Niedawno, jak my, gromadziły wyprawki, teraz rodzą w makabrycznych warunkach. Polskie położne organizują akcję

2022-03-11 11:11

Szpitale położnicze w Ukrainie leżą w gruzach, schrony są przepełnione. Położne z całego świata, w tym z Polski, chcą pomóc Ukrainkom, które oczekują na poród. Tworzą zestawy do rodzenia w warunkach pozaszpitalnych i instrukcje przyjmowania porodów, bez pomocy wykwalifikowanej kadry medycznej. Chociaż tak mogą pomóc w tej makabrycznej sytuacji.

wojna w Ukrainie ciężarne
Autor: screenshot/ Instagram @gixie_beauty/ Twitter Sytuacja tych kobiez zmieniła się z dnia na dzień. Możemy im pomóc!

Wczoraj oczy całego świata spoglądały na tragiczną sytuację ciężarnych i rodzących w Mariupolu. W środę, 9 marca Rosjanie zbombardowali tamtejszy szpital pediatryczno-położniczy. Wstrząsające zdjęcia pokazywały zakrwawione, uciekające w popłochu ciężarne w ostatnich miesiącach ciąży.

Na jednym z nich, przedstawiającym zakrwawioną, kobietę, wybiegającą ze szpitala w piżamie rozpoznano ukraińską bloggerkę, która nie tak dawno, dzieliła się z funami zdjęciami gromadzonej wyprawki. Historii takich, jak Marianny Podgurskay`ej jest całe mnóstwo. 

Historia Marianny Podgurskay`ej 

Jeszcze niedawno, życie tych kobiet, wyglądało, tak jak naszych polskich przyszłych mam. Kupowały śpioszki, wózki, foteliki samochodowe. Dziś rodzą ze strachem, bo w każdej chwili, miejsca w których przebywają mogą być bombardowane i ostrzeliwane.

Przeczytaj: Częściej rodzą wcześniaki, niektóre tracą ciążę. Koszmar ciężarnych Ukrainek

Właśnie tak zmieniło się życie ukraińskiej influencerki. Zdjęcie jej przerażenia obiegło wczoraj cały świat. Oprócz zagrożenia życia, kobietę szykanowała też rosyjska propaganda. Dyplomaci rosyjscy zarzucali jej, że jest podstawioną aktorką, a ślady krwi nazywano "bardzo realistycznym makijażem".

Przeczytaj: Historia Diany poruszyła świat, ale takich kobiet są setki. W ciąży uciekają przed wojną

Jak podaje dziennikarka, Olga Tokariuk, Mariannie udało się urodzić wczoraj zdrową córeczkę. 

Wczorajszej nocy, koło 22, Marianna urodziła córeczkę. Mają się dobrze, ale w Mariupolu jest bardzo zimno, a bombardowania nie ustają. 

Położne pomagają ciężarnym takim jak Marianna

Porody w warunkach pozaszpitalnych są obarczone ogromnym ryzykiem nie tylko ze względu na działania wojenne. Trudniej zachować przede wszystkim standardy higieniczne. Noworodkowi musi być także zapewnione ciepło, a jak wiadomo w schronach panuje wyjątkowo zimna temperatura.

Dowiedz się: W schronach Odessy rodzą się dzieci. Zobacz film z podziemnej porodówki

Pamiętając o wszystkich, najpilniejszych potrzebach rodzących i ich nowonarodzonych dzieci, położne i wolontariuszki ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni zgoromadziły specjalne zestawy dla ukraińskich mam. Dołączono do nich także instrukcję, jak samodzielnie przyjąć poród. Pakiety wysłano już do Ukrainy.

Takich pomocy, do Ukrainy płynie więcej. Szwedzka położna Asabea Britton udostępniła na swoim Instagramie instrukcję przyjmowania porodów w języku ukraińskim. Szwedka rozesłała ją także po organizacjach niosących pomoc, wciaż działających na terenie kraju objętego wojną. 

Tłumy uchodźców na dworcu Centralnym w Warszawie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza