Ratownicy apelują: nie kupuj dziecku kostiumu w tych kolorach. To „śmiertelne zagrożenie”

2023-05-26 12:15

Zastanawiasz się, jaki kostium kąpielowy lub kąpielówki kupić swojemu dziecku? Eksperci radzą, by nie kierować się modą, a bezpieczeństwem dziecka. Sugerują wybierać ubrania, które sprawią, że dziecko będzie dobrze widoczne pod wodą. Wprost wskazują, jakich kolorów unikać, a jakie stawiać na pierwszym miejscu.

Ratownicy apelują: nie kupuj dziecku kostiumu kąpielowego w tych kolorach. To „śmiertelne zagrożenie”
Autor: Getty images Ratownicy apelują: nie kupuj dziecku kostiumu kąpielowego w tych kolorach. To „śmiertelne zagrożenie”

Dzieci nie toną spektakularnie jak na filmach, ale po cichu. Gdy idą pod wodę, rzucający się w oczy kolor kostiumu kąpielowego to często jedyna rzecz, która pozwala ratownikowi na basenie czy innym zbiorniku wodnym zauważyć ofiarę. Dlatego australijskie pielęgniarki pediatryczne, które w mediach społecznościowych prowadzą profil poświęcony pierwszej pomocy u dzieci @CRP Kids apelują do wszystkich rodziców, by z rozwagą wybierali stroje kąpielowe dla swoich pociech.

Szokujące nagranie z basenu. Dziewczynka topiła się obok dorosłych

Nie kupuj dziecku kostiumu kąpielowego w niebieskim kolorze

Ekspertki odradzają przede wszystkim kupowanie strojów w niebieskim kolorze. W mętnej wodzie basenu, morza, czy jeziora dziecka w niebieskim stroju nie widać. To samo dzieje się z ciemnymi i matowymi kolorami kąpielówek. Aby nie być gołosłownym w jednym ze swoim postów na Instagramie pokazały zdjęcie, na którym jest dziecko w niebieskim kostiumie w basenie. Problem w tym, że jego sylwetka zlewa się całkowicie z taflą wody i nie sposób zgadnąć, gdzie się dokładnie znajduje.

„Tak, tam jest dziecko. Przesuń w prawo, aby zobaczyć zdjęcie pokazujące gdzie. Trudno w to uwierzyć, wiemy! Jedna z nauczycielek CPR Kids była na imprezie basenowej z przyjaciółmi i zauważyła, jak mętna stała się woda po całym dniu używania. Poprosiła jedno z dzieci, które miało na sobie jasnoniebieski strój kąpielowy, aby popłynęło na dno. Wynik ją zszokował - podobnie jak wszystkich w naszym zespole” – czytamy w poście.

Musimy im wierzyć na słowo, bo punkt zaznaczony na zdjęciu czerwoną pętlą w ogóle nie przypomina sylwetki dziecka.

Najbezpieczniejsze kolory kostiumów kąpielowych

Ekspertki radzą więc, by wybierając się z dziećmi nad wodę ubierać je w jasne i kolorowe stroje kąpielowe. Dzięki nim dziecko będzie doskonale widoczne zarówno w wodzie jak i poza nią.

Aby pokazać różnicę między niebieskim a neonowym kolorem pokazały dwa obrazy z dzieckiem pod powierzchnią basenu. Na jednym z nich jest dziecko w niebieskim kostiumie, a na drugim w jaskrawo-różowym. Już na pierwszy rzut oka widać, że ten drugi jest znacznie łatwiejszy do zauważenia.

Od teraz stawiamy więc na kolory fluo i omijamy niebieskie stroje – także w swoim przypadku. Ta niewielka zmiana naszego patrzenia na kostium kąpielowy, może być kluczowa, gdy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji na wodą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza