Top 5 najlepszych państw do wychowywania dzieci. Aż 4 z nich są w Europie

2023-02-23 13:45

Planujesz zmianę miejsca zamieszkania i wiesz, że chcesz wyjechać z kraju? Najnowsze zestawienie pięciu najlepszych państw do wychowywania dzieci może pomóc ci dokonać wyboru. Co ciekawe, aż 4 państwa są w Europie.

Rodzina
Autor: Getti Images Top 5 wśród najlepszych państw do wychowywania dzieci. 4 z nich są w Europie

Szukając najlepszego miejsca do wychowywania dzieci, możemy posiłkować się najnowszymi rankingami. Portal BBC wybrał top 5 państw, które spełniają najwyższe oczekiwania i przygotował najnowsze zestawienie. Dla osób, które planują zmianę miejsca zamieszkania i chcą wyjechać za granicę, może to być bardzo pomocne.

Najlepszy system edukacji, korzystny dla rodzin urlop rodzicielski, place zabaw i przestrzeń pełna zieleni to cechy, które brano przede wszystkim pod uwagę.

Ciekawostką dla wielu może być fakt, że aż 4 państwa są w Europie.

Zobacz także: Dodatki na dziecko w 2023 roku. Na te pieniądze możesz liczyć po urodzeniu

Spis treści

  1. Karty raportowe UNICEF
  2. Japonia na szczytach zestawień
  3. Estonia na podium polityki prorodzinnej
  4. Hiszpania – dzieci czują się tu dobrze
  5. Holandia – wysoka satysfakcja życia
  6. Finlandia to prawdziwy „świat dziecka”
Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Karty raportowe UNICEF

Portal powołuje się na karty raportowe dotyczące dobrobytu dzieci, w których UNICEF skupia się na takich czynnikach, jak jakość systemu edukacji, polityka urlopowa dla rodzin oraz jakość środowiska, duże ilości zieleni i liczne place zabaw.

Wyniki te umożliwiły sporządzenie obrazu, jak wygląda wychowanie dzieci w krajach na całym świecie. Portal przygotował na ich podstawie 5 państw najbardziej przyjaznych dla rodzin.

Japonia na szczytach zestawień

Portal podkreśla, że w 2020 roku w analizie UNICEF, Japonia zajęła pierwsze miejsce pod względem zdrowia fizycznego dzieci. Warto tu podkreślić, że ten kra ma najniższy wskaźnik otyłości wśród najmłodszych.  

W raporcie z 2022 roku wciąż jest jednym z lepszych miejsc, jeżeli chodzi o jakość środowiska, w którym dorastają najmłodsi. W badaniach brano pod uwagę przestrzeń zieloną oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego. W Japonii występuje także najniższy wskaźnik zanieczyszczenia powietrza i wody, co także ma ogromny wpływ na zdrowie dzieci.

Wysoki czynnik bezpieczeństwa sprawia, że dzieci już od 6. roku życia same dojeżdżają autobusami i pociągami do szkoły. Rodzice nie zamartwiają się, czy coś im się stanie.

Japonia zajmuje 12 miejsce na świecie, jeżeli chodzi o system edukacji. Kraj ten zapewnia uprawnienia do płatnego urlopu rodzicielskiego. Rodzic ma 12 miesięcy do dyspozycji w tym zakresie.

Estonia na podium polityki prorodzinnej

Portal podkreśla, że Estonia nie jest na szczycie rankingu UNICEF-u, ale ogólnie wypada bardzo korzystnie. Zachęca mniejszym zanieczyszczeniem powietrza, spokojem, ciszą i zdecydowanie mniejszą ilością  pestycydów, niż kraje od niej znacznie bogatsze.

Estonia zachęca większą ilością zielonej przestrzeni i obiektów rekreacyjnych, jak place zabaw. Ponadto jest to drugi kraj z najniższym wskaźnikiem dzieci urodzonych z niedowagą wśród państw najbogatszych. Uważa się to za wskaźnik dobrej jakości opieki prenatalnej.

To, co jednak szczególnie wyróżnia Estonię to system edukacji. Dzieci znacznie lepiej rozwijają się w naukach ścisłych i w czytaniu, niż inne kraje wyłączając oczywiście Azję. W Estonii kładzie się także bardzo duży nacisk na umiejętności cyfrowe, których uczą się poprzez zabawę.

Estonia wyróżnia się także na tle innych państw, jeżeli chodzi o 100 dni urlopu macierzyńskiego, 30 dniami urlopu ojcowskiego, po których to następuje 475 dni płatnego urlopu rodzicielskiego. Urlop rodzicielski może być podzielony między rodziców do ukończenia przez dziecko 3. roku życia. Co ciekawe w tym czasie przez maksymalnie 60 dni oboje rodzice  mogą sprawować jednocześnie opiekę nad dzieckiem i otrzymają za to wynagrodzenie.

Każdy z rodziców otrzymuje także 10 dni roboczych płatnego urlopu rodzicielskiego na każde dziecko do ukończenia przez nie 14. roku życia.

Hiszpania – dzieci czują się tu dobrze

Choć Hiszpania nie oferuje najwyżej ocenianych usług socjalnych, edukacyjnych i zdrowotnych, według Unicef, dzieci czują się tu naprawdę dobrze. Kraj ten zajmuje aż trzecie miejsce, jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne dzieci. Aż 81% dzieci twierdzi, że łatwo nawiązuje się tu przyjaźnie.

Hiszpania to także wysokie wyniki w rankingu pod względem środowiska naturalnego i niskiego poziomu zachorowalności wśród najmłodszych.

Jeżeli chodzi o urlop rodzicielski, to rodzice otrzymują 16 tygodni płatnego urlopu ze 100% wynagrodzeniem. Następnie matka może przejść na bezpłatny urlop do ukończenia przez dziecko 3. Roku życia lub zmniejszyć ilość godzin w pracy.

Holandia – wysoka satysfakcja życia

Holandia cieszy się wysoką satysfakcją z życia, szczególnie w zakresie zdrowia psychicznego dzieci, gdzie uzyskał 1 wynik w zestawieniu UNICEF.  

Holandia oferuje również wsparcie rodzicom dostępem do 16 tygodni urlopu macierzyńskiego i 6 tygodni urlopu ojcowskiego. Bezpłatny urlop rodzicielski można wykorzystać do ukończenia przez dziecko, aż 8. roku życia.

Finlandia to prawdziwy „świat dziecka”

Finlandia uzyskała bardzo wysokie wyniki, jeżeli chodzi o bezpośredniego wpływu środowiska na dzieci oraz elementów środowiska, z którymi najmłodsi wchodzą w interakcję. Mowa tu o szkole, ruchu drogowym i terenach zielonych.

Dzieci uczące się w Finlandii osiągają najlepsze wyniki na świecie pod względem umiejętności czytania, pisania i zdolności matematycznych. Co więcej, rodzice bardzo wysoko oceniają relacje z pracownikami szkoły.

Finlandia oferuje 8 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego i 14 miesięcy płatnego urlopu rodzicielskiego, który rodzice mogą między siebie podzielić. Dostępny jest także dodatkowy urlop wychowawczy do ukończenia przez dziecko 3. roku życia.

Czytaj także: Można już złożyć wniosek na 500+. Jeśli przeoczysz ten termin, nie otrzymasz środków

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza