Powstaje poradnia dla mam "pod szczególnym nadzorem". Dopiero trzecia w Polsce

2022-05-17 11:01

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polski powstaje pierwsza w regionie łódzkim i trzecia w Polsce specjalistyczna poradnia dla kobiet w ciąży mnogiej. Jej oficjalne otwarcie nastąpi 19 maja. Będą mogły się do niej zgłaszać kobiety z całej Polski. Nie trzeba będzie mieć skierowania.

W Centrum Zdrowia Matki Polki powstanie poradnia ciąż mnogich
Autor: Getty images W Centrum Zdrowia Matki Polki powstaje poradnia ciąż mnogich

Średnio w Centrum Zdrowia Matki Polki każdego tygodnia rodzi się od 2 do 3 par bliźniąt. Do tej pory mamy w ciążach mnogich trafiały do poradni patologii ciąży. Teraz w każdy piątek będą mogły zgłosić się do specjalistycznej poradni dedykowanej wyłącznie im.

Przeczytaj: Podwójne “potrójne szczęście” w szczecińskim szpitalu. Dwie mamy urodziły trojaczki

Jakie są objawy ciąży bliźniaczej?

Ciąże pod szczególnym nadzorem

Ciąża mnoga staje się coraz większym problemem współczesnego położnictwa. Jest ich coraz więcej, ponadto wymagają szczególnej opieki medycznej.

- Zalecenia towarzystw naukowych wymagają objęcia tych kobiet szczególną opieką, dlatego postanowiliśmy zorganizować to miejsce - mówi zastępca dyrektora do spraw lecznictwa profesor Krzysztof Szyłło.

W CZMP od początku jego istnienia odbyło się aż 3600 porodów bliźniaczych.

- W naszym szpitalu w ciągu 24 lat istnienia urodziło się ponad 120 tys. dzieci, z czego ponad 3,6 tys. porodów dotyczyło bliźniąt. To znacząca liczba - tygodniowo mamy 2-3 takie porody - zauważa dyr. ds. lecznictwa ICZMP prof. Krzysztof Szyłło.

Przeczytaj także: Największy brzuch świata krył wielkiego noworodka. Chłopiec właśnie skończył miesiąc

Tu mamy mogą liczyć na specjalistyczne wsparcie

Jak zauważył kierownik bloku porodowego w ICZMP prof. Przemysław Oszukowski w ciążach bliźniaczych łatwo coś przegapić. Jeśli nie będzie się przestrzegało rekomendacji, częściej niż w ciążach pojedynczych może dojść do różnego rodzaju nieszczęść. Wprawdzie NFZ gwarantuje kobietom w ciąży dostęp do wszystkich zalecanych badań, nie mniej jednak w praktyce można napotkać na problemy z ich realizacją.

- Czasem są trudności z dotrzymaniem terminów, np. w niektórych ciążach bliźniaczych kontrole ultrasonograficzne powinny być wykonywane co dwa tygodnie, w innych - co cztery. Zorganizowanie takiej poradni powoduje, że każda ciężarna będzie miała możliwość dostępu do diagnostyki zgodnie z rekomendacjami - mówi prof. Przemysław Oszukowski, kierownik bloku porodowego w ICZMP.

Jak podkreślają medycy CZMP ma bardzo duże doświadczenie w prowadzeniu ciąż mnogich. W szpitalu tym niejednokrotnie na świat przychodziły nie tylko bliźnięta, ale także trojaczki, czworaczki, a także pięcioraczki.

Maluszki po porodzie mają tu także zapewnioną specjalistyczną opiekę wielu specjalistów: kardiologów, kardiochirurgów, neurologów, neurochirurgów, chirurgów. Jest też możliwość wykonania zabiegu wewnątrzmacicznego w przypadku zagrożenia życia dziecka np. w zespole podkradania, kiedy jedno z bliźniąt ma zapewniony większy dostęp do substancji odżywczych, kosztem drugiego dziecka.

Lekarze zachęcają mamy w ciążach mnogich, by zgłaszały się do poradni już w pierwszym trymestrze, dzięki temu dokładniej będzie można zaplanować prowadzenie całej ciąży.

Przeczytaj: Ciąża bliźniacza - co jest ważne w ciąży bliźniaczej?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza