To idealny sposób na usunięcie gazów z małego brzuszka. Zobacz film i pomóż swojemu noworodkowi

2023-02-16 10:09

Najczęstsza przyczyna bólu brzuszka u noworodka i niemowlęcia to wzdęcia. Ten filmik pokazuje, jak w prosty sposób ulżyć dziecku i pomóc mu w pozbyciu się gazów. Ale uwaga, rób to prawidłowo, żeby nie zrobić krzywdy dziecku.

dziecko z podkurczonymi nóżkami w czasie masażu kolkowego
Autor: Getty images To idealny sposób na usunięcie gazów z małego brzuszka. Zobacz film i pomóż swojemu noworodkowi

Układ pokarmowy noworodka jest jeszcze nierozwinięty i nie ma odpowiedniej flory bakteryjnej, dlatego reaguje wzdęciami. To dlatego noworodki mają często gazy, które je meczą i powodują dyskomfort. Od lat wiadomo, że to właśnie one są odpowiedzialne za bóle brzuszka u najmłodszych dzieci, to one również potęgują kolki.

Popularnym sposobem na uwalnianie gazów z małych brzuszków jest masaż. Lekarze i fizjoterapeuci tłumaczą, że delikatne głaskanie brzuszka, a także jego uciskanie nóżkami to skuteczny sposób na tego typu problemy.

Film, który niedawno zamieściła na swoim Tiktoku pewna mama o nicku @kaseybuscemi to potwierdza. Nagrania pokazuje, jak rewelacyjnie działa uciskanie brzuszka nóżkami specjalnymi ruchami. Znaliście tę metodę?

Jak bezpiecznie uciskać brzuszek noworodka?

Fizjoterapeuci i lekarze polecają tę metodę i pokazują, jak prawidłowo uciskać brzuszek dziecka, aby nie zrobi mu krzywdy. Przede wszystkim rób wszystko z wyczuciem i obserwuj malca, czy "ćwiczenia", które wykonujecie, nie sprawiają mu bólu. Oto kilka metod.

  • Połóż dziecko na plecach i chwyć malca za łydki. Delikatnie wykonuj nimi naprzemienne ruchy jak podczas jazdy na rowerze, przesuwając jego nóżki w kierunku brzucha.
  • Złącz stópki dziecka, stykając je do siebie podeszwami. Ruszaj nóżkami dziecka, przesuwając je w kierunku jego nosa. Powtórz kilka razy.
  • Trzymając stopy dziecka, delikatnie dociśnij jego kolana do pępka i przytrzymaj przez 10 sekund, a następnie puść i wyprostuj nóżki dziecka. Powtórz kilka razy.
  • Chwyć za nóżki dziecka, ugnij kolanka i w takiej pozycji wykonuj nimi okrężne ruchy, kołysząc biodrami malca z boku na bok, starając się, aby jego tułów leżał płasko na podłożu.

Czytaj również: Jak uniknąć zaparć i wzdęć po mleku modyfikowanym?

Bulgotanie w brzuchu u niemowlaka - czy to normalne?

Jak odróżnić wzdęcia od kolki?

Ponieważ gazy mogą spowodować prawdziwy dyskomfort, podobnie jak kolka, dlatego wielu rodziców nie umie odróżnić obu dolegliwości. Nie jesteś pewna, czy ból brzuszka jest spowodowany gazem czy kolką

Kolka u niemowląt ma wiele przyczyn: słabo rozwinięty układ pokarmowy, nadmiar bodźców i niedojrzały układ nerwowy. Dziecko z kolką trudno uspokoić, zaczyna płakać o tej samej porze dnia (często wczesnym wieczorem), a napady płaczu  trwają co najmniej trzy godziny, trzy razy w tygodniu, przez co najmniej trzy tygodni.

Gazy są rzadsze, nie występują o stałych porach. Polecane wyżej metody uspokajają dziecko i wyraźnie przynoszą mu ulgę - co zresztą słychać na filmie. Z kolką niestety, nie zawsze tak jest - wiele metod łagodzi ból, ale nie eliminuje go całkowicie.