siary polaca także znana na Wyspach Brytyjskich położna Hall Marley, odnosząc sie do edukacyjnego posta dr Williams. 

Dowiedz się: Mleko kobiece ma różne kolory. Niebieskie, różowe, a nawet czarne: które powinno niepokoić?

Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar

Do czego może posłużyć ciążowa siara?

Siara, czyli początkowe mleko matki - gęste, zazwyczaj intensywnie żółte, jest pełna składników odżywczych, a także przeciwciał, które pomagają chronić noworodka przed infekcjami:

  • Działa przeczyszczająco, wspierając ćwiczący układ trawienny dziecka.
  • Może zmniejszyć skutki żółtaczki noworodkowej.
  • Może pomóc dziecku regulować poziom cukru we krwi.

Dlaczego siara jest tak ważna dla dzieci mam z cukrzycą ciążową?

Mimo iż ciążowa siara jest cenna dla wszystkich noworodków, to dla tych urodzonych z ciąż cukrzycowych, przyda się najbardziej. Dlaczego? Oto wyjaśnienie położnej Marley:

Niemowlęta urodzone przez matki chore na cukrzycę były najprawdopodobniej narażone na wysoki poziom glukozy we krwi podczas wzrostu w macicy na pewnym etapie. W odpowiedzi na przetwarzanie tych wysokich poziomów glukozy we krwi przez matkę podczas ciąży, dziecko nadprodukuje własną insulinę, aby to zrekompensować. Kiedy dziecko się urodzi, ten nawyk może w konsekwencji powodować niski poziom glukozy we krwi. Dziecko może mieć problemy z podniesieniem poziomu cukru we krwi bez dodatkowej pomocy, więc tutaj może pomóc dodatkowe karmienie uzupełniające siarą.

Kiedy i jak zbierać siarę?

Siara może być zbierana od około 36 tygodnia ciąży. W zebraniu siary może pomóc mamie położna środowiskowa. Jak to zrobić krok po kroku?

  • Umyj ręce, następnie masuj piersi dla rozluźnienia. Możesz też próbować ściągać siarę po oblewaniu piersi ciepłą wodą lub zwyczajnie - po ciepłej kąpieli. 
  • Złap pierś pomiędzy kciuk, a palec wskazujący, tak by palce były mniej więcej 3 cm od brodawki sutkowej.
  • Z palcami ułożonymi w kształt litery C, delikatnie ściskaj pierś sunąc w stronę sutka. Powinien to być mocny, ale nie bolesny ruch.
  • Powtarzaj ten ruch aż do uzyskania odpowiedniej ilości siary.

 Zebrana tak siara może być przechowywana w zamrażarce do 6 miesięcy.

Przeczytaj: Przechowywanie pokarmu: jak prawidłowo przechowywać odciągnięte mleko?

Możesz odciągnąć siarę do kubka, jeśli pobranie do strzykawki jest trudne. Następnie możesz użyć małej strzykawki 1-2 ml, aby ją wciągnąć i przechowywać. Siara ma niewielką objętość, więc zbieranie kilku kropel na raz jest całkowicie normalne. - komentuje położna Marley.

ściąganie siary
Autor: Instagram @drzoewilliams ściąganie siary

Przeciwskazania do ściągania ciążowej siary

Niestety, nie każda ciężarna może ściągać siarę w ciąży. Nie powinny tego robić te przyszłe mamy, które:

  • są zagrożone przedwczesnym porodem,
  • mają historię przedwczesnych pęknięć błon,
  • mają założony szew szyjkowy.