Gotowość szkolna: 8 sygnałów, po których poznasz, czy dziecko jest gotowe do pójścia do szkoły

Gotowość szkolna
Autor: thinkstockphotos.com Gotowość szkolną można u dziecka określić po przeanalizowaniu jego profilu psychologicznego.

Gotowość szkolna to zagadnienie, o którym dyskutuje obecnie wielu rodziców mających dzieci w wieku 6 lat. Najczęściej zadają pytanie, czy 6 latek powinien już zasiąść w szkolnej ławce czy jeszcze bawić się z rówieśnikami. Jak udzielić na nie właściwej odpowiedzi i po czym rodzic może poznać, czy dziecko jest gotowe do pójścia do szkoły? Gotowość szkolna: przeczytaj wszystko na ten temat.

Jest kilka aspektów, nad którymi każdy z rodziców powinien się zastanowić, zanim podejmie ostateczną decyzję, czy udać się z dzieckiem do poradni psychologiczno-pedagogicznej po odroczenie obowiązku szkolnego, czy zapisać dziecko do pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Czytaj także: >> Jak wygląda nabór do szkół? >>

Gotowość szkolna: jak ją rozpoznać u dziecka?

  • Dojrzałość fizyczna dziecka - rodzice obserwują swoje dziecko od urodzenia i wiedzą, czy jest sprawne fizycznie. Dzieci z natury są ruchliwe, dlatego, jeśli nasze dziecko lubi biegać, bawić się z rówieśnikami, nie męczy się zbyt szybko, nie jest apatyczne - wszystko jest w porządku. Należy pamiętać, że dziecko w pierwszej klasie spędza dużo czasu, siedząc w ławce, ruch pojawia sie na zajęciach wychowania fizycznego i podczas dodatkowych zajęć sportowych. Do tego potrzebna jest siła i sprawność. Plecak z książkami, zeszytami, przyborami szkolnymi także ma swoją wagę. Dzieci nie noszą go wprawdzie przez cały dzień, ale czasem muszą go dźwignąć. Trzeba też zwrócić uwagę na apetyt dziecka. Do szkoły dostaje ono drugie śniadanie, powinno je zjeść, by mieć siłę do przebywania w szkole przez większość dnia. To także wpływa na sprawność fizyczną pierwszaka.
  • Koordynacja wzrokowo-ruchowa - dziecko uczęszczające do przedszkola powinno mieć już ukształtowaną koordynację wzrokowo-ruchową, co wiąże się także  z umiejętnością prawidłowego trzymania narzędzia do pisania. Poza tym powinno umieć posługiwać się np. nożyczkami. Uczniowie oprócz nauki pisania, kreślenia szlaczków także wydzierają różne elementy, wyklejają je. Do tego potrzebna jest sprawność manualna.
  • Zajęcia ruchowe - dobrze jest także porozmawiać z wychowawcą dziecka z przedszkola i dowiedzieć się, jak zachowywało się ono na zajęciach ruchowych, czy chętnie do nich przystępowało, czy nauczyciel nie zauważył wad postawy lub innych. Taka rozmowa pomoże w podjęciu ewentualnych kroków zaradczych.

Czytaj także: >> Co o sześciolatkach w szkole sądzą mamy na forum Mjakmama24.pl? Sprawdź i dołącz do dyskusji! >>

  • Dojrzałość  społeczna - należy pamiętać, że szkoła to dla dziecka nowe miejsce, nowi ludzie, nowe doświadczenia i nowe oczekiwania ze strony rówieśników, nauczycieli. Dziecko powinno umieć nawiązywać kontakty z innymi, nie bać się tego i potrafić sobie radzić w sytuacjach trudnych, np. kłótni z kolegą. Klasa to grupa dzieci i trzeba umieć w niej funkcjonować, znać i przestrzegać zasad ustanowionych właśnie w tej grupie. Dojrzałość społeczna to także wykształcenie w sobie takich cech, jak obowiązkowość, punktualność, systematyczność, samodzielność. Te wszystkie cechy będą dziecku potrzebne w szkole. Nie tylko w pierwszej klasie.
  • Samodzielność - trzeba pamiętać, że dziecko będzie musiało poradzić sobie z wieloma sytuacjami samo. Oczywiście nauczyciel służy pomocą, ale w szkole skupiamy się głównie na samodzielności. Uczeń musi sam się ubrać, przygotować do lekcji, sprzątnąć przybory i książki po lekcji, reagować na dzwonek, wiedzieć, jaką ma lekcję i do jakiej klasy się w związku z tym udać. Musi wiedzieć, że przerwa śniadaniowa to czas na śniadanie i jest to czas ograniczony. Musi zmieścić się w określanych ściśle ramach czasowych.
  • Punktualność - nie można spóźniać się na zajęcia. Jest to niekomfortowe nie tylko dla nauczyciela i kolegów z klasy, ale także dla spóźniającego się ucznia, który wchodzi do zorganizowanej już grupy. Po skończonych lekcjach uczeń często udaje się na świetlicę,  tam powinien umieć zorganizować sobie czas. To wszystko łączy się z samodzielnością dziecka.

Czytaj także: >> 6 powodów, dla których sześciolatki powinny pójść do szkoły >>

  • Dojrzałość emocjonalna - emocje są mocno powiązane z uczuciami. Ważne jest, by dziecko znało podstawowe emocje towarzyszące człowiekowi - radość, smutek, zdenerwowanie, złość. Jeśli w domu rozmawia się o tym, nazywa się emocje, dziecku w szkole jest łatwiej, nie boi się o tym mówić, okazywać emocji. Uczeń powinien także umieć kontrolować emocje, co nie zawsze jest łatwe. Dzieci różnie reagują w różnych sytuacjach. Czasem nerwowo, czasem płaczem. Dlatego tak ważne jest, by nauczyć je oswajać się z emocjami w domu rodzinnym.
  • Dojrzałość umysłowa - to nic innego, jak dbałość o wszechstronny rozwój dziecka. Uczeń klasy pierwszej powinien posiąść umiejętność wypowiadania się na określony temat, powinien umieć zapamiętywać różne treści. Dzieci uczą się też przez różne ćwiczenia logicznie myśleć i wnioskować. Z rozwojem umysłowym wiąże się też skupianie uwagi na podanych treściach i umiejętność kończenia rozpoczętej pracy.

>> Zajrzyj również do poradnika szkolnego Mjakmama24.pl! >>

Gotowość szkolna wykształca się etapami. Rozwija się w przedszkolu, w domu, wśród rówieśników. Dzieci w naturalny sposób uczą się np. właściwego trzymania narzędzia do pisania. Dziecko 5-letnie powinno mieć już wykształcone pewne umiejętności. Rodzice na bieżąco kontaktują się z nauczycielem i wiedzą, w jakim kierunku powinien być prowadzony rozwój dziecka, na co zwrócić szczególną uwagę. Jeśli dziecko wymaga pomocy - trzeba mu ją zapewnić. Specjaliści służą pomocą i wiedzą.

W poradni psychologiczno-pedagogicznej można zbadać swoje dziecko w kierunku dojrzałości szkolnej. Jeśli okaże się, że dziecko na którejś z płaszczyzn nie osiągnęło tej dojrzałości, decyzję o posłaniu go do szkoły można odroczyć. Jest to korzystne dla dziecka.

Gotowość szkolna to ważny aspekt w rozwoju dziecka, dlatego dobrze jest skorzystać z wiedzy własnej, jak i wiedzy nauczycieli naszego dziecka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE