Szczepionka przeciwko koronawirusowi dla dzieci powyżej 5. roku życia

2021-09-23 9:19

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce możliwe będzie szczepienie dzieci od 5. do 11. roku życia szczepionką Comirnaty. Testy przeprowadzone w tej grupie wiekowej dały pożądaną odpowiedź autoimmunologiczną.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi dla dzieci powyżej 5. roku życia
Autor: Getty images Szczepionka przeciwko koronawirusowi dla dzieci powyżej 5. roku życia

Przedstawiciele firm Pfizer i BioNTech poinfrmowali, że preparat o nazwie Comirnaty (szczepionka przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, wywołującemu chorobę COVID-19), daje pożądaną odpowiedź immunologiczną u dzieci w wieku 5-11 lat.

Do tej pory szczepione były wyłącznie dzieci powyżej 12. roku życia. Już wkrótce kolejna grupa wiekowa będzie mogła przyjąć szczepionkę.

Tuż przed końcem wakacji informowaliśmy o zapowiadanej w szkołach akcji edukacyjnej na temat szczepień przeciwko Covid-19 a także możliwości zapisu dzieci powyżej 12. roku życia na szczepienie w szkole lub innym utworzonym punkcie szczepień. Jednocześnie trwały testy w młodszej grupie wiekowej 5-11 lat.

Szczepionki przeciw COVID-19 są przebadane i bezpieczne

Szczepionka dla dzieci 5-11 lat w mniejszej dawce?

Przeprowadzone testy kliniczne pozwoliły stwierdzić, że u dzieci w wieku 5-11 lat taką samą odpowiedź autoimmunologiczną daje dawka trzykrotnie mniejsza niż ta podawana osobom powyżej 12. roku życia.

Już wkrótce producenci złożą wniosek o zgodę na stosowanie szczepionki u dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat, zarówno w USA jak i w Europie. Od tego, gdzie pełna dokumentacja trafi szybciej zależy termin rozpoczęcia szczepień.

Zobacz: Nie szczepię dziecka - zapłacę karę?

Kiedy szczepienia dzieci powyżej 5. roku życia?

Zdaniem ekspertów optymistyczny wariant zakłada szczepienie dzieci jeszcze w listopadzie lub w grudniu tego roku.

Pozytywną opinię w tej sprawie muszą podjąć Europejska Agencja Leków (EMA), brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA) oraz amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Procedura oceny może potrwać około miesiąca.

Jednocześnie firmy Pfizer i BioNTech poinformowały, że prawdopodobnie jeszcze przed końcem roku opublikowane zostaną wyniki badań dotyczących stosowania szczepionki na COVID-19 u dzieci z kolejnych grup wiekowych: 2-5 lat i od 6. miesięcy do 2 lat.

Zobacz: Czy szczepić dziecko które jest alergikiem lub miało alergię po szczepionce?

Sonda
Czy zaszczepisz swoje dziecko przeciwko COVID-19?