"Koniec rzezi" - cieszą się ciężarne. Radomska porodówka wkracza w XXI wiek

2023-03-09 15:29

Chociaż łagodzenie bólu porodowego jest światowym standardem od lat, a od ponad 7 jest w naszym kraju refundowane, to jednak w Radomiu kobiety nadal rodziły bez znieczulenia zewnątrzoponowego. A właściwie nie rodziły, bo wolały jeździć do oddalonej o ponad 100 km Warszawy, gdzie miały je zapewnione. To się zmieni, bo Radom wreszcie wkroczył w XXI wiek.

Kobieta przed porodem, po otrzymaniu znieczulenia
Autor: Getty images Radomska porodówka dopiero wkracza w XXI w. "Koniec rzezi" - cieszą się cieżarne

To wielkie wydarzenie dla mieszkanek Radomia. Pod koniec ubiegłego roku Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na Józefowie wprowadził możliwość skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego przy porodzie. W marcu dołączyła do niego druga porodówka: Radomski Szpital Specjalistyczny im. Dr Tytusa Chałubińskiego.

Spis treści

  1. "To była rzeźnia"
  2. Znieczulenie to nie kaprys
  3. Radom dogonił XXI wiek
Znieczulenie zewnątrzoponowe

"To była rzeźnia"

Chociaż wydaje się to nie do uwierzenia w XXI wieku, to jednak w wielu szpitalach w Polsce znieczulenie do porodu nie jest dostępne. Powodów jest wiele, ale głównym jest brak anestezjologów. Tak właśnie było w dwóch radomskich szpitalach, gdzie znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu pozostawało tylko marzeniem lekarzy i pacjentek.

- O porodach w naszym mieście mówiło się, że to rzeźnia, dlatego każdy, kto mógł, rodził w innym mieście - opowiada naszej redakcji Aneta, mieszkanka Radomia. - Moje kuzynki rodziły w Piasecznie i w Warszawie.

Znieczulenie to nie kaprys

Znieczulenie zewnątrzoponowe jako metoda łagodzenia bólu porodowego jest światowym standardem. Od lat dostępne jest w szpitalach położniczych także w Polsce. Wraz z wprowadzeniem nowych standardów okołoporodowych stało się prawem każdej rodzącej.

W treści standardów, które weszły w życie w 2019 roku czytamy, że "rodząca ma prawo do łagodzenia bólu porodowego", a do farmakologicznych metod znieczulenia należy: analgezja wziewna, dożylne lub domięśniowe opioidy oraz analgezja miejscowa i regionalna, czyli właśnie znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęcznówkowe.

Trzeba dodać, że już 4 lata przed wprowadzeniem nowych standardów, Narodowy Fundusz Zdrowia zobowiązał się do płacenia za wszystkie znieczulenia do porodu, co oznaczało, że stały się one bezpłatne dla kobiet, które chciały z nich skorzystać.

Czytaj również: Obalamy mity dotyczące znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu

Dla 23% rodzących pierwszy raz ból jest "nie do zniesienia". Do czego porównać ból porodowy?

Radom dogonił XXI wiek

Niestety, w wielu placówkach zapisy dotyczące powszechnego dostępu do znieczulenia w czasie porodu pozostawały na papierze. Tak było w Radomiu, gdzie w obu placówkach ciężarne nie miały szansy na otrzymanie znieczulenia. Zmiany zawdzięczają dr. n. med. Leszkowi Gmyrkowi, który - jak pisze portal www.radom.naszemiasto.pl - postawił na rozwój oddziału ginekologii i położnictwa placówki.

- Znieczulenie to już standard w Polsce, teraz dajemy możliwość korzystania z niego w naszym oddziale. Korzystamy z dobrodziejstw nowoczesnego położnictwa. Ale nie chciałbym, żeby kobiety przychodziły do nas, bo je oferujemy. Chcę, żeby nas wybierały, bo jesteśmy najlepsi - przekonuje doktor Gmyrek, cytowany przez www.radom.naszemiasto.pl.

Od kilku dni rodzić w znieczuleniu mogą również pacjentki Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. Dr Tytusa Chałubińskiego.

- Problem lekarzy anestezjologów był naszym głównym ograniczeniem. Dzięki współpracy z prezydentem i dyrekcją szpitala udało nam się te braki uzupełnić. Przygotowania trwały kilka miesięcy. Musieliśmy przede wszystkim przeszkolić personel ginekologiczno-położniczy. Duża grupa przeszła także szkolenia anestezjologiczne, które poszerzyły ich wiedzę na temat znieczulenia okołoporodowego - powiedziała Martyna Stępniewska, z-ca kierownika oddziału ginekologiczno-położniczego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym cytowana przez portal cozadzien.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza