Religia obowiązkowa już dla 3-latków? Czarnek zdecydowanie odpowiada

2023-03-28 13:25

Trwa kampania wyborcza, a wraz z nią festiwal obietnic i zapowiedzi programowych. Sfera edukacji od dawna jest popularnym tematem w czasie walki o głosy. Wczoraj minister Przemysław Czarnek powiedział, jakie plany ma jego partia odnośnie lekcji religii dla trzylatków.

Religia dla trzylatków? Czarnek zdecydowanie odpowiada
Autor: Getty Images Religia dla trzylatków? Czarnek zdecydowanie odpowiada

Religia dla trzylatków to temat, który wypłynął podczas jednego ze spotkań wyborczych ministra edukacji Przemysława Czarnka. Szef resortu, tak jak inni politycy odbywa serię konferencji przedwyborczych zatytułowanych „Przyszłość to Polska”.

Religia dla trzylatków? PIS nie ma takich planów

Ostatnie odbyło się w Lublinie, gdzie Czarnek mówił o rządowych inwestycjach w oświatę. Minister zapowiedział również przywrócenie uprawnienia emerytalnego nauczycielskiego, a także plany uruchomienia stałego funduszu dla szkół specjalnych - podaje portal serwisy.gazetaprawna.pl.

Przemysław Czarnek odpowiadał również na pytania uczestników spotkania, także dotyczących kwestii wprowadzenia lekcji religii do przedszkoli. Czy religii będą uczyć się już trzylatkowie?

Zdaniem Przemysława Czarnka taki pomysł nie znajduje się w planach Prawa i Sprawiedliwości. – Nie będziemy tego wprowadzać. Wydaje mi się, że to jest za wcześnie dla trzylatka (…) Takiego programu Prawo i Sprawiedliwość nie ma, ale Prawo i Sprawiedliwość ma program ochrony religii, ochrony wartości, ochrony chrześcijaństwa, bo Polska to chrześcijaństwo od 1057 lat – powiedział szef MEiN.

Czytaj również: Przemysław Czarnek chce wprowadzić kolejny nowy przedmiot. "Nowość na skalę niespotykaną"

Czy twoje dziecko jest gotowe do pójścia do szkoły? Sprawdź jego gotowość szkolną

Religia nie jest i nie będzie obowiązkowa

To kolejna deklaracja Czarnka dotyczące religii. Już dwa lata temu minister podkreślał, że religia nie będzie w polskiej szkole obowiązkowa.

– Religia nie jest, nie była i nie będzie nigdy obowiązkowa w szkole. Jeśli ktoś nie chce chodzić na religię - będzie chodził na etykę. System wartości musi być przekazywany uczniom w szkole, bo na tym polega funkcja wychowawcza szkoły - mówił jeszcze w 2021 roku minister w wywiadzie dla Polskiego Radia 24.

Przypomnijmy, że nauka religii lub etyki jest realizowana w szkołach podstawowych dla uczniów, których rodzice wyrażą taką chęć. Religia w przedszkolach prowadzona jest wyłącznie w placówkach katolickich.

Zgodnie z przepisami, jeśli w przedszkolu rodzice więcej niż siedmiu dzieci zgłoszą pisemne życzenie organizowania dla ich dzieci zajęć z religii, dyrektor powinien im to umożliwić, zatrudniając nauczyciela od religii. Lekcje takie powinny odbywać się w schemacie dwa razy w tygodniu po 15 lub 30 minut (w zależności od wieku).