Bulgotanie w brzuchu u niemowlaka - kiedy wymaga konsultacji z lekarzem?

2018-08-10 13:52 Katarzyna Hubicz
bulgotanie w brzuchu
Autor: Getty images

Bulgotanie w brzuchu u niemowlaka, a także przelewanie i burczenie to dziwne odgłosy, które zazwyczaj nie są niczym niepokojącym. Warto jednak uważnie je obserwować. Kiedy bulgotanie w brzuchu u niemowlaka wymaga konsultacji z pediatrą?

Czy bulgotanie w brzuchu dziecka jest powodem do obaw?

Jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą, zapewne niejedno cię dziwi i niepokoi – również dobiegające z brzuszka niemowlaka nietypowe odgłosy. Zazwyczaj nasilają się one po jedzeniu, choć wiele mam przyznaje, że nie ma tu reguły – bulgotanie w brzuchu u niemowlaka może pojawić się przed karmieniem.

Niektóre dzieci wyglądają, jakby nie sprawiało im to problemu, u innych natomiast bulgotaniu w brzuchu niemowlaka towarzyszą: prężenie się, podkurczanie nóżek, niekiedy głośno oddawane gazy, a nawet pieniste, cuchnące stolce.

Dobra wiadomość jest taka, że te odgłosy nie są objawem kolki, najbardziej chyba męczącej dolegliwości okresu niemowlęcego. Skąd jednak bierze się ta przypadłość i czy bulgotanie w brzuchu u niemowlaka jest powodem do niepokoju? 

Przyczyny bulgotania w brzuchu u niemowląt

Istnieje co najmniej kilka powodów, z których maluszkowi może coś bulgotać i przelewać się w brzuszku.

  • Zazwyczaj jest to naturalny efekt procesu trawienia pokarmu w jelitach. Układ pokarmowy niemowlęcia nie jest jeszcze do końca rozwinięty i nie pracuje jeszcze tak sprawnie, jak powinien. I gdy mięśnie ścian jelita kurczą się i rozprężają, przesuwając trawiony pokarm, niekiedy słychać bulgotanie. 
  • Bulgotanie i przelewanie w brzuszku może pojawić się również wtedy, gdy w jelitach malca jest zbyt dużo gazów – np. podczas zaparcia, po zjedzeniu potraw wzdymających (przez mamę karmiącą piersią lub w okresie rozszerzania diety niemowlaka), a nawet wtedy, gdy malec zbyt łapczywie ssie i połyka za dużo powietrza. 
  • Niekiedy ta przypadłość bywa również wczesnym objawem biegunki u niemowlaka – dlatego jeśli usłyszysz, że w brzuszku maluszka coś się przelewa, częściej zaglądaj do pieluszki. 
  • Charakterystyczne odgłosy z żołądka mogą być także wywołane zbyt wczesnym wprowadzeniem do niemowlęcego menu pewnych potraw – np. mleka krowiego przed upływem 12. miesiąca życia

Bulgotanie w brzuchu niemowlaka a alergia pokarmowa

Warto wiedzieć, że bulgotanie w brzuchu u niemowlaka może być również wynikiem nadmiernej fermentacji pokarmu w jelitach, co jest już objawem poważniejszych problemów – np. alergii pokarmowej u niemowlaka, najczęściej nietolerancji laktozy, czyli cukru mlecznego. Wówczas jednak towarzyszą mu również inne dolegliwości, takie jak zmiany w wyglądzie i konsystencji kupek niemowlaka (są pieniste, mają kwaśny zapach), niekiedy biegunka, wymioty, silne wzdęcia, czy kolka. Niekiedy jest ono także objawem alergii (która poza tym objawia się również wysypką lub katarem).

Jeśli obserwujesz u dziecka nie tylko bulgotanie, ale także opisane wyżej objawy, nie lekceważ problemu i zapisz się do lekarza, a w oczekiwaniu na wizytę spróbuj domowych sposobów lub dostępnych preparatów na kolkę.

Zobacz:

Ból brzucha u niemowlaka - od czego dziecko boli brzuch?

Jak rozpoznać, dlaczego niemowlę płacze?

Co zrobić, gdy dziecku bulgocze w brzuchu

Wszystko tak naprawdę zależy od przyczyny tej przypadłości oraz od nasilenia objawów. Jeśli prócz bulgotania maluszkowi nic nie dolega – rozwija się prawidłowo, odpowiednio przybiera na wadze, jest radosny, nie płacze, wówczas nie ma potrzeby konsultacji z lekarzem, gdyż bulgotanie w brzuchu wynika z naturalnej pracy układu trawiennego.

Gdy jednak masz wrażenie, że bulgotanie to tylko jeden z problemów, a malec jest płaczliwy, słabo przybiera na wadze, często płacze, nie zwlekaj z wizytą u pediatry, bo być może niezbędna będzie szczegółowa diagnostyka. W przypadku podejrzenia dolegliwości gastrycznych lekarz może zalecić wykonanie badania USG jamy brzusznej, a także podstawowych badań laboratoryjnych – kału, moczu, morfologii.

Zobacz: 

Jakie badania robi się dziecku do 6 miesiąca życia?

Morfologia krwi u dziecka - interpretacja wyników badań krwi

Jak leczyć bulgotanie w brzuchu?

Czy bulgotanie w brzuchu u niemowlaka trzeba leczyć? Nie, jeśli jest ono efektem normalnej pracy układu pokarmowego. Tak, jeśli uciążliwe burczenie jest objawem innych dolegliwości, takich jak np. nietolerancja lub alergia pokarmowa.

Zarówno alergia, jak i nietolerancja muszą zostać potwierdzone przez lekarza, on również – na podstawie diagnozy – daje dalsze, konkretne zalecenia dotyczące diety i ewentualnych leków, łagodzących uciążliwe objawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE