Tylko Polki nie chcą rodzić? Sprawdzamy, gdzie w Europie liczba dzieci rośnie

2022-11-10 13:12

W Polsce liczba urodzeń i dzietność drastycznie spadają. Tak źle, jak w minionym roku, nie było w naszym kraju od końca II wojny światowej. Powodów takiej sytuacji, które Polki wymieniają w sondażach, jest wiele. Nie jest to jednak ogólnoeuropejski trend, bo wciąż są kraje starego kontynentu, gdzie liczba urodzeń nie maleje, a nawet rośnie.

noworodek w szpitalu
Autor: Getty Images Są w Europie kraje, w których liczba urodzeń rośnie.

Główny Urząd Statystyczny zapowiada, że dokładne raporty przedstawi w grudniu. Już jednak znane są pewne szczegóły dotyczące aktualnych trendów demograficznych w naszym kraju. Liczba urodzeń w Polsce sukcesywnie, z roku na rok spada. 

W 2021 roku urodziło się ponad 330 tysięcy dzieci. To o około 25 tysięcy mniej niż w roku 2020, czyli roku pandemii i lockdownu. Dane na bieżący rok są zatrważające. Wszystko wskazuje na to, że padnie kolejny rekord niskiej liczby urodzeń w naszym kraju. 

Dowiedz się: Późne macierzyństwo: dlaczego Polki rodzą dzieci po 40. roku życia?

Czy grozi nam katastrofa demograficzna?

Sprawdź: Na polskich porodówkach coraz puściej. Urodziło się najmniej dzieci od II wojny światowej

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci

Skąd przypuszczenia, że w 2022 roku padnie kolejny rekord niskiej liczby urodzeń? Z danych GUS wynika, że rok temu, do 1 września urodziło się 220 tysięcy dzieci. W tym roku, na początku września odnotowano jedynie 208 tysięcy urodzeń. 

Na niskim poziomie jest także współczynnik dzietności, który spadł z 1,378 w 2020 do 1,320 w 2021 roku. Zdaniem ekspertów, by zapewnić zastępowalność pokoleń, wskaźnik ten powinien wynosić 2,10-2,15. Demografowie są zdania, że dłuższy zastój na poziomie poniżej 1,5 spowoduje nieodwracalne zmiany w strukturze ludności. 

Dlaczego Polki nie chcą rodzić?

W grudniu 2021 roku firma Ipsos wykonała sondaż dla OKO.press. Dotyczył on powodów, dla których Polki nie chcą rodzić dzieci. Za główny powód podajemy obawy związane z zatrudnieniem - to 41% odpowiedzi. Tuż po obawie o pracę, podawano rosnące koszta utrzymania dziecka - taką odpowiedź podało 39% respondentek. 33% kobiet boi się z kolei ryzyka związanego z ciążą i porodem, 24% jako powód podaje kwestie mieszkaniowe, a 19% niestabilnosć związku ze swoim partnerem. 

Dowiedz się: W Polsce rodzi się więcej chłopców. O ile?

W innych krajach nie jest tak źle

Niepokojący trend nie dotyczy jednak całej Europy. Wiele urzędów statystycznych pozostałych państw europejskich odnotowuje wzrosty w liczbie populacji. W Czechach liczba urodzeń urosła o 1,44 procent, w Austrii o 3%, a we Włoszech o jedną setną procenta. Inne kraje także odnotowują niewielkie wzrosty. W Holandii jest to o 10 tysięcy więcej urodzeń rok do roku, w Niemczech 22 tysiące, a we Francji 3 tysiące.

Przeczytaj: Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? Naukowcy to wiedzą