Urodzi bliźnięta z dwóch macic. Porody mogą zacząć się w innym czasie

2023-11-17 13:36

Każde z jej bliźniąt dorasta w osobnej macicy. Choć Kesley, która urodziła się z dwiema macicami jest już mamą trójki dzieci, nigdy nie myślała, że w przypadku ewentualnej ciąży bliźniaczej zapłodnione dzieci będą rozwijać się oddzielnie. Poród tej kobiety jest zagadką dla lekarzy. Nie wiadomo, jak się potoczy, a nawet czy dzieci zaczną się rodzić w tym samym momencie.

Ma dwie macice i w obydwu rozwija się dziecko.
Autor: Facebook screenshot Ma dwie macice i w obydwu rozwija się dziecko.

Kelsey Hatcher to mama trójki dzieci pochodząca z USA. Choć urodziła się z dwiema macicami, na co dzień nie odczuwała wyjątkowości swojego ciała. To, jak rzadkim jest przypadkiem medycznym, okazało się dopiero w jej czwartej ciąży. Tym razem kobieta oczekuje bliźniąt, a każde z dzieci urodzi się z osobnej macicy. 

Jej ciąża i poród to ogromne wyzwanie dla personelu medycznego. To, jak się potoczy jest dla lekarzy tajemnicą i o wszystkim będą oni musieli decydować na bieżąco. Istnieje nawet możliwość, że dzieci zaczną rodzić się w innym czasie. 

Przeczytaj też: Zaszła w ciążę, będąc już w ciąży i urodziła trojaczki - jak to możliwe?

Jak przygotować plan porodu?

To ciąża wysokiego ryzyka

Choć przyszli rodzice bliźniąt podchodzą do tematu z humorem relacjonując oczekiwania na ich dzieci na wesoło, to lekarze są pełni obaw. Ciąża Kelsey jest niezwykle rzadka i większość ginekologów-położników przez całą karierę nie spotka się z  takim przypadkiem. Co gorsza, ciąża Kelsey jest uważana za obarczoną wysokim ryzykiem.

Nawet lekarz z Uniwersytetu Alabama w Birmingham, dr Richard Davis, który specjalizuje się w ciążach wysokiego ryzyka zdradził w rozmowie z stacją WVTM, że nigdy wcześniej nie widział podobnego przypadku.

- Podwójna szyjka macicy lub podwójna macica występują u mniej niż 1% kobiet, może u trzech na 1000 kobiet. Co więcej, prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczek, w której dzieci rozwijają się osobno, w obydwu macicach jest graniczące z cudem - skomentował lekarz. 

Przypadek 1 na 50 milionów

Macice Kelsey działają niezależnie, a więc porody jej dzieci mogą zacząć się w różnym terminie, jeśli lekarze zadecydują, że możliwy jest poród naturalny. To bardzo prawdopodobne, że dzieci mogą urodzić się z dużym odstępem czasowym. Nie wiadomo jednak, jak dużym. 

- Kiedy zacznie rodzić, będziemy musieli monitorować każdą macicę i zobaczyć, która z nich się kurczy i czy zachowują się prawie tak samo, czy też inaczej – powiedział dr Davis.

Co ciekawe, córki Kelsey, bo kobieta oczekuje na dziewczynki, technicznie nie są nawet bliźniaczkami.  Według dotychczasowych danych medycznych, przypadek podwójnej ciąży u kobiety z dwiema macicami zdarza się raz na 50 milionów przypadków. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza