Szczepionka przeciwko koronawirusowi dla dzieci powyżej 5. roku życia

2021-09-23 9:19
Szczepionka przeciwko koronawirusowi dla dzieci powyżej 5. roku życia
Autor: Getty images Szczepionka przeciwko koronawirusowi dla dzieci powyżej 5. roku życia

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce możliwe będzie szczepienie dzieci od 5. do 11. roku życia szczepionką Comirnaty. Testy przeprowadzone w tej grupie wiekowej dały pożądaną odpowiedź autoimmunologiczną.

Przedstawiciele firm Pfizer i BioNTech poinfrmowali, że preparat o nazwie Comirnaty (szczepionka przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, wywołującemu chorobę COVID-19), daje pożądaną odpowiedź immunologiczną u dzieci w wieku 5-11 lat.

Do tej pory szczepione były wyłącznie dzieci powyżej 12. roku życia. Już wkrótce kolejna grupa wiekowa będzie mogła przyjąć szczepionkę.

Tuż przed końcem wakacji informowaliśmy o zapowiadanej w szkołach akcji edukacyjnej na temat szczepień przeciwko Covid-19 a także możliwości zapisu dzieci powyżej 12. roku życia na szczepienie w szkole lub innym utworzonym punkcie szczepień. Jednocześnie trwały testy w młodszej grupie wiekowej 5-11 lat.

Szczepionki przeciw COVID-19 są przebadane i bezpieczne

Szczepionka dla dzieci 5-11 lat w mniejszej dawce?

Przeprowadzone testy kliniczne pozwoliły stwierdzić, że u dzieci w wieku 5-11 lat taką samą odpowiedź autoimmunologiczną daje dawka trzykrotnie mniejsza niż ta podawana osobom powyżej 12. roku życia.

Już wkrótce producenci złożą wniosek o zgodę na stosowanie szczepionki u dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat, zarówno w USA jak i w Europie. Od tego, gdzie pełna dokumentacja trafi szybciej zależy termin rozpoczęcia szczepień.

Zobacz: Nie szczepię dziecka - zapłacę karę?

Kiedy szczepienia dzieci powyżej 5. roku życia?

Zdaniem ekspertów optymistyczny wariant zakłada szczepienie dzieci jeszcze w listopadzie lub w grudniu tego roku.

Pozytywną opinię w tej sprawie muszą podjąć Europejska Agencja Leków (EMA), brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA) oraz amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Procedura oceny może potrwać około miesiąca.

Jednocześnie firmy Pfizer i BioNTech poinformowały, że prawdopodobnie jeszcze przed końcem roku opublikowane zostaną wyniki badań dotyczących stosowania szczepionki na COVID-19 u dzieci z kolejnych grup wiekowych: 2-5 lat i od 6. miesięcy do 2 lat.

Zobacz: Czy szczepić dziecko które jest alergikiem lub miało alergię po szczepionce?

Sonda
Czy zaszczepisz swoje dziecko przeciwko COVID-19?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza