Rodzice i położne nie mogli w to uwierzyć. Na świat przyszedł wyjątkowy chłopiec

2023-01-03 13:49

Takie narodziny to niezwykła rzadkość, która za każdym razem, gdy się zdarza, wzbudza ogromne zdziwienie. Tak było i tym razem, kiedy w Kansas na świat przyszedł chłopiec z dolnym uzębieniem. Jego mama pochwaliła się swoim wyjątkowym dzieckiem na TikToku.

Ten wyjątkowy chłopiec przyszedł na świat z zębami. Rodzice i położne nie mogli w to uwierzyć
Autor: Getty images/TikTok @jordanbloss_ Ten wyjątkowy chłopiec przyszedł na świat z zębami. Rodzice i położne nie mogli w to uwierzyć

Jordan Bloss-Wilson, mieszkanka Kansas City w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych urodziła wyjątkowe dziecko – jej synek urodził się z dolnymi zębami. Jedynki malucha były tak duże, że trudno było ich nie zauważyć. Pielęgniarki ze szpitala, w którym chłopiec się rodził, były zszokowane. Do tej pory w tej placówce nie zdarzył się podobny przypadek.

Co męczy niemowlaka?

Noworodek urodził się z zębami. Zaskoczył personel medyczny i rodziców

Dumna mama swoim wyjątkowym synkiem pochwaliła się na TikToku. Jej nagranie błyskawicznie zdobyło dużą popularność. Internauci byli tak samo zdziwieni jak personel szpitala, w którym rodził się maluch. Tego typu narodziny zdarzają się raz na 3 tysiące porodów.

Choć wydaje się, że to rzadkość, pod filmem pojawiło się kilka komentarzy, w których obserwatorzy przyznawali się, że także urodzili się z uzębieniem.

- Urodziłam się z zębem, a mama powiedziała, że będę bardzo płaczliwa.

- Mój pierworodny urodził się z zębami.

- Urodziłam się z zębami! Spójrzcie na mojego małego bliźniaka – pisały.

Chłopiec obecnie ma 8 miesięcy i rozwija się zupełnie normalnie.

Noworodek z zębami? To rzadkie, ale możliwe

Normalnie dzieci rodzą się bez zębów. Czasem jednak zdarza się, że noworodek rodzi się z wyrzniętym zębem lub zębami. Takie zęby nazywane są prazębami, zębami płodowymi, noworodkowymi lub wrodzonymi. Najczęściej jest to jeden ząbek na dole. Podobny jest on do zwykłego mleczaka, choć może być nie do końca rozwinięty i bardziej żółty.

Prazęby często mają słabszy korzeń i chwieją się. By dziecko się nimi nie zadławiło, stomatolog je usuwa. Gdy zaś korzeń trzyma się dobrze, ząb/zęby się zostawia, okresowo kontroluje u stomatologa i dba się o ich czystość. Myje się je gazikiem lub miękką szczotką, tak jak pierwsze mleczaki.

Co ważne pojawienie się zębów noworodkowych zazwyczaj nie jest powiązane z żadną chorobą, ale zdarza się, że prazęby towarzyszą niektórym schorzeniom, np. zespołowi Sotosa, Ellisa-van Crevelda czy Hallermanna-Streiffa.

Przeczytaj więcej: Higiena jamy ustnej już od pierwszych dni życia? "Rodzice o niej zapominają" [WYWIAD]