Spektakularna operacja bliźniaczek połączonych głowami. Dostały szansę na normalne życie

2023-07-04 11:35

Salma i Sarah to dwie bliźniaczki syjamskie pochodzące z Egiptu. Dziewczynki urodziły się zrośnięte czubkami głów, co całkowicie uniemożliwiało im normalne funkcjonowanie. Na szczęście ich koszmar dobiegł końca. A to za sprawą aż 31 lekarzy, którzy dokonali 17-godzinnej, skomplikowanej operacji, która zakończyła się pełnym sukcesem.

Spektakularna operacja rozdzielenia bliźniaczek syjamskich.
Autor: Getty Images/ Screenshot Arab News Facebook Spektakularna operacja rozdzielenia bliźniaczek syjamskich.

Część bliźniąt syjamskich nigdy nie podchodzi do operacji rozdzielenia. U niektórych jest to zbyt ryzykowne, gdyż dzielą organy. U innych, miejsce złączenia nie uniemożliwia funkcjonowania, więc operacje bywają odwlekane. Te dziewczynki były jednak połączone czubkami głów, co nie pozwalało im na korzystanie z dzieciństwa i prawidłowy rozwój.

Próba rozdzielenia egipskich bliźniaczek była ryzykowna, jednak 22 czerwca 2023 zespół lekarzy z Arabii Saudyjskiej podjął próbę ich rozdzielenia, która zakończyła się całkowitym sukcesem.

Przeczytaj też: Bliźnięta jednojajowe - co warto o nich wiedzieć?

Ciąża nie chroni przed rakiem

Dowiedz się: Bliźnięta syjamskie w Gdańsku. To zdarza się raz na 100 tysięcy urodzeń

Dziewczynki operował królewski lekarz

Operacja złączonych główkami sióstr była tak skomplikowana, że zespół pod przewodnictwem dr Abdullah bin Abdulaziz al-Rabeeah, królewskiego doradcy oraz inspektora generalnego Centrum Pomocy Humanitarnej im. Króla Salmana, składał się z aż 31 chirurgów. Operację przeprowadzono w szpitalu mieszczącym się w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie.

Dr al-Rabeeah to wybitny specjalista w dziedzinie rozdzielania bliźniąt syjamskich, a sama Arabia Saudyjska jest w tej dziedzinie swego rodzaju specjalistą. Tamtejsi lekarze od 1990 roku dokonali już aż 57 operacji podobnych do tej, którą przeszły Salma i Sarah, czyli u bliźniąt złączonych głowami.

Arabia Saudyjska pionierem w operacjach bliźniąt syjamskich

Władze Arabii Saudyjskiej niesłychanie wspierają postęp medycyny, co widać po osiągnięciach tamtejszych lekarzy. Jak przekazał szef zespołu, który uratował Salmę i Sarah, nic nie odbyłoby się bez wsparcia i finansowania króla Salmana i następcy tronu Mohammeda bin Salmana.

- Rodzice bliźniaczek oficjalnie podziękowali przywódcom Arabii Saudyjskiej za operację, przeprowadzoną przez wysoce wyspecjalizowany zespół medyczny, chwalą zarazem program pomocy humanitarnej Królestwa - przekazał w rozmowie z Arab News dr Abdullah bin Abdulaziz al-Rabeeah.

W ostatnich 33 latach, a Arabii Saudyjskiej dokonano w sumie 130 operacji rozdzielenia bliźniąt syjamskich, pochodzących z 23, różnych krajów.

Bliźnięta syjamskie są efektem nieprawidłowego, powstałego w wyniku błędów genetycznych, podziału komórek w ciąży mnogiej. Na skutek tego, w życiu płodowym dochodzi do zrośnięcia ciał dzieci.