To teraz numer jeden na SOR-ach. Pediatra wymienia wirusy, ktore szaleją wśród dzieci

2023-09-21 10:30

Rozkręcił się na dobre sezon infekcyjny - alarmuje pediatra Łukasz Grzywacz. Jak co tydzień, na swoim portalu społecznościowym lekarz informuje, jakie aktualnie choroby panują w żłobkach i przedszkolach.

kaszląca dziewczynka
Autor: Getty images/kadr fb@TataPediatra To teraz numer jeden na SORach. Pediatra mówi, jakie wirusy szaleją wśród dzieci

Początek roku szkolnego, to otwarcie sezonu infekcyjnego. Chociaż żłobki i przedszkola podkreślają, że chore dzieci nie mają wstępu do placówek, to jednak nie zawsze rodzice stosują się do tych zaleceń. Zdarza się również, że nie robią tego celowo: posyłają na zajęcia dziecko bez objawów, a odbierają - gorączkującego i zakatarzonego malca.

Popularny na facebooku pediatra Łukasz Grzywacz co tydzień przedstawia listę najczęstszych infekcji, z którymi dzieci trafiają do jego gabinetu.  

Kontakt z rówieśnikami oznacza rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii. "No i zaczęło się! mamy sezon infekcyjny w pełni" - zaczyna swoje cotygodniowe nagranie pediatra. Jeszcze 7 dni wcześniej lekarz zapewniał, że najczęściej trafiają do niego dzieci z drobnym katarem, czyli wirusówką, którą złapała dosłownie w pierwszych dniach pobytu w placówce. Ale teraz sytuacja się zmieniła. Na liście pięciu najczęstszych w połowie września chorób znajdują się dość poważne dolegliwości.

Spis treści

  1. Zapalenie krtani to numer jeden w przychodniach
  2. Zapalenie oskrzeli powoduje duszności
  3. Typowe wirusówki
  4. Rzadkie infekcje bakteryjne
Katar u niemowlęcia – czy iść do lekarza?

Zapalenie krtani to numer jeden w przychodniach

Numer jeden na liście pięciu najczęstszych chorób jest zapalenie krtani i tchawicy. Chociaż to choroba wirusowa, to jednak powoduje uciążliwy kaszel: jak tłumaczy lekarz może on być szczekający i duszący. Nic dziwnego, że wywołuje niepokój rodziców, bo przypomina zapalenie oskrzeli. A ta choroba znajduje się na drugim miejscu "wielkiej piątki" chorób w tym tygodniu.

Zapalenie oskrzeli powoduje duszności

Obturacyjne zapalenie oskrzeli to dolegliwość typowa dla wieku dziecięcego, której sprzyja słabo rozwinięta odporności i układ oddechowy. Często mylone jest z astmą, ponieważ - podobnie jak ona - może to być dolegliwość nawracająca i wywołująca groźne i wywołujące zrozumiałe zaniepokojenie rodziców duszności. Choroba wywołana jest wirusami, takimi jak popularne ostatnio RSV.

Typowe wirusówki

Trzeci na liście jest katar, infekcyjny, nie alergiczny - Łukasz Grzywacz podkreśla, że ostatnie dni są dobrym czasem dla alergików. "95% katarów to przedszkolno/żłobkowe wirusy" - wyjaśnia lekarz. Warto wiedzieć, że nieżyt nosa jest wyjątkowo zaraźliwą infekcją wirusową, która przenosi się drogą kropelkową. Dlatego nie ominie żadnego maluszka. Jeśli w przedszkolu jakieś dziecko ma katar u dziecka, na pewno zarazi całą resztę. Do niegroźna dolegliwość, ale nie wolno jej zaniedbać, aby nie doprowadzić do zapalenie ucha środkowego czy zatok.

Numer 4 u dzieci to gorączka trzydniowa. Popularna trzydniówka to choroba wirusowa, która objawia się gorączką, trudna do zbicia i nawracają, a następnie wysypką, która pojawia się po kilku dniach. Wirusy wywołujące trzydniówkę przenoszą się łatwo, a od chwili zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów mija zwykle od 5 do 15 dni, dlatego trudno uniknąć jej w dużych skupiskach dzieci.

Rzadkie infekcje bakteryjne

"Na palcach jednej ręki jestem w stanie policzyć dzieci wymagające antybiotyk w tym tygodniu" - pisze Łukasz Grzywacz. Zdaniem pediatry, w tym tygodniu miał do czynienia z pojedynczymi przypadkami zapalenia uszu i zatok oraz gardła.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza