W Lublinie znów urodziły się trojaczki. "To był szok, ale i wielkie szczęście"

2023-05-02 10:41

Zuzanna, Oliwia i Mikołaj - to trójka dzielnych maluszków, które przyszły na świat w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie. To już drugie trojaczki w tym roku - nic dziwnego placówka ma najwyższy, trzeci stopień referencyjności, dlatego trafiają do niej najtrudniejsze przypadki, a takimi są ciąże wielorakie.

Trojaczki z Lublina z rodzicami
Autor: materiały prasowe SPSK Nr 4 w Lublinie, fot. Zespół ds. Komunikacji W Lublinie urodziły się trojaczki. To już druga trójka w tym roku urodzona w tym samym szpitalu

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie to najlepszy szpital położniczy w rejonie, chwalący się trzecim stopniem referencyjności w opiece nad matką i dzieckiem. Po raz kolejny w tym roku na oddziale szpitala urodziły się trojaczki. To dwie dziewczynki: Oliwia i Zuzanna oraz chłopiec - Mikołaj.

Spis treści

  1. To był szok, ale i wielkie szczęście
  2. Wcześniaki niedługo opuszczą szpital
  3. Wysyp ciąż mnogich w Lublinie
Wzruszająca historia miłości rodziców pięcioraczków. Dominika i Vincent doczekali się 12 dzieci

To był szok, ale i wielkie szczęście

Maluszki przyszły na świat w 28. tygodniu ciąży z dość niska wagą - ok. 1000 g każde. To typowe dla ciąży wcześniaczych i wielorakich. Od razu trafiły pod opiekę zespołu neonatologicznego, który prowadzi dr n. med. Eulalia Majewska. 

– Żeby można było zabrać dzieci do domu, muszą ważyć co najmniej 2 kilogramy - tłumaczy dr n. med. Eulalia Majewska, cytowana na stronie szpitala. Na razie dzieci przebywają więc na oddziale, ale wrócą do domu, gdy tylko nabiorą wagi i sił. Czekają tam na nich dziadkowie i pradziadkowie, którzy nie mogą się doczekać, aby zobaczyć wnuki. To pierwsze dzieci pary z Lublina - Moniki i Pawła.

O tym, że ciąża jest trojacza, dowiedzieli się podczas drugiego badania USG. To był szok, ale mieli czas, żeby przygotować się do niezwykłych narodzin. - Na pierwszym badaniu była mowa o jednym pęcherzyku ciążowym, czyli jednym dziecku - mówi pani Monika, cytowana na stronie szpitala. - Ale jednocześnie dzień, w którym dowiedzieliśmy się, że będziemy rodzicami trójki dzieci, był dla nas najszczęśliwszy w życiu.

Czytaj również: "Najlżejsze trojaczki" w Księdze Rekordów Guinnessa. Trudno uwierzyć, ile ważyły po urodzeniu

Wyjątkowe trojaczki z Warszawy wracają do domu. Trudno uwierzyć, ile ważyły w momencie narodzin

Wcześniaki niedługo opuszczą szpital

Dzieci urodziły się 24 marca, ale dopiero teraz szpital podał tę informację w mediach. Dzieci musiały dojść do siebie i dojrzeć, aby móc opuścić szpital. Jak twierdzą lekarze, są już na tyle duże, aby mogły zostać zaszczepione przeciwko gruźlicy i innym chorobom - jak inne zdrowe noworodki.

- Muszą zacząć jeść samodzielnie przez smoczek lub z piersi - tłumaczy dr Majewska. - Obecnie są bowiem karmione przez zgłębnik – pokarm trafia prosto do żołądka. Odruch ssania, skoordynowanie ssania, połykania i oddychania, to jest proces, który wymaga dojrzewania układu nerwowego. Do tego więc muszą jeszcze dojrzeć i tego wszystkiego się nauczyć. Póki co opanowały samodzielne oddychanie bez wsparcia, choć okresowo potrzebują jeszcze tlenu w inkubatorach.

trojaczki
Autor: materiały prasowe SPSK Nr 4 w Lublinie, fot. Zespół ds. Komunikacji trojaczki

Wysyp ciąż mnogich w Lublinie

To już drugie trojaczki, które w tym roku urodziły się w  SPSK Nr 4 w Lublinie. W styczniu 2023 r. urodziły się trojaczki pochodzące z Ukrainy. jak podkreśla szpital, kolejne trojaczki w Lublinie to znaczące wydarzenie. -

W związku z funkcjonowaniem od sierpnia 2022 roku poradni dla pacjentek ciąż mnogich w szpitalu wzrosła liczba takich porodów. W 2022 roku w SPSK Nr 4 urodziły się: jedna para trojaczków i 43 pary bliźniąt. W tym roku, do 27 kwietnia na świat w SPSK Nr 4 przyszły 2 rodzeństwa trojaków i 10 par bliźniąt – podkreśla prof. dr hab. n. med. Bożena Leszczyńska – Gorzelak kierująca Klinicznym Oddziałem Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4 w Lublinie wypowiadajaca sie na stronie szpitala. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza