To w tych miesiącach dzieci rosną najszybciej. Wyniki badań zaskakują

2022-05-13 14:06

Naukowcy odkryli, że dzieci najszybciej rosną w ciągu roku szkolnego, a wolniej w wakacje. Dlaczego tak się dzieje? Jest kilka przyczyn, które nie napawają optymizmem.

To w tych miesiącach dzieci rosną najszybciej. Wyniki badań zaskakują
Autor: Getty images To w tych miesiącach dzieci rosną najszybciej. Wyniki badań zaskakują

Podskakują średnio o pół milimetra więcej w okresie od września do kwietnia, kiedy szkoły pracują w pełnym wymiarze, niż w ciągu wakacji – twierdzą badacze. Jedna z teorii mówi, że dzieje się tak dlatego, że lepiej się odżywiają chodząc do szkoły, co przekłada się na ich wzrost.

Inne badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazało z kolei, że dzieci tyją po prostu podczas letnich wakacji. Odsetek dzieci z nadwagą wzrasta w tym czasie z 20 do 24 proc.

Eksperci alarmują, że w ciągu kilkutygodniowej przerwy od szkoły, dzieci za dużo czasu spędzają przed ekranami i jedzą zbyt dużo niezdrowego jedzenia. Czas spędzony przed telewizorem, tabletem czy komputerem dwukrotnie wzrasta, co przekłada się na dodatkowe kilogramy.

Przeczytaj: Wzrost dziecka: do jakiego wieku się rośnie?

Chirurgiczne leczenie otyłości

Dzieci otyłe bardziej narażone na zahamowanie wzrostu latem

Potwierdziło to także teraz amerykańskie badanie przeprowadzone w Baylor College of Medicine w Teksasie, które wykazało, że wzrost dzieci spowalnia właśnie w trakcie wakacji - zwłaszcza u tych z nadwagą. Udowodniono w nim, że dzieci z nadwagą lub otyłością rosły o milimetr mniej miesięcznie w okresie letnim niż zwykle w ciągu roku szkolnego. W badaniu wzięło udział 3500 dzieci w wieku szkolnym, które były obserwowane przez pięć lat.

„To badanie pokazuje, że dzieci szybciej rosną w ciągu roku szkolnego niż latem. Widać tę sezonowość” – powiedziała dr Jennette Moreno.

Wyniki tego badania opublikowano w czasopiśmie „Frontiers in Physiology”.

Przeczytaj: Otyłość u dziecka. Gdy rodzice nie widzą, że ich dziecko jest otyłe...

Ekspert od otyłości alarmuje: „Wakacje są za długie”

Biorąc pod uwagę te doniesienia, Tam Fry - angielski ekspert od otyłości ostrzega, że 6-tygodniowe letnie wakacje w Wielkiej Brytanii są zbyt długie. Jego zdaniem nie wpływa to dobrze na zdrowie uczniów, którzy przybierają zbyt dużo kilogramów w okresie letnim.

„Prawdziwym problemem jest to, że dzieci przez 6 tygodni mają wolne od obowiązków, a ich rodzice w tym czasie muszą pracować. Często brakuje im czasu na przygotowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków” – mówi.

Mimo iż badania nie były przeprowadzone w Polsce, warto wziąć je sobie do serca i jeszcze zanim zaczną się wakacje, pomyśleć, jak najlepiej zorganizować posiłki dla swoich pociech. Według danych uzyskanych z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez Instytut Żywności i Żywienia problem nadmiernej masy ciała dotyczy bowiem co piątego ucznia w naszym kraju.

Przeczytaj: Otyłość u dzieci, zespół metaboliczny: jak walczyć z nadwagą u dziecka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza