Siostra katechetka z Kalisza z zarzutami. "Mówiła, że nawiedzi ich szatan i pójdą do piekła"

2023-09-06 10:45

Zakonnica, która uczyła religii w jednej z kaliskich szkół, usłyszała zarzut naruszenia nietykalności cielesnej dzieci. Sprawą zajęło się także wielkopolskie kuratorium oświaty, które wydało orzeczenie o ukaraniu siostry karą nagany z ostrzeżeniem.

Siostra katechetka z Kalisza z zarzutami. Mówiła, że nawiedzi ich szatan i pójdą do piekła
Autor: Getty images Siostra katechetka z Kalisza z zarzutami. "Mówiła, że nawiedzi ich szatan i pójdą do piekła"

Sprawa wyszła na jaw w listopadzie 2022. Jeden z ojców dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich w Kaliszu zawiadomił policję o podejrzeniu znęcania się nad jego trzema córkami oraz innymi uczniami z klas od 1 do 4 przez siostrę katechetkę.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Straszyła dzieci i szarpała je za ręce i ubrania. Ojciec zainterweniował

W rozmowie z PAP powiedział, że podczas przerw między lekcjami katechetka nie pozwalała dzieciom jeść w klasie śniadań, ani korzystać z toalety. Siostra zakonna miała mówić, że jeśli rodzice będą pili alkohol, to przyjedzie po nich policja, nawiedzi ich szatan i pójdą do piekła, a dzieci trafią do domu dziecka. - Potrafiła też szarpać uczniów za ręce, czy ubrania – stwierdził mężczyzna.

O sprawie została poinformowana dyrekcja szkoły i policja, która wszczęła dochodzenie z oskarżenia prywatnego w kierunku znęcania się psychicznego i fizycznego.

1,5-roczna dziewczynka w szpitalu. Rodzice z zarzutami znęcania ze szczególnym okrucieństwem

Siostra nie przyznała się do zarzucanych jej czynów

Po tym jak cała sprawa wyszła na światło dzienne Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny (nazaretanki), do którego należy katechetka, wydało oświadczenie. Poinformowano w nim, że siostra nie przyznała się do zarzucanych jej medialnie czynów. Od 14 listopada 2022 roku, na swój wniosek, odeszła na urlop bezpłatny. W klasach, w których uczyła katechetka przeprowadzono cykl warsztatów z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Dyrekcja szkoły o całej sprawie zawiadomiła rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli przy Wojewodzie Wielkopolskim "o możliwości popełnienia czynu psychicznego i fizycznego znęcania się nad uczniami naruszającego prawo i dobro ucznia przez nauczycielkę religii".

Jak przekazała PAP Magdalena Miczek - rzecznik prasowy poznańskiego kuratorium 5 lipca tego roku zakończyło się postępowanie dyscyplinarne w sprawie siostry. Wystawiono orzeczenie o ukaraniu nauczyciela karą nagany z ostrzeżeniem.

Zarzut naruszenia nietykalności cielesnej u dzieci

Po przeprowadzeniu policyjnego dochodzenia siostrze postawiono zarzut naruszenia nietykalności cielesnej u kilkorga dzieci. Zakonnic odmówiła złożenia wyjaśnień w sprawie. - Za naruszenia nietykalności cielesnej grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub do roku pozbawienia wolności - powiedziała st. asp. Anna Jaworska-Wojnicz.

Darmowe laptopy już trafiają do uczniów. Ale szkoła może zarządzić kontrolę

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza