Tego nie mów swojej dorastającej córce! Psycholog radzi, jak rozmawiać z córką o pierwszej miesiączce

2022-09-06 11:48

Pierwsza miesiączka dla dziewczynki to ogromne przeżycie. Psycholog podpowiada, że warto poruszyć ten temat jeszcze przed pojawieniem się pierwszego krwawienia. Dlaczego jest to takie ważne? Sprawdź, jak rozmawiać z córką o pierwszej miesiączce.

Tego nie mów swojej dorastającej córce – psycholog radzi, jak rozmawiać z córką o pierwszej miesiączce
Autor: Getty Images Tego nie mów swojej dorastającej córce – psycholog radzi, jak rozmawiać z córką o pierwszej miesiączce

Pierwsza miesiączka budzi wiele skrajnych emocji. Wiele młodych dziewcząt nie może się jej doczekać, uważając, że zwiastuje moment, w którym stają się kobietami.

Z drugiej strony pierwsza miesiączka rodzi wiele pytań i obaw. Dziewczynki mogą nie wiedzieć, na co tak naprawdę powinny się przygotować.

Dla rodziców temat pierwszej miesiączki również może być trudny. Mogą czuć się niekomfortowo, nie wiedzieć, jak zacząć, jak poruszyć w ogóle ten temat z dzieckiem.

Psycholog Joanna Stępień w wywiadzie dla dzieńdobry.tvn.pl powiedziała, jak rozmawiać z córką o pierwszej miesiączce. Wyjaśniła, kiedy najlepiej poruszyć ten temat i czego pod żadnym pozorem nie mówić dziecku.

Czytaj również: Pierwsza miesiączka – ważny moment w życiu nastolatki

Krwawienie implantacyjne a miesiączka

Kiedy dziewczynki dostają pierwszy okres?

Pierwszej miesiączki nie sposób przewidzieć. Najczęściej dziewczynki dostają pierwszego okresu między 11. a 16. rokiem życia. Średnio pojawia się, gdy skończą 12 lat.

Jest to jednak sprawa bardzo indywidualna. Wiadomo jednak, że pierwszej miesiączki nie można ani przyspieszyć, ani opóźnić.

Warto rozwiać największe obawy

Okres dojrzewania jest wyzwaniem zarówno dla samego dziecka, jak i również dla jego rodziców.

Nie zawsze może to być komfortowe dla opiekunów, ale jest to jeden z elementów wychowywania i wprowadzania w dorosłe życie. Zachodzące w organizmie zmiany mogą budzić u nastolatki wiele obaw. Nie bagatelizujmy sprawy, powtarzając sobie, że mamy jeszcze czas, że to jest nasza mała dziewczynka.

Dzieci dorastają bardzo szybko i z pewnością chcielibyśmy uniknąć szoku i zdenerwowania, gdy nasza córeczka pewnego dnia zacznie krzyczeć, że coś jej się stało.

Pani psycholog Joanna Stępień w wywiadzie dla dzieńdobry.tvn.pl wyjaśniła, że świadomość dziecka warto budować, zanim wystąpi pierwsze plamienie.

„Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, co się dzieje oraz zrozumie, że to normalna sytuacja.”

Psycholog wyjaśnia, że już zobaczenie krwi na bieliźnie może być dla nastolatki bardzo dużym stresem. Dobrze jest, jeżeli ma z kim o tym porozmawiać.

„Wspierające może okazać się opowiedzenie o swoich pierwszych doświadczeniach oraz o tym, czego można się spodziewać: widok krwi, ból brzucha, słabsze samopoczucie.”

Kiedy z córką rozmawia tata

Z pewnością znacznie trudniej przeprowadzić rozmowę o pierwszej miesiączce jest ojcu, który samotnie wychowuje córkę.

Mężczyzna nie ma bowiem żadnego doświadczenia związanego z tym tematem. Nie potrafi opisać bólu, nie wie, jak rozpoznać objawy okresu, może nie rozumieć słabszego nastroju i braku chęci do czegokolwiek.

W efekcie zazwyczaj mężczyźni mogą w ogóle pomijać temat pierwszej miesiączki i nie rozmawiać o tym z córką.

Psycholog Joanna Stępień podkreśla jednak, że rozmowa jest podstawą.

„ Niezmiennie powtarzam, że rozmowa jest podstawą. Gdy mamy zbudowaną relację z dzieckiem, to wszystkim jest łatwiej i inna jest atmosfera rozmów, nawet tych trudniejszych.”

Zaznacza również, że samotny tata wcale nie musi brać na swoje barki tego wyzwania. Warto, aby zwrócił się po pomoc najbliższych znanych mu kobiet, na przykład babci, jeżeli jego córka dobrze czuje się w jej towarzystwie.

„Warto podpytać znajome kobiety, co jest ważne, na co zwrócić uwagę. Do rozmowy można podejść nawet kilka razy – radzi psycholog.”

Tego nie mów swojej córce

Najgorsze jednak, co możemy zrobić, to bagatelizować problem, wyśmiewać lub zastraszać.

Ekspertka powtarza, że powinniśmy unikać takich zwrotów, jak:

  • „No, to teraz będzie się działo”
  • „Teraz zobaczysz”

Według pani psycholog Joanny Stępień, takie słowa niczego dobrego nie wnoszą do relacji z dzieckiem.

Są jedynie źródłem dodatkowego stresu i całkowitym brakiem zrozumienia dorastającej córki.

Normalizacja narządów płciowych

Istnieją rodzice, dla których słowa „cipka”, „pochwa”, „macica” i „jajniki” są tematem tabu.

Psycholog podkreśla, że pomimo tych oporów, warto je normalizować. Mówić o nich w naturalny sposób, jak o innych częściach ciała. Bez zbędnego spięcia i wstydu.

Dzięki temu mogą one pomóc przełamać tabu i umożliwić rozmowę z dzieckiem na każdy temat – zwłaszcza ten trudniejszy.

Warto również pokazać córce, gdzie w domu może znaleźć środki higieniczne, które przydadzą jej się, gdy nadejdzie dzień pierwszej miesiączki. Wyjaśnić, jak się z nich korzysta i być prawdziwym wsparciem, którego potrzebuje.

Czytaj również: Dojrzewanie dziewczynki: kiedy i jak rozpoczyna się okres pokwitania u dziewczynek?