Rekordowe kolejki do psychiatry dziecięcego. Terminy wizyt to niekiedy nawet 2030 rok

2023-09-04 14:34

Fundacja GrowSpace ujawniła ogromną skalę problemu z dostępem do psychiatry dziecięcego w ramach NFZ. W pięciu placówkach w kraju długość oczekiwania przekracza 1000 dni. U rekordzisty termin wizyty został wyznaczony na 2030 rok.

Smutne dziecko
Autor: Getti Images Rekordowe kolejki do psychiatry dziecięcego. Terminy wizyt to niekiedy nawet 2030 rok

Dane dotyczące rekordowych kolejek do psychiatry dziecięcego zostały zebrane w ostatnim tygodniu sierpnia. Pochodzą one ze strony światprzychodni.pl i dotyczą szacowanej długości oczekiwania w kolejce na konsultację w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zobacz także: Depresja u dzieci – objawy. 5 sygnałów, które świadczą o depresji dziecka

Skandaliczne warunki w warszawskim oddziale psychiatrycznym dla dzieci

Rekordowe kolejki do psychiatry dziecięcego

Według danych Fundacji GrowSpace w pięciu placówkach na termin wizyty u psychiatry dziecięcego trzeba czekać ponad 1000 dni. Biorąc pod uwagę, jak ważny jest kontakt z tego rodzaju specjalistą, takie kolejki są wręcz nieprawdopodobne.

Przeanalizowano informacje ze wszystkich przychodni poradni, szpitali i ośrodków pomocy w Polsce. Dane pokazują, że skala zapaści psychiatrii dziecięcej w Polsce z perspektywy dzieci i rodziców jest ogromna.

Placówki, do których najdłużej czeka się na wizytę u psychiatry dziecięcego w ramach NFZ to:

 • Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza SPZOZ w Warszawie – czas oczekiwania to 1155 dni.
 • Ośrodek Wczesnej Interwencji w Warszawie – czas oczekiwania 1191 dni,
 • Centrum Zdrowia Psychicznego Optimmed w Gdańsku – 1445 dni,
 • SPZOZ Warszawa Wola – 1647 dni.

Rekordzistą w oczekiwaniu na wizytę do psychiatry dziecięcego jest jednak Ośrodek Terapii i Psychoedukacji „Kompas” w Będzinie. Tam na wizytę trzeba czekać nawet 2441 dni. Według szacunków termin to 6 maja 2030 roku.

Średni czas oczekiwania w poszczególnych województwach

Średni czas oczekiwania na konsultacje wynosi 238 dni. Najgorzej wypadają województwa pomorskie i śląskie. Na Pomorzu średni czas oczekiwania na konsultacje to 411,15 dni, w województwie śląskim jest to 512,85 dni.

Czas oczekiwania na wizytę u psychiatry dziecięcego w pozostałych województwach wygląda następująco:

 • Dolnośląskie – 127,81 dni,
 • Kujawsko-Pomorskie – 357,86 dni,
 • Opolskie – 123 dni,
 • Wielkopolskie – 165 dni,
 • Mazowieckie bez Warszawy – 377,54 dni,
 • Lubuskie – 110 dni,
 • Podlaskie – 128,29 dni,
 • Warmińsko-Mazurskie – 336,75 dni,
 • Małopolskie – 143,94 dni,
 • Podkarpackie – 138 dni,
 • Zachodniopomorskie – 240,83 dni,
 • Łódzkie – 237,58 dni.

Najlepsza sytuacja pod tym względem występuje w województwie świętokrzyskim, gdzie na wizytę u psychiatry dziecięcego czeka się 48,67 dni oraz w województwie lubelskim – 32,5 dni.

Fundacja tłumaczy, że w niektórych placówkach można umówić wcześniejszą wizytę, ale już nie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia tylko prywatnie. Wówczas wizyta, zamiast w 2026 roku może odbyć się w maju 2024 roku.

— Nie każda rodzina dziecka w kryzysie może sobie jednak pozwolić na taki krok. Pamiętajmy też, że często diagnoza i leczenie nie kończą się na jednej wizycie — informuje Wojciech Szumiło z Fundacji.

„To pokazuje ogromny dramat dzieci i młodzieży”

Z danych wynika również, że jeden lekarz psychiatra dziecięcy przypada na około 12400 dzieci i młodzieży do 18. roku życia w Polsce.

— To pokazuje ogromny dramat dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, którzy realnie nie będą mogli skorzystać z odpowiedniej pomocy. Przecież jeśli dziecko ma przykładowo 12 lat, to spokojnie w roku 2030 może się zapisywać już do „dorosłego” psychiatry. Rodzina nie będzie mogła liczyć na odpowiednią pomoc. Oczywiście w przypadku ogromnego kryzysu, który będzie zagrażać życiu można wezwać karetkę, ale to nie rozwiąże przyczyny problemów — podkreśla Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.

Wpływ na tak duże kolejki ma nie tylko brak psychiatrów i psychiatrek dziecięcych, choć tych w całym kraju jest zaledwie 555. Znaczenie ma również ogromna liczba dzieci, które potrzebują tego rodzaju pomocy, a także brak odpowiednich działań ze strony resortu zdrowia.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj także: Antydepresanty dla dzieci? Czy dzieci powinny je przyjmować?

Fobia szkolna - jak pokonać fobie szkolną i jak pomóc dziecku?

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe u nastolatków

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza