Objawy przed okresem - po czym poznać, że zbliża się miesiączka?

2020-08-14 10:06 redakcja
Objawy przed okresem
Autor: thinkstockphotos.com

Miesiączkę poprzedza zwykle kilka objawów. Dla niektórych kobiet nie są one uciążliwe, dla innych – przeciwnie. Zespół objawów przed okresem nazywamy napięciem przedmiesiączkowym, czyli z języka angielskiego PMS-em. Przeczytaj albo posłuchaj i dowiedz się, po czym poznać, że zbliża się miesiączka.

Napięcie przedmiesiączkowe, które jest zespołem objawów przed okresem może dać o sobie znać już na kilka lub kilkanaście dni przed spodziewanym terminem menstruacji. Objawy zwiastujące okres są różne i różne jest ich nasilenie – wszystko zależy od predyspozycji kobiety.

Najbardziej na objawy przed okresem skarżą się młode kobiety, między 20.-30. rokiem życia. U nich PMS jest najsilniejszy i najbardziej uciążliwy.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są objawy przed okresem?
  2. Jakie są przyczyny PMS?
  3. Co oznacza ból podbrzusza przed okresem?
  4. Co oznacza ból głowy przed okresem?
  5. Co oznaczają mdłości przed okresem?
  6. Jakie są przyczyny wahań nastroju przed okresem?

Kobiety po 30. roku życia, zwłaszcza te, które już rodziły lub stosują antykoncepcję hormonalną, lepiej znoszą czas poprzedzający miesiączkę, a niektóre w ogóle nie obserwują żadnych dolegliwości związanych z nadchodzącym okresem.

Posłuchaj, po czym poznać, że zbliża się miesiączka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Jakie są objawy przed okresem?

Najczęstsze objawy wskazujące na menstruację to bóle podbrzusza. Część kobiet dostrzega obrzmienie i tkliwość piersi, bóle głowy czy mdłości.

Do charakterystycznych objawów należą również wahania nastroju: kobieta przed okresem płacze lub śmieje się bez powodu, może być drażliwa lub poddenerwowana.

Do objawów PMS zalicza się również wystąpienie zmian trądzikowych, zatrzymanie wody w organizmie skutkujące obrzękiem np. nóg i zmianą wagi czy zwiększony apetyt.

Jakie są przyczyny PMS?

Za pojawianie się typowych dolegliwości i objawów przed okresem odpowiadają hormony. W tym momencie cyklu (po owulacji) u kobiet spada stężenie estrogenów, wzrasta natomiast ilość progesteronu.

Poziom progesteronu spada dopiero przed pojawieniem się krwawienia. Taka huśtawka ma fatalny wpływ na nastrój, powoduje też inne objawy somatyczne (bóle brzucha i głowy, nudności, nabrzmiałość piersi).

Wielu lekarzy wskazuje również innych winowajców, np. prolaktynę, której poziom wzrasta u niektórych kobiet w czasie poprzedzającym menstruację i wpływa na dalsze zawirowania hormonalne. Niekiedy mówi się o PMS-ie jako dolegliwości genetycznej, przechodzącej z matki na córkę.

Jak odróżnić krwawienie implantacyjne od miesiączki? Wideo

Co oznacza ból podbrzusza przed okresem?

To najczęstszy objaw okresu i najbardziej charakterystyczna dolegliwość PMS-u. Ból podbrzusza wywołany jest wahaniami hormonalnymi zachodzącymi tuż przed miesiączką w tzw. fazie lutealnej.

Mija zazwyczaj w ciągu 3-7 dni. Wzrost poziomu prostaglandyn, odpowiedzialnych za złuszczanie się błony śluzowej macicy powoduje również skurcze, które mogą wywoływać dyskomfort i dodatkowo utrudniają przepływ krwi w mięśniówce macicy.

To powoduje ból podbrzusza, który może być mocniejszy lub słabszy – niektórym kobietom nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Na ból podbrzusza pomagają leki przeciwwbólowe, ale również odpoczynek i ciepłe okłady.

Jeżeli ból przed okresem jest trudny do zniesienia, warto odwiedzić lekarza – PMS i jego objawy można łagodzić i skutecznie leczyć (np. lekami hormonalnymi). Konsultacji wymaga również ból brzucha który pojawia się nagle, u kobiet, które wcześniej nie cierpiały na zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Co oznacza ból głowy przed okresem?

Hormony, których poziom nieustannie się zmienia w zależności od momentu cyklu menstruacyjnego są również przyczyną bólu głowy. U niektórych kobiet jest on tak silny, że określany jest mianem napadów migreny menstruacyjnej.

Zdaniem specjalistów głównymi sprawcami bólu głowy są estrogeny i progesteron, których wahania powodują zmiany aktywności neuronów, spadek poziomy serotoniny i zwiększenie wrażliwości na ból oraz estradiol, którego spadki poprzedzające miesiączkę są odpowiedzialne za migreny.

Badania pokazują, że dieta uboga w węglowodany, sól i cukier, suplementacja magnezu i unikanie stresu oraz używek łagodzi ból głowy przed okresem.

Co oznaczają mdłości przed okresem?

To rzadszy objaw niż bóle brzucha, bóle głowy czy wahania nastrojów. Mdłościom mogą towarzyszyć również inne problemy gastryczne: wzdęcia, wymioty, zaparcia czy nawet zachcianki jedzeniowe. Nudności przed okresem pojawiają się na kilka dni przed spodziewaną miesiączką.

Nieprzyjemne dolegliwości można jednak łagodzić lekkostrawną dietą i unikaniem alkoholu i kofeiny. Na mdłości pomagają napary z rumianku, melisy oraz imbiru.

Jakie są przyczyny wahań nastroju przed okresem?

Spadek poziomu progesteronu wpływa na nastrój w rozmaity sposób. Te kobiety, które są szczególnie wrażliwe na zmiany hormonalne, gorzej znoszą spadki nastroju wywołane tymi zaburzeniami. Jest to szczególnie dokuczliwe u pań, które mają cykle bezowulacyjne (tak się zdarza np. przy podwyższonym poziomie prolaktyny) – taka sytuacja jeszcze bardziej obniża poziom progesteronu.

Ważnym czynnikiem wpływającym na kobiecy nastrój jest też poziom neuroprzekaźników – dopaminy i serotoniny, które odpowiadają za nasze emocje i zachowanie. Oprócz leczenia hormonalnego specjaliści polecają relaks i unikanie stresu, który jest czynnikiem potęgującym wahania nastroju. Korzystne jest też przyjmowanie magnezu i witamin z grupy B, witaminy D i E.

Polecamy e-poradnik "Dieta złagodzi PMS"
Dieta złagodzi PMS

Autor: Redakcja

Z poradnika dowiesz się:

  • czy kawa potęguje objawy PMS
  • czy trzeba zrezygnować z soli
  • które z pierwiastków i witamin są najważniejsze dla kobiety w trudnym okresie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE