Tylko Polki nie chcą rodzić? Sprawdzamy, gdzie w Europie liczba dzieci rośnie

2022-11-10 13:12

W Polsce liczba urodzeń i dzietność drastycznie spadają. Tak źle, jak w minionym roku, nie było w naszym kraju od końca II wojny światowej. Powodów takiej sytuacji, które Polki wymieniają w sondażach, jest wiele. Nie jest to jednak ogólnoeuropejski trend, bo wciąż są kraje starego kontynentu, gdzie liczba urodzeń nie maleje, a nawet rośnie.

noworodek w szpitalu
Autor: Getty Images Są w Europie kraje, w których liczba urodzeń rośnie.

Główny Urząd Statystyczny zapowiada, że dokładne raporty przedstawi w grudniu. Już jednak znane są pewne szczegóły dotyczące aktualnych trendów demograficznych w naszym kraju. Liczba urodzeń w Polsce sukcesywnie, z roku na rok spada. 

W 2021 roku urodziło się ponad 330 tysięcy dzieci. To o około 25 tysięcy mniej niż w roku 2020, czyli roku pandemii i lockdownu. Dane na bieżący rok są zatrważające. Wszystko wskazuje na to, że padnie kolejny rekord niskiej liczby urodzeń w naszym kraju. 

Dowiedz się: Późne macierzyństwo: dlaczego Polki rodzą dzieci po 40. roku życia?

Czy grozi nam katastrofa demograficzna?

Sprawdź: Na polskich porodówkach coraz puściej. Urodziło się najmniej dzieci od II wojny światowej

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci

Skąd przypuszczenia, że w 2022 roku padnie kolejny rekord niskiej liczby urodzeń? Z danych GUS wynika, że rok temu, do 1 września urodziło się 220 tysięcy dzieci. W tym roku, na początku września odnotowano jedynie 208 tysięcy urodzeń. 

Na niskim poziomie jest także współczynnik dzietności, który spadł z 1,378 w 2020 do 1,320 w 2021 roku. Zdaniem ekspertów, by zapewnić zastępowalność pokoleń, wskaźnik ten powinien wynosić 2,10-2,15. Demografowie są zdania, że dłuższy zastój na poziomie poniżej 1,5 spowoduje nieodwracalne zmiany w strukturze ludności. 

Dlaczego Polki nie chcą rodzić?

W grudniu 2021 roku firma Ipsos wykonała sondaż dla OKO.press. Dotyczył on powodów, dla których Polki nie chcą rodzić dzieci. Za główny powód podajemy obawy związane z zatrudnieniem - to 41% odpowiedzi. Tuż po obawie o pracę, podawano rosnące koszta utrzymania dziecka - taką odpowiedź podało 39% respondentek. 33% kobiet boi się z kolei ryzyka związanego z ciążą i porodem, 24% jako powód podaje kwestie mieszkaniowe, a 19% niestabilnosć związku ze swoim partnerem. 

Dowiedz się: W Polsce rodzi się więcej chłopców. O ile?

W innych krajach nie jest tak źle

Niepokojący trend nie dotyczy jednak całej Europy. Wiele urzędów statystycznych pozostałych państw europejskich odnotowuje wzrosty w liczbie populacji. W Czechach liczba urodzeń urosła o 1,44 procent, w Austrii o 3%, a we Włoszech o jedną setną procenta. Inne kraje także odnotowują niewielkie wzrosty. W Holandii jest to o 10 tysięcy więcej urodzeń rok do roku, w Niemczech 22 tysiące, a we Francji 3 tysiące.

Przeczytaj: Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? Naukowcy to wiedzą

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza