Jak uniknąć zaparć i wzdęć po mleku modyfikowanym?

2020-06-23 8:48 Katarzyna Hubicz
Mleko z probiotykami
Autor: Jupiterimages

Twoje dziecko płacze i jest niespokojne po karmieniu butelką? Karmienie mlekiem modyfikowanym może wywoływać kolkę, wzdęcia lub zaparcia. Dowiedz się, jak karmić mieszanką i jak uniknąć zaparć, kolek oraz wzdęć po mleku modyfikowanym?

Karmienie butelką, podobnie jak wiele innych zajęć, które wykonuje się przy tak małym dziecku, budzi w młodej mamie niepokój. Zadaje sobie ona pytania o to, jak uniknąć zaparć i wzdęć po mleku modyfikowanym, jak podawać niemowlakowi mleko modyfikowane, jaką butelkę najlepiej wybrać, w jakiej pozycji ułożyć dziecko podczas karmienia i wiele, wiele innych.

Źródłem niepokoju rodziców jest również często zachowanie dziecka. Postękiwanie, wiercenie się w łóżeczku, a także popłakiwanie co pewien czas rodzice odbierają jako męczące dziecko bóle brzuszka. Taki obawy to nic dziwnego, wiadomo, że mleko modyfikowane, chociaż jest pełnowartościowym pokarmem dla niemowlęcia, to jednak może sprzyjać zaparciom u niemowląt i wzdęciom oraz innym problemom z brzuszkiem.Podpowiadamy, jak uniknąć zaparć i wzdęć po mleku modyfikowanym. 

Spis treści

  1. Jak rozpoznać ból brzuszka i zaparcia po mleku modyfikowanym?
  2. W jakiej pozycji ułożyć dziecko, aby uniknąć kolek i wzdęć?
  3. Czy sposób przygotowania mieszanki może mieć wpływ na zaparcia?
  4. Jak często karmić niemowlę mlekiem modyfikowanym, aby uniknąć zaparć?
  5. Kiedy zmienić rodzaj mleka modyfikowanego?

Jak rozpoznać ból brzuszka i zaparcia po mleku modyfikowanym?

Niemowlę nie poskarży się mamie na ból brzucha. To, że cierpi z tego powodu, można jednak poznać po dość charakterystycznych objawach. Niemowlęta mają objawy kolki - napady silnego bólu - zazwyczaj (bo nie jest to regułą) po południu albo wieczorem, najczęściej po karmieniu. Rozpaczliwie wtedy płacze, podkurcza nóżki, robi się czerwony na buzi, może też oddawać gazy.

Ból kolkowy jest tak silny, że wiele dzieci płacze z jego powodu przez kilka godzin dziennie. Regularne napady kolki mogą się pojawiać nawet przez kilka miesięcy życia dziecka.

Z kolei zaparcia objawiają się tym, że dziecko nie robi kupy przez kilka dni z rzędu, a gdy w końcu ją zrobi, w pieluszce są twarde kuleczki stolca. Ich wydalanie również powoduje silny ból.

Zaparcia u dziecka, które powtarzają się regularnie, mogą uszkadzać śluzówkę odbytu – w pieluszce pojawi się wtedy odrobina krwi. Wszystkim tym kłopotom można jednak próbować zaradzić, karmiąc maluszka w odpowiedni sposób.

W jakiej pozycji ułożyć dziecko, aby uniknąć kolek i wzdęć?

Podczas ssania wraz z mlekiem dziecko połyka pewne ilości powietrza. Żołądek niemowlęcia jest wielkości jego piąstki, więc nawet niewielka z pozoru ilość pęcherzyków rozpycha jego ścianki, powodując złudne uczucie sytości. To właśnie z tego powodu niektóre maluszki przerywają ssanie, chociaż jeszcze nie zjadły tyle, ile powinny.

Gdy powietrza w żołądku zgromadzi się zbyt dużo, może się pojawić ból brzuszka, a nawet kolka. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy niemowlę karmione jest sztucznie. Przez smoczek wypływa naraz więcej mleka i płynie ono szybciej, dlatego butelkowe maluchy połykają więcej powietrza – i im trzeba pomagać się go pozbyć nawet kilka razy w trakcie posiłku.

Dlatego karmiąc mlekiem modyfikowanym warto zadbać o odpowiednią butelkę i pozycję do karmienia. Wyniki dwóch małych badań sugerują, że możliwe jest złagodzenie objawów kolki po zastosowaniu butelki z zaworem odpowietrzającym.

Karmienie butelką noworodka najczęściej odbywa się w następujący sposób: mama lub tata kładą dziecko na zgięciu swojego przedramienia. Można jednak szukać dalej i układać dziecko w innych pozycjach, zwłaszcza jeśli zaczniemy już odczuwać ból w przedramieniu, na którym najczęściej noworodka kładziemy.

Świetnym pomysłem na to, by właściwie przeprowadzić karmienie butelką noworodka jest ułożenie go na swoich zgiętych nogach. Siadamy na kanapie bądź podłodze, zginamy nogi i kładziemy na nich dziecko. Trzeba jednak pamiętać, by ułożyć je wysoko, by jego nóżki nie były zgięte.

Czytaj: Kolka u niemowląt. 7 prostych sposobów na kolkę u dzieci

15 zasad karmienia butelką. Poradnik dla mam karmiących sztucznie

Czy sposób przygotowania mieszanki może mieć wpływ na zaparcia?

Zaparcia u noworodka karmionego sztucznie mogą być spowodowane nieodpowiednim wyborem mieszanki lub jej złym przygotowaniem. Wybór mleka modyfikowanego to zawsze sprawa indywidualna – trzeba je wybrać w podobny sposób jak buty: dopasowując do konkretnego dziecka. To, co służy jednemu maluszkowi, niekoniecznie będzie bowiem dobre dla innego.

Czym się więc kierować przy wyborze mieszanki? Najważniejszym kryterium jest wiek, bo niemowlęta w różnym wieku mają różne potrzeby żywieniowe. Wiek dziecka, dla którego przeznaczona jest mieszanka, jest oznaczony na opakowaniu za pomocą cyfry (1, 2, 3 albo 4) i opisu, od którego miesiąca mleko może być stosowane.

Ważny jest też sposób przygotowania mleka. Instrukcja, jaką każdy producent mieszanki do karmienia umieszcza na opakowaniu, nie służy tylko do wypełnienia miejsca na etykiecie, nie jest też tylko sugestią, którą można wypełnić albo nie. Trzeba się jej ściśle trzymać, bo sposób przygotowania mleka modyfikowanego ma duży wpływ na dziecięce samopoczucie.

Jeśli do wody wsypiesz zbyt dużo proszku, posiłek stanie się zbyt treściwy i niestety zbyt ciężkostrawny Po wypiciu mleka dziecko może boleć brzuszek, a stolec będzie bardzo twardy - powstaną zaparcia i niemowlę nie będzie mogło zrobić kupki po mleku modyfikowanym.

Gdy niemowlę karmione mieszanką ma wrażliwy brzuszek, warto zwrócić uwagę, czy zawiera ona składniki wspierające rozwój flory jelit i zmniejszające ryzyko problemów brzuszkowych. To przede wszystkim prebiotyczne oligosacharydy oraz bakterie kwasu mlekowego, które przekształcają laktozę w kwas mlekowy, zmniejszając m.in. ryzyko bólu brzuszka wywołanego nietolerancją pokarmową.

Jak często karmić niemowlę mlekiem modyfikowanym, aby uniknąć zaparć?

Warto pamiętać, że karmienie butelką noworodka w przypadku mieszanek nie powinno odbywać się na żądanie dziecka. Trawienie mleka modyfikowanego to dla dziecka większe wyzwanie niż trawienie mleka kobiecego. To drugie przychodzi mu znacznie szybciej, dlatego można dziecko bez problemów dokarmiać. 

Dobrze jest również zwrócić uwagę, czy mleko modyfikowane zawiera prebiotyki. To węglowodany, a konkretnie oligosacharydy, które stanowią pożywkę dla bytujących w jelitach probiotyków (tzw. dobrych bakterii). Same jednak również pełnią istotne funkcje – ich dodatek zmiękcza stolec, dzięki czemu dziecku łatwiej będzie się wypróżnić.

Dodatek prebiotyków ma coraz więcej mieszanek dla niemowląt, bez trudu znajdziesz więc taką, którą dziecko zaakceptuje. Dobrze też, jeśli mleko modyfikowane ma też obniżoną zawartość laktozy – to sprawi, że posiłek będzie lekkostrawny.

Kiedy zmienić rodzaj mleka modyfikowanego?

Wybór mieszanki najlepiej jest poprzedzić konsultacją u pediatry, który zna potrzeby żywieniowe dziecka, ma wiedzę o dotychczasowej jego diecie, jak również o występującej u dziecka skłonności do alergii, ulewania czy nietolerancji pokarmowej.

Podczas rozmowy lekarz może też spytać, czy ktoś z najbliższej rodziny nie ma alergii, sprawdzi, czy maluch prawidłowo przybiera na wadze i dobrze się rozwija. Jeśli oceni, że dziecko jest zdrowe, a jego wywiad chorobowy nie jest obciążony, wtedy rodzice mogą sami wybrać dla dziecka odpowiednie mleko modyfikowane.

Błędem, który często popełniają rodzice, jest eksperymentowanie z różnymi rodzajami mieszanek w krótkim czasie – przykładowo jednego dnia podają mieszankę firmy X, a następnego mieszankę Y, bo wieczorem malec miał kolkę. Dla brzuszka zdrowiej jednak, kiedy dostaje stale to samo mleko modyfikowane.

By ocenić, czy wybrany produkt służy dziecku, trzeba je obserwować. Przez dzień lub dwa niemowlę może ssać nie-zbyt chętnie, ale nie powinno być rozdrażnione, płaczliwe ani spięte. Takie objawy, podobnie jak rozpoczynające się wraz z wprowadzeniem mleka modyfikowanego kłopoty ze snem, wzdęcia brzuszka, cuchnąca kupka lub wymioty – mogą świadczyć o potrzebie zmiany mieszanki na inną.

Dowodem na trafny wybór jest zadowolenie dziecka i prawidłowe przybieranie na wadze.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE