W tej szkole lekcje religii już się nie odbędą. Powód zaskakuje

2023-11-06 13:18

Lekcje religii zostały przeniesione do salki katechetycznej należącej do tamtejszej parafii. Powodem wcale nie był jednak problem zbyt małej ilości chętnych ani naciski ze strony rodziców tych uczniów, którzy w lekcjach religii nie uczestniczą.

Koniec lekcji religii w szkole w Wojniczu
Autor: Getty Images Koniec lekcji religii w szkole w Wojniczu

Dużo się ostatnio mówi o tym, że coraz więcej uczniów wypisuje się z lekcji religii, pustki widać także na nabożeństwach w kościołach. Problem dotyczy całej Polski, a w przekonaniu do uczestnictwa w życiu katolickiej wspólnoty nie pomagają księża, których zachowanie nierzadko zamiast przyciągać, raczej zniechęca. Niedawno pisaliśmy o księdzu, który zniszczył halloweenowe dynie oraz o katechetce, która straszyła dzieci piekłem, jeśli te wezmą udział w szkolnym konkursie.

Jednak w Wojniczu szkoła stanęła przed innym problemem jeśli chodzi o prowadzenie lekcji religii.

Czytaj też: Siostra katechetka z Kalisza z zarzutami. "Mówiła, że nawiedzi ich szatan i pójdą do piekła"

Spis treści

  1. Za dużo chętnych na lekcje religii
  2. "Tak powinno być w każdej szkole"
Dyrektor szkoły: Nauczyciele uciekają ze szkół publicznych!

Za dużo chętnych na lekcje religii

W Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu (woj. małopolskie) sal lekcyjnych jest zdecydowanie zbyt mało, by pomieścić wszystkich uczniów. Nie brakuje także chętnych jeśli chodzi o lekcje religii, które dotąd odbywały się w murach szkoły.

Od tego roku szkolnego stało się to jednak wyzwaniem, dlatego dyrekcja szkoły porozumiała się z parafią św. Wawrzyńca w Wojniczu i zaproponowała, by lekcje religii odbywały się w sali katechetycznej znajdującej się w pobliżu wojnickiej kolegiaty. Sala mieści się około 250 metrów od szkoły. Oficjalne pismo wystosowano w tej sprawie do tarnowskiego starostwa. Konieczne było przyjęcie uchwały.

"Decyzję w tej sprawie przyjęto jednogłośnie, bo to jest potrzeba bardzo pilna. Nie możemy dopuścić do takich sytuacji, że uczniowie uczą się w szkole do późnych godzin popołudniowych czy wieczornych" - przekazał Roman Łucarz, starosta tarnowski.

Dodano również, że wspomniana sala katechetyczna jest wyposażona w wystarczającą liczbę miejsc siedzących, spełnia wymogi BHP oraz prowadzi do niej bezpieczna droga z chodnikami po obu stronach.

"Tak powinno być w każdej szkole"

Decyzja tarnowskich radnych nie umknęła uwadze internautów, jednak jak to często bywa - ci opierali się głównie na przeczytaniu samych nagłówków. Pod postem opublikowanym w mediach społecznościowych na profilu Tarnów Nasze Miasto zaroiło się od komentarzy. Niemal wszystkie chwalą decyzję miasta i szkoły i liczą na to, że za przykładem wojnickiej placówki pójdą inne.

"Mam nadzieję że radni z innych miast szybko wezmą przykład"

"Tak powinno być w państwie świeckim"

"Brawo! Wreszcie idziemy z duchem czasu!"

Decyzja tarnowskich radnych niektórych dziwi, bo diecezja tarnowska należy do najpobożniejszych w kraju. Wiadomo, że salka została udostępniona przez proboszcza nieodpłatnie. Stan ma trwać tak długo, jak długo będzie istniała potrzeba ze strony szkoły.

Czytaj też: 9-latka nazwana "dzieckiem diabła". Tylko dlatego, że rodzice nie posłali jej do komunii

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza