Weź gumę do żucia do szpitalnej torby. Na wypadek cesarki bardzo się przyda

2023-01-19 12:21

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego są typowe dla mam tuż po porodzie. Jeszcze trudniej w tej kwestii jest mamom po cesarskim cięciu. Nie bez przyczyny, dla lekarzy na oddziałach poporodowych, tak ważna jest informacja o oddaniu pierwszego stolca po porodzie. Okazuje się, że rozwiązaniem na "te" problemy po cesarce może być... żucie gumy.

guma do żucia po cesarce
Autor: Getty Images Dlaczego guma do żucia jest bardzo przydatna po cesarce?

Po cesarskim cięciu jelita często przestają pracować na kilka godzin, a nawet dni. To istotny problem, zwłaszcza, że odsetek kobiet, które rodzą przez cesarskie cięcie, waha się od 15% do nawet ponad 50% w niektórych krajach.

Chociaż problem wstrzymania pracy jelit zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, może być to bardzo niewygodne. Wiadomo, że jelita stymuluje też wczesne przystawienie dziecka do piersi po porodzie. Nie zawsze jest ono jednak możliwe, z różnych przyczyn. Okazuje się, że w takiej sytuacji, równie dobrze może pomóc... żucie gumy. Może ona stymulować jelita do szybszego wznowienia swojej pracy, a w efekcie do szybszego, bezbolesnego pierwszego wypróżnienia po porodzie.

Przeczytaj też: Poporodowe problemy, o których się nie mówi. Ten dotyczy nawet 20 proc. mam

Jak przygotować plan porodu?

Dowiedz się: Boisz się wejść do toalety po porodzie? To ci pomoże

Zatrzymane gazy i stolce mogą powodować, że brzuch kobiety po porodzie staje się jeszcze bardziej spuchnięty, naraża ją też na bolesne skurcze. Wstrzymanie pracy jelit może nawet prowadzić do odczuwania mdłości, a w konsekwencji - do wymiotów. To wszystko oprócz dyskomfortu, opóźnia też wypis ze szpitala. 

Temat wpływu żucia gumy na funkcje jelit po cesarskim cięciu badało aż 17 rożnych zespołów, obserwując w sumie 3149 kobiet, które właśnie urodziły przez cesarskie cięcie. W tych badaniach grupa kobiet żuła gumę, a druga nie, otrzymując zwykłą opiekę. 

Metaanaliza tych badań wykazała, że kobiety, które żuły gumę po porodzie operacyjnym, miały wcześniejszy powrót funkcji jelit. Gazy oddawały średnio siedem godzin wcześniej. Kobiety żujące gumę były co najmniej o połowę mniej narażone na niedrożność jelit (połączenie objawów, takich jak wzdęcia, skurcze, nudności, wymioty i zaparcia) niż kobiety, które nie żuły gumy. Co więcej, żucie gumy skróciło czas do pierwszego wypróżnienia do około dziewięciu godzin wcześniej. Tym samym, kobiety te były też szybciej wypisywane ze szpitala, do domu.

Może zatem warto spróbować? W końcu, żuciem gumy z pewnością sobie nie zaszkodzimy. 

Przeczytaj: Połóg - jak znieść ten okres? Bądź gotowa na te dolegliwości

Źródło:

www.cochrane.org