Jak uniknąć zaparć i wzdęć po mleku modyfikowanym?

2020-12-09 9:41

Karmienie mlekiem modyfikowanym może wywoływać kolkę, wzdęcia lub zaparcia. Twoje dziecko płacze i jest niespokojne po karmieniu butelką? Dowiedz się, jak karmić mieszanką i jak uniknąć zaparć, kolek oraz wzdęć po mleku modyfikowanym?

Mleko z probiotykami
Autor: Jupiterimages

Jak uniknąć zaparć i wzdęć po mleku modyfikowanym? To ważne pytanie, ponieważ karmienie butelką mlekiem modyfikowanym może powodować takie dolegliwości u maluszka. Jak podawać niemowlakowi mleko modyfikowane, jaką butelkę najlepiej wybrać, w jakiej pozycji ułożyć dziecko podczas karmienia, aby uniknąć problemów z brzuszkiem?  Podpowiadamy, jak uniknąć zaparć i wzdęć po mleku modyfikowanym. 

Spis treści

  1. Jak rozpoznać ból brzuszka i zaparcia po mleku modyfikowanym?
  2. Jaką wybrać mieszankę, aby uniknąć zaparć i wzdęć?
  3. Jak przygotować mieszankę, aby zmniejszyć ryzyko zaparć?
  4. W jakiej pozycji karmić dziecko, aby uniknąć kolek i wzdęć?
  5. Jak często karmić mlekiem modyfikowanym, aby uniknąć zaparć?
  6. Kiedy zmienić rodzaj mleka modyfikowanego?

Jak rozpoznać ból brzuszka i zaparcia po mleku modyfikowanym?

Niemowlę nie poskarży się mamie na ból brzucha. To, że cierpi z tego powodu, można jednak poznać po dość charakterystycznych objawach. Niemowlęta mają objawy kolki - napady silnego bólu - zazwyczaj (bo nie jest to regułą) po południu albo wieczorem, najczęściej po karmieniu. Rozpaczliwie wtedy płacze, podkurcza nóżki, robi się czerwony na buzi, może też oddawać gazy.

Ból kolkowy jest tak silny, że wiele dzieci płacze z jego powodu przez kilka godzin dziennie. Regularne napady kolki mogą się pojawiać nawet przez kilka miesięcy życia dziecka.

Z kolei zaparcia objawiają się tym, że dziecko nie robi kupy przez kilka dni z rzędu, a gdy w końcu ją zrobi, w pieluszce są twarde kuleczki stolca. Ich wydalanie również powoduje silny ból.

Zaparcia u dziecka, które powtarzają się regularnie, mogą uszkadzać śluzówkę odbytu – w pieluszce pojawi się wtedy odrobina krwi. Wszystkim tym kłopotom można jednak próbować zaradzić, karmiąc maluszka w odpowiedni sposób.

Zaparcia u niemowląt. Jak je zwalczyć?

Jaką wybrać mieszankę, aby uniknąć zaparć i wzdęć?

Gdy niemowlę karmione mieszanką ma wrażliwy brzuszek, warto zwrócić uwagę, czy zawiera ona składniki wspierające rozwój flory jelit i zmniejszające ryzyko problemów brzuszkowych. To przede wszystkim prebiotyczne oligosacharydy oraz bakterie kwasu mlekowego, które przekształcają laktozę w kwas mlekowy, zmniejszając m.in. ryzyko bólu brzuszka wywołanego nietolerancją pokarmową.

Dobrze jest również zwrócić uwagę, czy mleko modyfikowane zawiera prebiotyki. To węglowodany, a konkretnie oligosacharydy, które stanowią pożywkę dla bytujących w jelitach probiotyków (tzw. dobrych bakterii). Same jednak również pełnią istotne funkcje – ich dodatek zmiękcza stolec, dzięki czemu dziecku łatwiej będzie się wypróżnić.

Dodatek prebiotyków ma coraz więcej mieszanek dla niemowląt, bez trudu znajdziesz więc taką, którą dziecko zaakceptuje. Dobrze też, jeśli mleko modyfikowane ma też obniżoną zawartość laktozy – to sprawi, że posiłek będzie lekkostrawny. 

Jak przygotować mieszankę, aby zmniejszyć ryzyko zaparć?

Zaparcia u noworodka karmionego sztucznie mogą być spowodowane nieodpowiednim wyborem mieszanki lub jej złym przygotowaniem. Wybór mleka modyfikowanego to zawsze sprawa indywidualna – trzeba je wybrać w podobny sposób jak buty: dopasowując do konkretnego dziecka. To, co służy jednemu maluszkowi, niekoniecznie będzie bowiem dobre dla innego.

Czym się więc kierować przy wyborze mieszanki? Najważniejszym kryterium jest wiek, bo niemowlęta w różnym wieku mają różne potrzeby żywieniowe. Wiek dziecka, dla którego przeznaczona jest mieszanka, jest oznaczony na opakowaniu za pomocą cyfry (1, 2, 3 albo 4) i opisu, od którego miesiąca mleko może być stosowane.

Ważny jest też sposób przygotowania mleka. Instrukcja, jaką każdy producent mieszanki do karmienia umieszcza na opakowaniu, nie służy tylko do wypełnienia miejsca na etykiecie, nie jest też tylko sugestią, którą można wypełnić albo nie. Trzeba się jej ściśle trzymać, bo sposób przygotowania mleka modyfikowanego ma duży wpływ na dziecięce samopoczucie.

Jeśli do wody wsypiesz zbyt dużo proszku, posiłek stanie się zbyt treściwy i niestety zbyt ciężkostrawny Po wypiciu mleka dziecko może boleć brzuszek, a stolec będzie bardzo twardy - powstaną zaparcia i niemowlę nie będzie mogło zrobić kupki po mleku modyfikowanym.

W jakiej pozycji karmić dziecko, aby uniknąć kolek i wzdęć?

Podczas ssania wraz z mlekiem dziecko połyka pewne ilości powietrza. Żołądek niemowlęcia jest wielkości jego piąstki, więc nawet niewielka z pozoru ilość pęcherzyków rozpycha jego ścianki, powodując złudne uczucie sytości. To właśnie z tego powodu niektóre maluszki przerywają ssanie, chociaż jeszcze nie zjadły tyle, ile powinny.

Gdy powietrza w żołądku zgromadzi się zbyt dużo, może się pojawić ból brzuszka, a nawet kolka. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy niemowlę karmione jest sztucznie. Przez smoczek wypływa naraz więcej mleka i płynie ono szybciej, dlatego butelkowe maluchy połykają więcej powietrza – i im trzeba pomagać się go pozbyć nawet kilka razy w trakcie posiłku.

Dlatego karmiąc mlekiem modyfikowanym warto zadbać o odpowiednią butelkę i pozycję do karmienia. Wyniki dwóch małych badań sugerują, że możliwe jest złagodzenie objawów kolki po zastosowaniu butelki antykolkowe z zaworem odpowietrzającym.

Karmienie butelką noworodka najczęściej odbywa się w następujący sposób: mama lub tata kładą dziecko na zgięciu swojego przedramienia. Można jednak szukać dalej i układać dziecko w innych pozycjach, zwłaszcza jeśli zaczniemy już odczuwać ból w przedramieniu, na którym najczęściej noworodka kładziemy.

Świetnym pomysłem na to, by właściwie przeprowadzić karmienie butelką noworodka jest ułożenie go na swoich zgiętych nogach. Siadamy na kanapie bądź podłodze, zginamy nogi i kładziemy na nich dziecko. Trzeba jednak pamiętać, by ułożyć je wysoko, by jego nóżki nie były zgięte.

Czytaj: Kolka u niemowląt. 7 prostych sposobów na kolkę u dzieci

Skład mleka modyfikowanego - jakie substancje znajdują się w mleku modyfikowanym

Jak często karmić mlekiem modyfikowanym, aby uniknąć zaparć?

Warto pamiętać, że karmienie butelką noworodka w przypadku mieszanek nie powinno odbywać się na żądanie dziecka. Trawienie mleka modyfikowanego to dla dziecka większe wyzwanie niż trawienie mleka kobiecego. To drugie przychodzi mu znacznie szybciej, dlatego można dziecko bez problemów dokarmiać. 

Kiedy zmienić rodzaj mleka modyfikowanego?

Wybór mieszanki najlepiej jest poprzedzić konsultacją u pediatry, który zna potrzeby żywieniowe dziecka, ma wiedzę o dotychczasowej jego diecie, jak również o występującej u dziecka skłonności do alergii, ulewania czy nietolerancji pokarmowej.

Podczas rozmowy lekarz może też spytać, czy ktoś z najbliższej rodziny nie ma alergii, sprawdzi, czy maluch prawidłowo przybiera na wadze i dobrze się rozwija. Jeśli oceni, że dziecko jest zdrowe, a jego wywiad chorobowy nie jest obciążony, wtedy rodzice mogą sami wybrać dla dziecka odpowiednie mleko modyfikowane.

Błędem, który często popełniają rodzice, jest eksperymentowanie z różnymi rodzajami mieszanek w krótkim czasie – przykładowo jednego dnia podają mieszankę firmy X, a następnego mieszankę Y, bo wieczorem malec miał kolkę. Dla brzuszka zdrowiej jednak, kiedy dostaje stale to samo mleko modyfikowane.

By ocenić, czy wybrany produkt służy dziecku, trzeba je obserwować. Przez dzień lub dwa niemowlę może ssać nie-zbyt chętnie, ale nie powinno być rozdrażnione, płaczliwe ani spięte. Takie objawy, podobnie jak rozpoczynające się wraz z wprowadzeniem mleka modyfikowanego kłopoty ze snem, wzdęcia brzuszka, cuchnąca kupka lub wymioty – mogą świadczyć o potrzebie zmiany mieszanki na inną.

Dowodem na trafny wybór jest zadowolenie dziecka i prawidłowe przybieranie na wadze.

Zobacz również:

Sprawdź, ile mleka dziennie potrzebuje Twoje dziecko

Test: co wiesz o mleku modyfikowanym?

Pytanie 1 z 9
Czy mleko modyfikowane to idealny zamiennik mleka matki?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza