Sezon na truskawki dopiero się rozkręca. 9 trików, które warto znać

2024-05-15 13:20

Truskawki to owoce, które mają mnóstwo fanów. W sezonie wykorzystujemy je na wiele sposobów - zjadamy świeże, mrozimy, robimy koktajle, dżemy, mrozimy. Zimą korzystamy z zapasów, albo kupujemy np. truskawki liofilizowane, aby choć trochę przypomnieć sobie smak ciepłych dni.

Sezon na truskawki dopiero się rozkręca. 9 trików, które warto znać
Autor: Getty Images Sezon na truskawki dopiero się rozkręca. 9 trików, które warto znać

Jeśli lubicie truskawki, spodobają wam się również różne truskawkowe triki. Tym podstawowym jest sposób ze słomką (rurką do napojów). Najlepiej sprawdzi się ta metalowa, plastikowa jest nie tylko mało ekologiczna, ale i mniej trwała - dość szybko może przestać być przydatnym narzędziem.

Chwytamy za słomkę, wbijamy w wąską końcówkę truskawki, naciskamy i… gotowe! Pozbyłyśmy się szypułki. Jest jeszcze więcej wskazówek, z których warto skorzystać.

Beszamel: Truskawki - właściwości truskawek. Dlaczego warto jeść truskawki?

Lubisz truskawki? Skorzystaj z tych podpowiedzi

  • Kupuj dojrzałe truskawki

Truskawki nie dojrzewają po zerwaniu, zatem owoce, które widzimy na straganach nie zaczerwienią się jeszcze bardziej - mogą się tylko popsuć. Kupuj dojrzałe truskawki, najlepiej te średniej wielkości, te największe mogą być w środku puste. Które truskawki są smaczne? Powąchaj - dobre owoce po prostu... dobrze pachną.

  • Ile truskawek kupić?

Tyle, na ile masz ochotę. Te przesypane do torebki mogą się jednak pognieść, gdy kupimy je w pojemniku, pozostaną nienaruszone. Ale ile ich tam jest? Do standardowej łubianki (kobiałki, koszyczka - nazw jest dużo, doskonale wiemy, o co chodzi), mieści się ok. 2 kg owoców.

  • Nie jesz truskawek? Nie myj ich

Jeśli kupiłaś truskawki z wyprzedzeniem, nie myj ich. Wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni, sprawia też, że owoce szybciej się psują.

Przeczytaj także: Matko karmiąca: nie odmawiaj sobie truskawek. Niewielkie ilości uodpornią dziecko na alergeny

  • Jak myć truskawki?

Są dwa podstawowe sposoby. Możesz po prostu przełożyć truskawki do durszlaka i umyć je w chłodnej wodzie, delikatnie pocierając. Drugi sposób przy okazji zwiększa trwałość owoców (i wypędzi wszystkich "nieprzyjaciół"). To kąpiel w roztworze wody i octu (trzy części wody, jedna część octu) - truskawki moczymy przez ok. 20 minut, następnie dokładnie płuczemy.

Niezależnie od tego, którą metodę zastosujesz, warto dodać jeszcze jeden krok: dokładnie osuszyć truskawki.

  • Wyjmij owoce z lodówki

Pamiętaj, że truskawki najlepiej smakują w temperaturze pokojowej. Jeśli przechowujesz je w lodówce, wyjmij je z niej odpowiednio wcześniej, aby się zagrzały.

  • Spróbuj "reanimacji"

Truskawki nie wyglądają najlepiej? Możesz spróbować je "reanimować". Wlej do miski zimną wodę, dodaj dużo lodu i pomocz chwilę owoce, powinny znów cieszyć oko. Pamiętaj, że ta metoda nie przyda się do odświeżenia truskawek, które spleśniały - te musisz od razu wyrzucić.

Przeczytaj także: Nigdy nie podawaj dziecku takich truskawek. Lepiej je wyrzucić

  • Daj truskawkom drugie życie

Uwielbiasz truskawki, ale nie wciśniesz już kolejnej? Sposobów na ich wykorzystanie jest mnóstwo – możesz zrobić koktajl, sos do makaronu, lody, dżem, kompot, dodać do ciasta… Możliwości jest wiele, wcale nie są skomplikowane i czasochłonne.

  • Odłóż na później

Truskawki często mrozimy, ale nie jest to jedyny sposób na ich przechowanie. Z TikToka dowiemy się, że możemy je umyć, dokładnie wysuszyć, przełożyć do słoika i włożyć do lodówki. Nawet po pewnym czasie będą wyglądały dobrze. Chociaż najczęściej zjadamy owoce na bieżąco, ten sposób może się przydać, gdy chcemy odłożyć kilka truskawek, np. aby ozdobić tort.

A wy, znacie jakieś truskawkowe triki? Koniecznie się nimi podzielcie!

Przeczytaj także: Sama woda nie wystarczy. Zanim podasz dziecku truskawki, musisz zrobić jedną rzecz

QUIZ. Truskawki bez tajemnic? Test dla prawdziwych miłośników i znawców truskawek

Pytanie 1 z 14
Kiedy dojrzewają truskawki?