Ten inteligentny smoczek zastąpi bolesne badania. Czy wynalazek dotrze do Polski?

2022-05-20 13:13
Inteligentny smoczek zastąpi bolesne badania
Autor: Getty Images

Naukowcy z Washington State University stworzyli inteligentny smoczek, który zastąpi bolesne pobieranie krwi i inne zabiegi u chorych noworodków i wcześniaków. Jest szansa, że produkt będzie produkowany masowo, co oznacza, że trafi do innych szpitali dziecięcych.

Jest nafaszerowany czujnikami, ma też wbudowany system bluetooth i baterię działającą 18 miesięcy. Do tego jest całkowicie bezpieczny i co najważniejsze - może zastąpić wiele bolesnych badań krwi. Tak działa inteligentny smoczek do monitorowania stanu zdrowia niemowląt opracowany przez specjalistów z Washington State University. 

Co robi inteligentny smoczek?

Główna zaletą smoczka jest wyeliminowanie konieczności inwazyjnych badań krwi. Smoczek ma możliwość monitorowania poziomów elektrolitów: potasu i jonów sodu. To ważne parametry, których śledzenie ma zapobiec odwodnieniu - bardzo silnemu zagrożeniu życia maleńkich dzieci.  

Jak podaje portal naukowy sciencedirect.com, smoczek został już przetestowany na dzieciach, a wyniki uzyskane z urządzenia były porównywalne z danymi uzyskanymi z ich normalnego poboru krwi.

Co więcej, naukowcy podkreślają, że na oddziałach intensywnej opieki noworodków lub na OIOM-ach dla wcześniaków badania krwi są wykonywane 2 razy dziennie, co sprawia, ze brakuje danych dla okresu pomiędzy porannymi i wieczornymi pobraniami. Smoczek wypełnia tę lukę, pozwala bowiem na monitorowanie parametrów przez cały czas. 

Czytaj również: Noworodki nie zawsze płaczą, gdy czują ból. Eksperci opracowali inny sposób, aby go rozpoznać

Ile kosztuje opieka nad wcześniakami, czyli dziećmi przedwcześnie urodzonymi?

Jak działa urządzenie?

Jak tłumaczy Jong-Hoon Kim, profesor nadzwyczajny w Washington State University School of Engineering and Computer Science, inteligentny smoczek pobiera próbki śliny dziecka przez kanały mikroprzepływowe. Ślina jest pobierana naturalnie, bez potrzeby stosowania pomp. Kanały wyposażone są w  czujniki, które mierzą stężenie jonów sodu i potasu w ślinie. Następnie dane te są przekazywane bezprzewodowo przez bluetooth.

- Często można zobaczyć zdjęcia na OIOM-ie, na których dzieci są podłączone do setek przewodów, aby sprawdzić ich stan zdrowia, częstość akcji serca, częstość oddechów, temperaturę ciała i ciśnienie krwi – ​​powiedział prof. Jong-Hoon Kim. - Chcemy się pozbyć tych przewodów.

Naukowcy zapowiedzieli, że chcą wprowadzić smoczek do produkcji masowej, dlatego pracują nad obniżeniem kosztów produkcji i wykorzystanie materiałów nadających się do recyklingu. 

Pielęgnacja wcześniaka w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza